Ana Sayfa İnternet dünyası Adobe Character Animator Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Character Animator Nedir, Ne İşe Yarar?

Adobe Character Animator Nedir, Ne İşe Yarar?
Adobe Character Animator Nedir

Bildiğiniz üzere sizlere şimdiye kadar birçok Adobe ürününü tanıttık. Tabi tüm Adobe ürünleri say say bitmez ancak son zamanlarda çıkmış ancak animasyon sektöründe oldukça kullanılmaya başlayan ve oldukça pratik bir uygulama olan Adobe Character Animator CC nedir, ne işe yarar; bu yazımızda anlatacağız.

Adobe Character Animator Nedir?

2016 – 2017 yıllarında beta süreci yaşayan ve 2018’te kararlı sürümünü yayınlayan Adobe Character Animator temel olarak animasyon hazırlama programıdır. Bu programla animasyonun hareketlerini ve konuşma anında mimiklerini gelişmiş bir imkanla kendiniz düzenleyebilirsiniz. Sıfırdan tek başında animasyon oluşturabileceğiniz bir program değildir anca diğer Adobe programlarıyla entegre çalışarak çok güzel animasyonlar oluşturulabilir.

Daha önce animasyon hazırlamayla ilgilendiyseniz veya araştırsaydınız bir animasyon hazırlamanın oldukça meşakkatli bir iş olduğunu bilirdiniz. Animasyonunun her karesini takip ederek birleştirip hazırladığınız çalışmanın her saniyesini dakikalarca uğraşıp halletmeniz gerekir. Tabi yardımcı uygulamalarda bu süre kısalır ancak yine çok emek ister. Bu program sayesinde ise hareket, konuşma mimikleri gibi basit hareketleri sadece bir webcam sayesinde oluşturabilirsiniz.

Adobe Character Animator Nasıl Kullanılır?

Adobe Character Animator programını alanındaki birçok uygulamadan farklı kılan yönü insan yüzünü animasyona entegre edebilme. Oluşturduğunuz bir kahramanı sadece webcam sayesinde yüz hareketlerinizi, el kol hareketlerinizi karaktere yaptırabilirsiniz. Bu karakteriniz 3 boyutlu olmayacak ve normal 2 boyutlu bir resimdeki karakteri canlandırabileceksiniz.

Uygulamaya canlandıracağınız karakteri 2 boyutlu olarak yüklemeniz gerek. Bu programla sil baştan bir karakter yapmanız çok zor çünkü bir çizim yapmanız şart. Bunun için ise her zaman dediğimiz şekilde Adobe programlarıyla birlikte çalışarak çok güzel animasyonlar oluşturabilirsiniz.

Adobe Character Animator Nedir ne işe yarar
Adobe Character Animator Nedir ne işe yarar

Adobe programlarından Illustrator sayesinde çiziminizi yapıp bir karakter oluşturabilirsiniz veya Photoshop ile bir karakter tasarlayabilirsiniz. Onun haricinde bu programlarla kolay şekilde mekanı ve objeleride hazırlayıp animasyona ekleyebilirsiniz. Animasyonu hazırladınız belli başlı birleştirmeler efektler gibi düzenlemeleri ise video formatında Adobe primiere pro ve After Effects sayesinde yapabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gerek nokta hareketi sağlanacak karakterin layer yani katman şeklinde olması. Onun haricinde yer çekimi, zıplama, hareket ettirme gibi birçok dinamiği bu uygulama sayesinde yüzlerce ayar yapmadan oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.