Malezya Cava Yerlilerinde Görülen Öldürücü Hastalık

Kuaza olarak sizlere internette aratıp bulunması zor olan yeni veya bilinmeyen bulmaca sorularını cevaplandırmaya çalışıyoruz. Normalde bu tarz bulmaca cevabı bulan siteler direk olarak cevaba odaklanır ancak bazen cevaplar bulmacalara göre farklı olabilir. Onun için soruyu iyice anlayıp kavrayarak cevaba gidilmelidir. Bizde sizle bu yazımızda Malezya Cava yerlilerinde görülen öldürücü hastalık – delilik nedir bulmaca sorusuna cevap arayacağız.

Malezya Cava yerlilerinde görülebilecek bir tür hastalık olan delilik diye de bahsedilen bu hastalık psikiyatrik bir durumdur. Bu hastalığın ise kültürel öğelere dayandığı söylenilmekte. Bu hastalık Güneydoğu Asya’da Cinnet olarak adlandırılmıştır. Bildiğiniz gibi ülkemizde de bu durum oldukça fazla görülür. Tanık olabileceğimiz kadarıyla özellikle erkeklerde belli bir depresyon sürecinden geçildikten sonra anlık bir patlama ile o an ne yaptıklarını bilmeden şiddete meyillerinin olması olarak bu hastalığı ülkemiz standartlarında tanımlayabiliriz.

Malezya Cava Yerlilerinde Görülen Öldürücü Hastalık Amok Nedir?

Başlıkta da belirttiğimiz üzere birçok bulmacada bahsettiğimiz sorunun cevabı “Amok” hastalığıdır. Türkçe anlamı ise “Gözü kara, hiddetle saldıran ve öldüren” anlamına gelmektedir. Özellikle bu hastalığın ölümcül etkisinin uyandırdığı kişilere “Amok koşucusu” olarak adlandırılır. Bulmacadaki ipuçlarına göre alternatif bir diğer cevabımız bu olabilir.

Ayrıca buna benzer bulmaca sorularına alternatif ararsak ise sıkça karşılaştığımız cinnet kelimesini deneyebiliriz. Özellikle Anadolu ve Orta Doğu taraflarında çok kullanılmaktadır. Bu hastalığı kafamızda canlandırılacak olursak ülkemizde bitmeyen kadın cinayetlerinden örnekler verilebilir. Kişi o anlık ne öfke ile ne yaptığını bilmeyerek şiddete başvurabilir , cinayet işleyebilir veya intihar edebilir.

Malezya Cava Yerlilerinde Görülen Öldürücü Hastalık

Amok hastalığına tekrardan dönersek; bulmaca sorusuna cevap olarak hastalığın eş anlamlısı olan Mengamok alternatifini de verebiliriz. Ayrıca bu hastalık Filipinlilerde de “juramentado” olarak bilinir.

Size bu yazımızda bu bulmaca sorusuna cevap olabilecek birçok alternatif cevap sunduk. Bunun yanında ise Amok hastalığı nedir sorusuna da kısa bir özet vermiş olduk. Bu tarz bulmaca çözümlerimizi görmek ve hem bulmaca cevaplarına hem de ilgi çekici yazılarımıza ulaşmak için bu linke gidebilirsiniz.

Ayrıca bu konu ilginizi çekmişse bu konu ile ilgili daha çok bilgi almak için Amok Koşucusu kitabını okuyabilir yada buradaki videoda bir Psikiyatrist gözüyle kitap analizini izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.