Kategoriler
Hosting Konuları İnternet Dünyası Internet Teknolojileri Sunucu Yönetimi

Hosting dünyasında kaynak sömürüsüne son!

Hosting dünyasında kaynak sömürüsüne sonIgor Seletskiy tarafindan kurulan CloudLinux sirketi hosting dünyasinin en zayif noktalarindan olan adaletsiz kaynak sömürüsü sorununu tarihin karanlik sayfalarina gömüyor. Artik sunucudaki sitelerden birisi saldiri mi yedi, birisi kisir döngü mü yapiyor gibi sorunlar yalniz o siteyi ilgilendirmektedir. Diger siteler bu durumdan hiç de rahatsiz olmayacak.

“Iyi de böyle çözümler daha önceleri de vardi” dediginizi duyar gibiyim. Evet vardi. “Chroot jail”, “nice” ve daha nice yöntemler bilinmekte olup kesin olarak çözüm sunamadiklari gibi üstüne üstlük sistem kaynaklarini da hoyratça kullanarak sistem yöneticilerini derin düsünceler ve sade kahve ile bas-basa birakirdilar.

CloudLinux nedir?

Kisa ve öz cevap: CloudLinux kullanici bazinda islemci, bellek, islem sayisi, thread, anlik baglanti sayisi gibi kisitlamalar yapa bilen bir kerneldir. Bu kernel sayesinde her bir site otomatikmen lightweight virtual environment (LVE) ortamina dahil oluyor.
Büyük çogunlukta hosting sunuculari için kullanilan Redhat, Centos gibi linux dagitimlarina kolayca kurula bilir, arti cpanel(whm) için oldukça pratik bir plugin de bonus olarak geliyor.

Plugin araciligi ile genel ve özel kisitlamalari yönetmek, ayrica son 30 güne kadar kaynak kullanimini detayli sekilde raporlamak ve grafik olarak yansitmak mümkün.

Peki, kaç lira bu CloudLinux?

Lisans hacmine bagli olarak 14-10 dolar arasi degisen ve bana göre sagladigi avantaja karsi çok makul bir fiyati vardir.
30 günlük tam fonksonel deneme sürümünü test ede bilirsiniz. Dogrulugu tam teyit edilmemis bazi kaynaklara göre, deneme sürümü bittikden sonra da görevini yapmaya devam ediyor fakat yenilenmeleri ala bilmiyorsunuz. Detayli bilgi için tiklayin.

Hepinize bol kaynakli günler diliyorum.

Anar Agayarov

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.