Kategoriler
Doğa ve Yaşam Dünya ülkeleri Güncel Haberler Günlük hayat Toplumsal Konular

Haiti yerle bir!.. Türk Kızılayı ekip gönderdi

Haiti yerle bir!..
Haiti’yi önceki gün vuran 7.0 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 100 bini aşabileceği belirtiliyor. Dış dünyayla bağlantı koptu. Görevli 52 Türk polisin durumu ise iyi

Karayip Denizi’nde yer alan ada ülkesi Haiti, önceki gün yaşanan deprem nedeniyle adeta yerle bir oldu. Bölgede son 200 yılın en ağır deprem felaketinin ardından Haiti Devlet Başkanı Rene Preval ölü sayasının 30 ile 50 bin arasında olabileceğini belirtirken, Başbakan Jean Max Bellerive, 100 binden fazla insanın ölmüş olmasından endişe duyduğunu söyledi. 9 milyon nüfuslu ülkenin kıdemli senatörü Youri Latortue ise depremin 500 bin kişiyi dahi öldürmüş olabileceğini söyledi. Enkaz altındaki onbinlerce kişi arasında 140 BM görevlisinin de olduğu kaydedildi. Richter ölçeğiyle 7.0 büyüklüğündeki ve merkez üssü başkent Port-au-Prince’in 15 kilometre batısında yer alan depremi, 5.9 ve 5.5 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı takip etti. Bunların ardından da yaklaşık her 20 dakikada bir sarsıntı oldu.

140 BM GÖREVLİSİ DE ENKAZ ALTINDA
Kızılhaç’tan yapılan açıklamada, en az 3 milyon kişinin depremden etkilendiği, on binlerce kişinin de evlerini kaybettiği dile getirildi. Depremde devlet başkanlığı sarayı, meclis binası, bakanlıklar, katedral ile Birleşmiş Milletler’e (BM) ait binalar yıkıldı. Haiti’nin Meksika Büyükelçisi Robert Manuel, Haiti Devlet Başkanı Rene Preval ve eşinin depremden sağ kurtulduğunu açıkladı. Ancak BM’ye bağlı 8 Çinli, 4 Ürdünlü ve 4 Brezilyalı barış gücü askeri yaşamını yitirdiği. BM’nin Tunuslu Haiti temsilcisinin de aralarında bulunduğu 140 BM görevlisinin de enkaz altında olduğu kaydedildi. BM bünyesindeki Minustah’da görevli 52 Türk polisi ise zarar görmedi. Fransız yetkililer, popüler Montana Oteli’nin çöktüğünü ve enkazda en az 200 kişinin kaldığını, Haiti Başkiskoposu Joseph Serge Miot’nun yaşamını yitirdiğini ve 50 Fransız vatandaşının da arandığını açıkladılar. Kentte elektrikler ve telefon hatları kesildi. Ülkenin dünyayla bağlantısı neredeyse sıfıra indi. Batı Yarıküre’nin en yoksul ülkesi olan Haiti’yi, iki yıl önce dört kasırga vurmuş ve yüzlerce kişi ölmüştü.

Türk Kızılayı ekip gönderdi
Depremin vurduğu Haiti’ye Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden yardım yağıyor. Türk Kızılayı zarar görenlerin ihtiyaçlarını tespit için dün iki görevliyi bu ülkeye gönderdi. Afet uzmanı Kemal Pehlivanlı, “Bölgedeki ilgili birimlerle haberleştik. İhtiyaçları tespit için Haiti Kızılhaçı ile çalışacağız. Acil durum raporumuzu süratle ulaştıracağız. İhtiyaca göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. İlk etapta lojistik malzemeler tedarik edeceğiz” dedi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Amerika’da bulunan ekiplerinin de yardım ulaştırmak üzere Haiti’ye yola çıktığı belirtildi. ABD ile Venezüella, kurtarma ekipleri ile gıda, ilaç, içme suyu gibi insani yardım malzemeleri göndereceğini açıkladı. BM, acil yardım fonundan 10 milyon, Kanada 5 milyon, Avrupa Komisyonu 4.5 milyon, İspanya 4.5 milyon dolar, yanı sıra 3 yardım uçağı ve 100 tonluk acil yardım malzemesi, Hollanda 3 milyon doların yanı sıra 60 kişilik arama-kurtarma ekibi, Almanya 2.17 milyon dolar ve acil yardım ekibi, Çin 1 milyon dolar, Şili 15 ton gıda ve tıbbi yardım göndereceğini açıkladı.

Kaynak: Sabah.com.tr

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Haiti yerle bir!.. Türk Kızılayı ekip gönderdi” için 5 yanıt

gölcükte yaşayan biri olarak türk kızlayın artılarını da eksilerini de çok iyi bilen birisiyim… insanlara gıda, kıyafet, konaklama hizmeti yapıluyorda. enkaz altında kalanlara halen bir çözüm bulunamıyor. bence bu konuda tüm vatandaşlarımızın gerek ilkyardım, gerek yangın söndürme, gerek enkaz kurtarma çalışmalarında bilinçlenmesi gerekiyor. çünkü o anlarda insana en çok soğukkanlılık, sabır ve bilgi gerekiyor…

allah deprem bölgesindeki insanların yardımcısı olsun… fakir ülkelerin için çok daha vahim bir durum…

Youtube siteside dahil olmak uzere bir cok site ve ulke yoneticileri yardim yapiyor ve yardim kampanyalarina destek oluyor, deprem siddeti kucuk gorunsede etkisi cok buyuk olmus galiba, ulkede farkirlik zaten vardi, bu farkilesme depreme dayanikli yapilarin insaasinida geciktirmistir. Dolayisiyla beklenen 10 binlerce olum dogru olabilir.

Allah kimseye bu aciyi yasatmasin, ne diyim. Ecelimizle olmeyi nasip etsin.

insanca yaşamdan uzak deprem mağdurlarının acısını derinden paylaşıyoruz.insanlık bu gibi durumlarda belli olur,fakat alacağımız dersler daha fazla olmalı heryıl dünyada birçok deprem meydana gelmekte fakat nedense ülkeler birgün kendi başlarına gelmiyecekcesine hazırlıksız yakalanır.20 yıllık askeri ekipman hazır bulunurda,binlerce insanı ağar yara almadan kurtaracak hazırlıklar tamamlanmaz.sanırım biz insanoğlu yapmadan çok yıkmayı seviyoruz.1.ders biz ülke olarak depreme nekadar hazırlıklıyız.?

Hocam dunyada bu dengesiz ekonomi, ve yasam standardi oldugu surece 100 sene sonrada ayni seyler olacak. Cunku insan oglu suandaki sacma ve haksiz sistemin devam etmesinden yana. Cunku bu sistem sayesinde omurleri balli, suttlu geciyor, bir kesim aglarken bir kesim guluyor. Bir kesim ekmek parasi icin 12 saat calisiyorsa diger kesim 10 dk konusarak krallar gibi yasiyor. Bu duzensizligin oldugu bu dunyada Allah’in verdigi hersey kabul edilmelidir.. Uzucu bir olaydi, bu insanligin ne kadar aciz oldugunun da kanitidir. Kimse Allah dan buyuk degildir ve insanligin mutlulugu icin, cikar savaslari ve bu dengesizligin sonlanmasi gerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.