Anneye güzel sözler arıyorsanız içeriğimizden en güzel anne sözlerini ve anne ile ilgili hadisleri yazılı, resimli olarak bulabilirsiniz.

Annelerimiz çoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip olan en kıymetli insanların başında gelmektedir. Anne ve baba hakkı hiçbir zaman tam olarak ödenmez. Tabi ki anne ve babasından yana şansız olanlarda vardır. Anne sevgisi, şefkati, vicdanı başka hiç kimsede görünmeyen bir duygudur. Annenin verdiği güven ve sıcak sarılması hepimizin kendini güvende hissettiği tek yerdir. Çoğu zaman annelerimizi istemeden kırıp, onların kıymetini bilmeden hareket etmekteyiz. Genellikle anneler gününde (anneler günü ne zaman) özel bir jest yapılır. Fakat halen hayattayken annelerimizin kıymetini bilmeli ve onların yüzünden gülücükler açtırmalıyız.

Sosyal medya hesaplarınızdan annenize olan duygularınızı anlatmak için söz arıyorsanız sizi en iyi ifade edenleri bulmanız gerekir. Facebook, Twitter, Instagram ve Whatsapp gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak, annelerinizde direk atmak isteyebileceğiniz en güzel resimli güzel sözleri aşağıda derledik. Aşağıdan anneye güzel sözleri ve anne ile ilgili hadisleri alıp paylaşırken bize destek vermek için #kuaza etiketini kullanmayı unutmayın.


Anneye Güzel Sözler

”Mesafeler senin benim hayattaki en değerli varlığım olduğun gerçeğini değiştirmez. Seni çok seviyorum anneciğim.”

”Anne olmak çocuğunun canı yandığında keşke benim başıma gelseydi diye düşünmektir.”

”Bana mutluluğu anlat deseler; ”Annem Yaşıyor.” der susarım.”

”Anne yazılmış en güzel şiirdir.”

”Hiç unutulmayacak yüz, anne yüzüdür.” (Hz. Muhammed)

”Annem senin sevgin dünyamı ışıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum. Varlığınla mutluyum.”

”İki geçinmek iki kişinin kusursuz olmasıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görünmesiyle olur.”

”Tüm fırtınalarda sığınacağım tek limanım hep sendin, hep de sen olacaksın canım annem. Seni çok seviyorum.”

”Bir tek sen ol, bana yeter annem. Her zaman başımın tacısın.”

”Ana, hayatın ebediliğidir.” (Emile Zola)

”Bir tek annem her şeyin fazlasını verdi diğerleri hep eksik.”


Ölmüş Anneye Güzel Sözler

Sensiz günüme güneş doğmasın annem.

Anneye özlem, özlemlerin en ağırıymış meğerse annem. Ben bunu sen yokken anladım, senin özleminle içim dolup taşarken ve çaresizce beklerken anladım annem…

Sensizlik çok acı geliyor canım annem, ne olur şimdi gelsen kuzum deyip boynuma sarılsan. Olmaz mı be güzel annem.

Sana sarılıp öpmeden bir gün daha eridi be annem.

”Sensiz bir daha güneş battı annem.

Sensizlik çok zor annem.

” Biz insana anne ve babasına iyi davranmasını emrettik. Lokman suresi 14. ayet

Mekanın cennet olsun annem seni çok özlüyorum Sensiz dünyanın tadı tuzu yok be annem.

Sen gittin ya annem işte benim her gün sol yanım acıyor.

Anne diye seslenmeyi o kadar çok özledim ki.


Anneye Güzel Sözler Uzun

Kim demiş ki, hayatta paha biçilemez olan ziynetler vardır? Benim hayatımda paha biçilemez tek varlık, sensin anneciğim. Senin değerini, hiçbir değerle karşılaştıramam. Senin değerine eş olanı, dünyaları arasam da bulamam. Varlığınla güven duyduğum kanatsız melek.

Anneler, hayattaki en idealist ve en marifetli sanatçılardır. Bir evladın yetiştirilmesi gibi büyük bir sanatı icra etseler de, bunu hiçbir zaman övünç olarak görmezler. .

Benim için hayattaki en büyük mutluluk, canım annem senin hayatta olmandır. Yaşım kaç olursa olsun hala varlığını bilmek, senden hala dua almak, benim hayatta hissedebileceğim en büyük mutlulukların başında gelmektedir. İyi ki varsın meleğim.

Yine aklıma geldin canım anam. Her zamanda aklımdasın zaten. Dualarım yine seninle. Bir gün görüşürüz inşAllah cennette.

Annenin değeri öyle büyüktür ki. Dayak yerken bile seslendiğimiz tek varlık, annelerimizdir. Hayata ruhumuz düştüğü andan itibaren, onunlayız.

Beni 9 ay karnında taşıdın. Acılar içinde dünyaya getirdin. Besledin. Temizledin ve büyüttün. Hiçbir karşılık beklemeden görevini yapan tek varlık, meleklerdir anneciğim. Sende hiçbir karşılık beklemeden, yapılması gerekeni en iyi şekilde yaptın. İyi ki varsın ve iyi ki benim meleğimsin.

Değerlisin değerli. Allah katında, evladının kalbinde, duasında, dilinde. Cennet ayaklarının altındadır anam. Keşke değerini, biraz daha iyi anlasam.

Kucağını özledim anam. Kalksan mezarından da, yeniden sımsıkı sarılsam. Koca adam oldun der misin? Yoksa yine kollarında, sımsıkı sarılıp hasretle öper misin? Anne dediklerinde içim ürperiyor. Anne dediklerinde, nur yüzün aklıma geliyor. Hep dua ediyorum anne. Ben seni çok sevdim. İnanıyorum ki, Yaradan’da çok seviyor.

Sen benim dünyadaki cennetim. Okuduğum en güzel kitabın, en güzel cümlesi. Gülün goncası, gözümün bebeği. Can özüm. Canım anneciğim, şefkat pınarım. İyi ki benim biricik anacığımsın ve iyi ki varsın.

Cennetten melek kaçmış diyorlar. Onun benin annem olduğunu bilmiyorlar. Kimseye söyleme canım annem. Çünkü, bir melekle yaşıyorum ben.


Anne ile İlgili Sözler Mevlana

Anne hakkına dikkat et! Onu başında taç et! Zira anneler doğum sancısı çekmeselerdi, çocuklar da dünyaya gelmeye yol bulamazlardı.  Hz. Mevlana

Hiç unutulmayacak yüz, anne yüzüdür.  Hz. Muhammed ( Sav ) 

İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Lokman Suresi 14. Ayet 

Anne ve babanıza iyilik edin ve ihsanda bulunun ki, çocuklarınızda size karşı itaatle ve hürmetkâr olsunlar. Hz. Muhammed ( Sav ).

Cennet annelerin ayakları altındadır. Hz. Muhammed (sav.).

Ana gibi yar olmaz, Bağdat gibi diyar olmaz. Türk Atasözü.

Bir adam en çok sevgilisini, en iyi şekilde ailesini, en uzun da annesini sever. İrlanda Atasözü 

Kadının en büyük vazifesi, analıktır. Mustafa Kemal Atatürk.

Annelik, tıp kitaplarındaki kadar kalsaydı, bu kadar büyük olabilir miydi.  Cahit Zarifoğlu.

Ana Baba ocağı; Kışın o evin ocağında odun yanmasa da üşümezsiniz. Çünkü orada sizin için yanan yürekler vardır, bunu hissedip üşümezsiniz. Onur Gör.


Anne Sözleri Kısa Anlamlı

Annesinin gönlünü kıran büyük günah işlemiş olur. (Hz. Muhammed s.a.v.)

Beni benden çok sevdiğine inandığım tek insan annem.

Anne olmak demek çocuğu uyuduktan sonra uymak demektir.

Paha biçilemeyen tek şey anne sevgisidir.

Kadına saygılı ol. Çünkü O insanoğlunun anasıdır.

Anne ile evladı arasında kopan tek bağ göbek bağıdır.

En yüce ve en derin sevgi anne sevgisidir.

Bazen anneliğin gücü doğa kanunlarını bile aşar. (Barbara Kingsolver)

En harika ses anne sesidir. (Johann Wolfgang Goethe)

Anneler belki her şeyi göremezler ama kalpleriyle duyalar.

Ana gibi yar olmaz, Bağdat gibi diyar olmaz.

Ana, hayatın ebediliğidir. (Emile Zola)

Anne kalbi, çocuğun okuludur. (Henry Ford)

Bana dünyayı kucakla deseler, ben gidip anneme sarılırım.

Anneler birdir, herkes değerini bilmelidir.


Anne İle İlgili Hadisler

Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır. Onun (memeden) ayrılması da 2 sene içinde olmuştur. Onun için biz insana bana ve ana babana şükret dönüş banadır diye nasihat verdik. (Lokman Suresi Ayet,14)

Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iyilik etmenizi emretmiştir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında yaşlılık çağına ulaşırsa, sakın onlara öf bile deme; onları azarlama, onlara güzel söz söyle. (İsra Suresi 23-24)

Allah’a ibadet edin ve o’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez. (Nisa Suresi/ 36)

Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allah’ın sizi görmekte olduğu bilinci içinde mümkün olan en iyi şekilde davranmanıza hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine “Öf!” diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme! Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı ol! (İsra Suresi/23)

Biz insana, anne-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. Önce bana, sonra da anne-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır. (Ahkaf Suresi/15)

Allah’a kulluk edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Anneye, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın! Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez! (Nisa Suresi 36)

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, annenize ve babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf! bile deme! Onları azarlama! İkisine de güzel söz söyle! Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de Sen onlara (öyle) rahmet et (diyerek dua et!)” (İsra Suresi 23, 24)

Biz insana, anne babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik…” (Ankebut Suresi 8)

Biz insana, anne babasına (en güzel bir biçimde davranmasını) emrettik. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. O halde Bana ve annene babana şükret! Dönüş Banadır.”(Lokman Suresi 14)

De ki: “Geliniz size Rabbinizin haram ettiği şeyi ben okuyayım: O’na hiç bir şeyi ortak/denk tutmayın, anaya babaya iyilik edin, fakir düşmek (korkusun)dan çocuklarınızı (herhangi bir şekilde) öldürmeyin. Biz, sizin de onların da rızkını veririz. ‘Zinanın ve her türlü kötülüğün’ açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Allah’ın haram ettiği canı (hukukça) geçerli sayılan bir hak olmadıkça öldürmeyin.” İşte (Allah),düşünesiniz (aklınızı kullanasınız) diye size bunları emretti. (Enam Suresi 151)


Resimli anneye güzel sözlerAnnelerinizin kıymetini bilin, gittiklerinde neden daha çok zaman geçirmedim diye üzülmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.