Yaz Aylarında Mutlaka Tüketilmesi Gereken Faydalı Meyveler 6

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte yaz meyveleri de yavaş yavaş raflardaki yerlerini almaya başladı. Yaz aylarında mutlaka tüketmeniz gereken faydalı meyveleri sizler için derledik.

Sıcak havalarda genellikle hafif yiyecekler tüketilir. Çok fazla yağlı, tuzlu, hamur işi ve şekerli gıdalar tüketmek yazın birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Yaz aylarında meyve ve sebze tüketirken vücudunuzun su kaybını engelleyecek olanlara öncelik vermeniz gerekir. Yaz aylarında vücut terlemeden dolayı su kaybı yaşar. bu yüzden suya önem vermek gerekir. Her mevsimin meyvesi ayrıdır. Her meyvenin faydası ise farklıdır. Yaz aylarında mutlaka tüketmeniz gereken faydalı meyveler;

Çilek

Vücudun en büyük ihtiyaçlarından biri olan C vitamini çilek içerisinde bolca yer almaktadır. Yaz aylarında organik çilekleri tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca çilek içerdiği yüksek lif miktarı nedeniyle tokluk hissi yaratır. Yazın günde 6-7 adet çile tüketerek hem kilo kontrolü sağlayabilir hem de günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunlarla birlikte çilek kabızlık sorunu yaşayanlara çözüm, kanserle savaşma gibi önemli faydalara da sahiptir. Çocukların bolca çilek tüketmesi kemik gelişimlerine faydalı olacaktır.

Çilek

Kayısı

Kayısının bilinen en önemli faydalarından biri sindirim sistemini düzene koymasıdır. Sindirim problemleri yaşayan kişilerin her gün 3-4 adet kayısı tüketmesi sonucunda bu problemler düzelecektir. Kabızlık sorununa iyi gelen kayısının ayrıca cilt sağlığı için de oldukça yararlıdır. Kayısı içerisinde kalsiyum, potasyom, fosfor gibi minareller bulunur. Bu minareller kemik ve eklem sağlığına oldukça faydalıdır. Göz sağlığına ve saç bakımına da iyi gelmektedir.

Kayısı

Kiraz

Zayıflamak isteyenlerin meşhur diyeti olan kirazın bilinen en iyi özelliği antioksidan görevi görmesidir. Kiraz diyeti yapan kişilerde yağ yakımı hızlandır, toksinler ve ödemler kolayca vücuttan atılır. Diyabet hastalarının mutlaka tüketmesi önerilir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin her gün 5-6 adet kiraz tüketmesi sorunu çözecektir.

Kiraz

İncir

İncir kabızlığa iyi gelen bir meyvedir. Kabızlık sorunu yaşayanların bir bardak sütün içerisine inciri bırakıp daha sonra o sütü içmesi sorunu çözecektir. Yüksek lif oranı sayesinde tok tutmaktadır. Kalbi koruması ile bilinen incirin mide rahatlatıcı özelliği de vardır.

İncir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.