Çoğumuz için yılın en keyifli zamanı olan tatil zamanlarında sağlığımızdan olmamak için dikkatli olmak gerekiyor.

Yılın tüm zamanı çalışanlar için en güzel zamanlar tatil günleridir. Tatilciler çoğu zaman tatil yaptıkları yerde sağlıklarını düşünmeden hareket edebilmektedir. Tatil yaparken girdiğimiz denize, havuza dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca kaldığımız otellerin de hijyen konusunda iyi bir puanının olması gerekir. Otel seçimi yaparken mutlaka önceki kullanıcıların değerlendirmelerin göz önünde bulundurun. Aksi takdirde çok güzel bir manzara ile karşılaşmazsınız. Tatil hastalıkları arasında en fazla görülenler göz enfeksiyonu, deride dökülme, saç derisinde egzama, ciltte oluşan alerjik durumlar, güneş çarpmaları ve bağırsak sorunları yer alır. bu sorunlar ciddiye alınmadığı takdirde sağlık açısından risk oluşturur. Bu yüzden tatil yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Tatil Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz ve Otel Seçimi

Konaklama yapacağınız otelin ve gün içerisinde stres atıp yüzeceğiniz havuzun sağlık açısından tüm kıstaslara uygun olması gerekir. Havuzun sürekli ilaçlanmış olması, havuza giren kişilerin yüzme koşullarını uyguluyor olması gerekir. Havuzda yüzerken bone takmak ve iç çamaşırları ile yüzmemek gerekir. Bu kuralların uyulmadığı havuzlarda kesinlikle yüzmeyin. Otellerde ise uyuyacağınız yatağın daha doğrusu tatil süresi boyunca vakit geçireceğiniz alanın temiz olması gerekir. Bu yüzden otelin temizlik kurallarına uyan bir yer olması sağlığınız açısından önemlidir. Temiz olmayan havuz veya oteller birden fazla hastalığın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Havuz ve Otel Seçimi

Beslenme ve Güneşlenme

Tatil zamanlarında güneşlenme ve beslenme konusunda aşırıya kaçmamak, dengeli olmak gerekir. güneşlenirken mutlaka güneş koruyucu krem sürmeniz gereklidir. Aksi takdirde cildinizde kalıcı lekeler ve hasarlar oluşabilir. Çok fazla güneş ışığında kalmamak önemlidir. Özellikle öğlen saatlerinde direk güneşe maruz kalmak beyin kanaması gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Kaldığınız otelde açık büfe var ise yemeğinizi yerken çok fazla çeşit alıp midenizi karıştırmayın. Dengesiz ve abartılı yemek yediğinizde sıcak ile birlikte mideniz bozulacaktır. Gıda zehirlenmesi gibi hastalıklardan korunmak için tatilde yediklerinize dikkat edin. Mümkünse daha hafif, yağsız yiyeceklerden yana seçimizi yapın. Böylece mide ve bağırsak sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Beslenme ve Güneşlenme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.