Sağlıklı Bir Saç İçin Neler Yapılmalı? 6

Doğal bir aksesuar olan saçlar yapısı itibari ile rutin olarak bakımlar ister. Sağlıklı saçlar için basit rutin bakımlar yaparak daha iyi görünebilirsiniz.Saçlar ömür boyu bakım gerektiren bir yapıya sahiptir. Kişiden kişiye saç yapısı, saç tipi değiştiği için bakımlarda değişkenlik göstermektedir. Ömür boyu sağlıklı saçlara sahip olmak için rutin olarak yapabileceğiniz bir kaç bakım vardır. Bu rutin bakımlar hem zamanınızı çalmayacak hem de daha sağlıklı saç görünümüne kavuşmanızı sağlayacaktır. Önerilerimizi uygulamadan önce saç tipinizi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her saç tipi için rutin bakımlar farklı olmalıdır. Eğer saçınız çok hassas ve aşırı dökülme sorunu yaşamıyorsa bu önerileri uygulayabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Saç İçin Bakım Önerileri;

  • Saçlarınızı her zaman ıslakken taramaya özen gösteriniz. Saçları kuruyken taramak koplamalar, kırılmalar meydana getirecektir. Ayrıca kuru saç tarandığında elektriklenme olacağı için ortaya kötü bir görünüm çıkacaktır.
Sağlıklı Bir Saç İçin Bakım Önerileri-1
  • Haftada bir kez mutlaka saçlarınıza doğal yağlar ile bakım yapın. Banyo yapacağınız gün saçlarınıza doğal yağları sürerek uzunca süre bekletin. Duştan önce doğal yağlar saçlarınızda ne kadar beklerse o kadar nem kazandıracaktır. Nemli saçlar sağlıklı saçların en önemli özelliğidir.
Sağlıklı Bir Saç İçin Bakım Önerileri-2
  • Saç maskleri kullanın. Fakat bu saç maskeleri kimyasal ürünlerden olanlardan değil de evde kendi yapacağınız doğal maskelerden olmalı. Örneğin yumurta maskesi, zeytinyağı maskesi, bal maskesi gibi doğal maskeler saçınız için çok etkili olacaktır. Yumurta özellikle saç dökülmelerinde kullanılması ile bilinmektedir. Bunun dışında doğal bir mucize olan alovera bitkisini direk olarak saçınıza sürüp maske olarak kullanabilirsiniz.
Sağlıklı Bir Saç İçin Bakım Önerileri-3
  • Doğru şampuanı kullanın. Doğru şampuan saplıklı bir saç için çok önemlidir. Doğru şampuanı seçmek için saç sorununuzu öğrenin. Her saç sorununa göre farklı bir şampuan vardır. Genelde organik şampuanlar kullanmaya özen gösterin.
Sağlıklı Bir Saç İçin Bakım Önerileri-4
  • Saçlarınıza çok fazla ısı uygulamayın. Düzleştiriciler, fön makineleri, maşalar ile yüksek sıcaklıkta saçınıza şekil verirken ömrünü de kısalttığımızı unutmayalım. Çok inatçı saçınız yok ise doğal saç şeklinizi veya ısı kullanmadan yapılan saç şekillerini kullanmanızı öneririz. Eğer ısı kullanarak saç şeklinizi değiştirmek isterseniz de bunu en fazla haftada bir kez yapmanızı öneririz.
Sağlıklı Bir Saç İçin Bakım Önerileri-5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.