Otomasyon Nedir?

Otomasyonda, yapılan bir iş, bir insan ve makine arasında paylaşılır. Paylaşıldığında işin yapılma oranı otomasyonun düzeyini belirler.

Eğer bir işte insan gücü daha yoğunsa, o işlerde kullanılan otomasyon yarı otomasyon olarak isimlendirilir. Eğer makine yardımı insan kuvvetinden daha yoğunsa, tam otomasyon olarak adlandırılır. Sanayi devrimi zamanındaki gereksinimin aksine, çağımızda sadece üretmek yetersiz kalmaya başlamıştır. Tüm dünyada rekabet artarken, üretimi hızlandırmak, standartlaştırmak, daha güvenli kılmak ve en önemlisi daha verimli kılmak bir zorunluluk halini almışken, otomasyon endüstrilerde daha fazla yer almaya başlamış, çoğu üretimin gelişmesini sağlamıştır. Fabrikalarda kullanılan otomasyon sistemlerin avantajıysa yöneticilerin var olan hataları çok daha hızlı tespit etmesi ve çok kısa zamanda düzeltmesinden ötürü daha verimli yapılan üretimdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.