Dülger Nedir?

0
Dülger Nedir?

Yapılardaki kaba ahşap işlerini yapan kişiye dülger, bina inşaatı konusunda uzmanlaşan ve bu zanaata sahip olan kişiye de dülger denmektedir.

Betonarme inşaatların yaygınlaşması ile eskisi kadar rağbet görmeyen bir meslek türü olan dülgerlik, özellikle eski zamanlarda geleneksel Türk ahşap ev yapımındaki ustalıkları ile bilinmektedir. Günümüzde o dönemler kadar bilinmeyen ve gittikçe niteliğini yitiren dülgerlik, sayısı oldukça azalan ustalardan ve bu işe gönlünü veren kişilerden oluşmaktadır.

Özellikle son zamanlarda bu mesleğe duyulan ilgi azaldığından dolayı marangozluk ile karıştırılmaya başlanmıştır. Oysa dülgerlik mesleğinin marangozluktan farkı, dülgerlerin sadece binalardaki ahşap işçilikle ve kullanımla ilgilenmeleridir. Çok bilinmeyen bir bilgi olmakla birlikte halk arasında en önemli Türk mimarı olan Mimar Sinan’ın da ocakta çalıştığı zamanlarda dülgerlik yaptığı söylenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.