İlerleyen yaş sizden hafıza gücünüzü de götürmesin diye daha güçlü bir hafıza için tüketmeniz gereken besinleri derledik.

Tükettiğimiz besinlerin vücudumuzun tüm organları üzerinde etkisi vardır. Dengesiz ve sağlıksız beslenme erken yaşlanma, bunama gibi sorunlara neden olur. Çocuk yaştan itibaren yediklerimize dikkat etmek gerekir. Çocukluk yaşlarında bu konuda ailelerin dikkatli olması gerekir. Çocuklarım hem fiziki hem de zihin gelişimi için yediklerinin mutlaka faydalı besinler olması lazımdır. Abur cubur, sağlıksız beslenme çocukların gelişimini sağlıksız bir şekilde tamamlamasına neden olacaktır. Yaşlandığınız zaman hafızanızın gücünü kaybetmek istemiyorsanız yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Daha güçlü bir hafıza için neler yemeniz gerektiğini aşağıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Daha Güçlü Bir Hafıza İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Kırmızı Soğan

İçerisinde bulunan esterler nedeniyle kanın pıhtılaşmasını engelleyen kırmızı soğanın hem kalp hem de zihin üzerinde etkileri vardır. Kalp sağlığını koruyan kırmızı soğan hafızanızın daha da güçlenmesini sağlamaktadır. Kırmızı soğan içerisinde kükürtlü bileşikler yer alır. Bu bileşikler keskin kokuya neden olsa da zihin açıcı özelliği sahiptir.

Kırmızı Soğan

Yaban Mersini

İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde hafızayı güçlendirir, beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Gün içerisinde yaşanılan stresli anlar zihin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Fakat yaban mersini tükettiğiniz zaman beyniniz stresten korunacaktır. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olan alzheimer yani unutkanlık hastalığına karşı zihnin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

Yaban Mersini

Badem

Beyin için faydalı bir besin olan badem içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini beyin sağlığını korur ve zihni geliştirir. Zihin yaşlanmasının önüne geçen ve beyin sağlığını koruyan bademi her sabah bir avuç tüketebilirsiniz. Fakat tüketirken kavrulmamış yani çiğ olanları tüketmeye özen gösteriniz.

Badem

Yumurta

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yumurta içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Sağlıklı bir hafıza için protein olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Yumurta gibi içerisinde protein bulunan yiyecekleri tüketmeye özen gösteriniz. ayrıca yumurta tok tutan bir yiyecek olduğu için gün içerisinde çok fazla yemek yemenizi de engelleyecektir. Kas gelişimini de katkı sağlayan yumurtanın çocuklarda mutlaka düzenli olarak tüketilmesi daha zeki olmalarını sağlamaktadır.

Yumurta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.