Kategoriler
Aklımdan geçenler Öylesin Esti Şuan Düşündüklerim

Değişik Bir Beyin Kumarı…

Nefes Almalı…

Görebilmeli…

Duyabilmeli…

Tadabilmeli…

Yürüyebilmeli…

Tabiki Bunlar Sadece Bunlar Değil  İnsanda Olması Gereken Özellikler…

Sağduyulu Olmalı; Duyduklarını, İşittiklerini, Gördüklerini Tartmalı…

Bilinçli Olmalı; Aldığı Nefesi Bile Bilmeli Neden Aldığı Gerektiğini…

Beyin Yormalı; Neden Gördüğünü, Nasıl İşittiğini, Düşünmeli…

Düşünmeli; Aslında İnsanın Temeli Düşünmedir…İnsan Herşeyi Düşünerek Yapar. Düşünmek İnsana Verilen Bir Cevherdir.Bazıları İşler, Bazıları İşleyemez.Cevher’i İyi Kullanmakta İnsan Yapmaz Sizi.Cevheri Yeri ve Zamanında Kullanmaktır Önemli Olan.

Aslında Bu Cevherdende Anlıyacağımız Gibi Verilen Vücut Sizi İnsan Yapmaz.Verilen Vücut Sizi İnsan Türüne Sokar. Ama İnsan Olmak Sizin Elinizdedir.Allah’ın Verdiği Vücut Cevherini kullanmaktadır Asıl Sır.

Beyin’i Kullanmak, Bakmak Değil Görmektir..Beyini Kullanmayan Kişi Bakar.. Beyin Cevherini İşleyen İnsansa Görür.Budur Asıl Fark.

Beyin’i Kullanmak, Olayları Dinlerken Anlamak Değil Yaşamaktır.

Aslında Beyini İşleyebilsek Daha Neler Yaparız Neler..Birçok Bilim Adamıda Buna İnanır..İnsanların Tüm Beynini Kullanmadığını Bir Bölümünü Kullandığını Yazar.Bunun Yanlış Olduğunu Kimse Söylemez.Çünkü Tersi İddaa Edilemez.Aslında Beyininde Bir Sınırlaması Yoktur.Beyin Uzayın Taa Kendisidir.Siz Onu Ne Kadar Geliştirirseniz Oda O kadar Büyür.Bunun Sınırını Bulacak Kadar da Genişlememiştir Zaten Beynimiz.

Beynimiz Sınırsızdır Tamam da Bunu Kısıtlayan Birşeyler mi Vardır acaba? Mesela Beynimizi Çok Kullansak Vücudumuz Bunu Kaldıramazmı ? Yada Vücudumuz Sınırsız Olsaydıda Beynimiz Sınırlı Olsaydı.Beynimiz Engellermiydi Vücudumuzu?

Sorular mı İnsanı İnsan Yapar? Düşünceler mi Soruları Soru Yapar? Nedir Bu İkilemin Cevabı? Yoksa Sorular mı Düşünceleri Ortaya Atan? Neydir Deneyi Yaptıran Düşüncemi Sorumu ?

Yoksa Herşeyin Cevabı olduğu Bir Oda Var Mı Beyinde?Peki Varsa Anahtarı Nerde? Bende mi?, Sorularda mı? Düşüncelerimde mi? Yoksa Gözümün Önündede Ben mi Görmüyorum Acaba?

Yor Beynini Yormadan Kullanamassın Beynini…

Yazıya Başladığımda Ne Düşünerek Başlamıştım.Şimdi Karşıma Ne Çıktı.Seçtiğim Kelimeler mi Beni Buraya Getirdi?Yoksa Ben mi Beni Buraya Getirecek Kelimeleri Seçtim?

Muhammed Emin Aykaç

Kategoriler
Deneme Yazıları Gazeteci Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi iletişim Kişisel makaleler kompozisyon Tarih Makale Toplumsal Konular Yazar

Fırsatlar…

Yaşamınızın kısa olduğunu düşünüyorsunuzdur. Evet, bence de öyle. Ama çoğu kişiyle kesiştiğim bir yer var doğrusu. Oda bu kısa yaşamda boş bir insan olup hayatta bir sıfır bırakmak mı, yoksa kaliteli bir insan olup, parmakla gösterilecek bir insan olmak mı istenmesidir. Ben daima ikincisi için uğraşmışımdır. Yapmak istediğim ve sizinde yapmanızı istediğim şeyde budur. Peki, ben bunun için ne mi yapıyorum? Yaptığım şey çok açık. Hayatta sürekli karşıma fırsatlar çıkmasını beklemeyip. Hayattaki her şeyi bir fırsat olarak görüyorum. Fırsatlar daima geleceğinize ışık yakar.