Kategoriler
Anketler Günlük hayat Webmaster yardım Wordpress

Eklentili ve Eklentisiz WordPress sitelerinizi hizlandirin!

[poll id=”8″]

Bu makalede cok detaya girmeyecegim arkadaslar, bazi bilenmeyenleri ve bir kac bilinebilecek ipuclarini yazacagim.

Bildiginiz gibi wordpress alt yapisi yuksek yogunluklu sitelerde sunucuyu yorabilecek duzeydedir. Bunu bilen wordpress yazilimcilarinin hazirladigi sisteme entegre cache ozelligini siddetle acmanizi oneriyorum. Bu eklentisiz sitenizde gozle gorulur bir hiz saglayacaktir. Bunun icin asagidaki adimlari uygulayin:

sitenizin root/wp-config.php dosyasini acin ve asagidaki kodu <?php den sonra ekleyin:

define(‘ENABLE_CACHE’, true);

Bu mevcut wordpress cache ozelligini acacaktir. Boylece sitenizin acilisinda, sayfa gezintilerinde gozle gorulur bir hiz olacaktir.

Bu duzenleme ile birlikte WP super cache eklentisinide kullanabilirsiniz. Bu ikisi ile yogun zamanlarda performansi en ust duzeyde saglayabilirsiniz..

Bunlarin haricinde baskalarinin onerileri gibi tema kodlarindaki php sorgular yerine statik kodlar kullanilmasini onermiyorum. Bunlara ornek: site adresini gostermek icin kullanilan php kodu yerine direk site adresini yazmaniza gerek yoktur. Bunlarin sitenin acilisina, hizina v.s cok fazla etkisi olmayacaktir. Olsada olmasada kullanabilirsiniz. Sonucda varolan fonksiyonlar istesenizde istemesenizde yuklendigi icin direk onlari kullanmaniz performansi fazla etkilemeyecektir. Bu tarz duzenlemeler yerine cache ozelligini acmaniz veya cache eklentisi kullanmaniz fazlasiyla yeterli olacaktir. boylece sitenizin guncelliginide korumus olacaksiniz. Cunku her duzenleme icin ftp acip tema dosyalarini el ile guncellemek zorunda kalmazsiniz.

WordPress icin kullanacaginiz sitenizi hazirlarken dikkat etmeniz gereken bir diger konuda uyumlu hosting alt yapisidir. Cogu hosting yapilandirmasi wordpress icin cok ama cok hantal kalacaktir. Bu durumu goz ardi etmemenizi tavsiye ederim, cunku ilerde surekli hosting degistirmek zorunda kalmazsiniz. Bunu ogrenmek icin arastirma yapabilirsiniz. hosting sirketine sormaniz da olasi durumlardan birisi ancak hic kimse musteri kaybetmek istemez, bu yuzden de soz konusu uyumun oldugunu soyleyebilir. En cok wordpress sistemi barindiran hostigleri tercih edebilirsiniz. Hatta direk wordpress.com dan da yararlanabilirsiniz, yanlis bilmiyorsam domain ve alan gibi secenekleri bulunmaktadir. Hem sorunsuz, hemde optimize edilmis sunucularda siteleriniz barindirilacaktir. Ancak bazi durumlarda ozellestirme imkani olmayabilir. bunu iyice arastirarak konuyu anlamak gerek, tam emin degilim cunku.

WordPress sitenizde sorgu sayisini artiracak kategorisel yada etiketsel sorgulari azaltin. Genelde magazine temalarda bu cokca kullanilmaktadir, ancak bunun sitenizi ve hostunuzu yoracagini, gezintiyi uzatacagini unutmayin. Yinede hostunuza ve cache sisteminize guveniyorsaniz bu gorsellikten yaralanmanizi oneririm. Cunku cogu site sahibi kullaniciyi sitesinde tutmak ister, bunuda gorsellik ile yapmaya calisir. Bunun yaninda icerige ve acilis hizinada onem vermeniz gereklidir.

Gel bir sorunda tasarimdaki css ve html bozukluklarindan ibaretdir. Bu sorunlarin olusmasi cogu zaman sitenin yavas aciliyor oldugunu hissettirecektir kullaniciya. W3c onayindan once sorunsuz bir kodlamaya agirlik verin. Fazla html ve css etiketi kullanmadan bu isi halledebilirseniz w3c onayina gerek kalmaz. Yani daha az kod, daha az css ve daha hizli acilis..

WordPress sisteminin eklenti destegi suphesiz harika bir ozellik. Ancak bunu abartmadan kullanmanizda yarar olacaktir. Eklentisel sorunlarinda sitenizi yavaslatacagini ve problemler cikaracagini unutmamaniz gerek. Bu yuzden kullandiginiz versiyon ile alakali eklentiler kullanmaya ozen gosterin.

WordPress her guncellemede bir cok fonksiyonu veya ismini degisebiliyor. Temada kullanilan fonksiyon kodlari eski olacagindan sitenizi yavaslatacaktir. Bunu ogrenmek ve sorunlu yada artik kullanilmayan fonksiyon kodlarini ogrenmek icin wordpress’in debug yani hata gosterme ozelligini acarak bunlari takip edebilirsiniz. Bunun icin asagidaki yolu izleyin:

sitenizin root/wp-config.php dosyasini acin ve asagidaki kodu <?php den sonra ekleyin:

define( 'WP_DEBUG', true );

Bu duzenlemeyi kaydetdikten sonra sitenize bakip sorunlu kodlari en ustden gorebilirsiniz. Genelde temasal degilde eklentisel sorunlar olusuyor. bu yuzden ekentilerin wordpress son versiyon ile uyumlu olmasina dikkat edin. Uyumlu olmasina ragmen yine hata aliyorsaniz, bunu eklenti yazarina iletmenizde yarar olacaktir. Bu tarz sorunlarin kapatilmasi hem sitenizi hizlandiracak, hemde sunucunuza yada hostunuza binen yuku hafifletecektir. Ayrica cache islemlerinide hizlandiracaktir. Bu sebeple siteniz calisiyorken olusacak sorunlari onceden takip edip, duzeltmeye calisin.

Eski eklentilerinizin kalintilarida sitenizi yavaslatacaktir. Bildiginiz gibi eklentileri silseniz bile eski bilgileri databasede kalabiliyor. bu sorgu suresini uzatacaktir, cunku gereksiz bir cok kayit olacagindan bunlar arasindan sonuca ulasmasi zaman alacaktir. Bu tarz eski kalinti bilgilerini temizlemek isin bu eklentiyi(Clean Options) kurup calistirin. Kullanirken dikkat edin arkadaslar, yanlislikla yapilandirilmis eklenti ayarlarinizi silmeyin, yoksa tekrar bastan ayarlarinizi yapmak zorunda kalirsiniz. Bu yuzden Database yedegi alarak eklentiyi calistirin.

Guncel bir siteniz varsa, devamli yazi ekleyip yazi siliyorsaniz, yorum aliyor yada siliyorsaniz mutlaka her gun database optimize etmeniz gerekecektir. Bunun yararlari bozulan tablolari onarmak ve gereksiz verilerin temizlenmesi olacaktir. Buda sitenizi daha da hizlandiracak, gereksiz uzun sorgulardan kurtaracaktir. Bunun icinde WP-Optimize Eklentisini kurup calistirmaniz yeterlidir. Bu sayede sorunlu tablolari optimize edip, gereksiz yazi surumlerini temizleyip, yazi yazarken otomatik eklenen yazi bilgilerini kaldirarak Mysql tablolarini rahatlatabilirsiniz. Bunun sonucunda gelen sorgu istekleri daha hizli olacaktir.

Cache eklentisi kullaniyorsaniz yada nginx deki gzip ozelligi aktif ise iceriginizin gzip formatinda kullaniciya sunulmasi hiz olarakda fayda saglayacaktir. Bu sebeple sitenizdeki icerigin gzip ile SIKISTIRILDIGINI bilerek buna gore hareket edin.

Devamli guncel wordpress versiyonlarini kullanmaya ozen gosterin. Cunku her yeni versiyonda mutlaka bir yenilik yapilmakta, eksiklik giderilmektedir. Genelde tehlikeli yada sorunlu fonksiyon kodlari iyilestirildigi icin bunun sitenize dogrudan yarari ve etkisi olacaktir.

En onemli yapmaniz gereken konuda Kuaza (makaleci) yi takip etmenizdir :)

Bir sonraki yazilarimda bu tarz konulara agirlik verecegim arkadaslar. Guvenli, hizli ve sorunsuz wordpress gunleri dilegiyle yazimi sonlandiriyorum.

Kategoriler
İnternet Dünyası Webmaster yardım

WordPress İçin İdeal Hosting Özellikleri

Yeni bir makaleye daha hoşgeldiniz. Sizlere bu makalemizde WordPress için ideal olabilecek hosting özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Çünkü WordPress zaten yapısı itibariyle basit bir sistem değil. Bunun içinde barınacağı host servisininde en az WordPress kadar kaliteli olmalıdır. Yani WordPress’e yaraşır bir alt yapıda çalışmanız size ve sitenize büyük fayda sağlayacaktır.

Wordpress Hosting
Wordpress Hosting

Çünkü kalitesiz bir hosting servisinde çalışırsanız muhtemelen sitenizin kesintileri çok olacaktır.Bu kesintilerde sizin sitenize erişiminizi engelleyecektir ve en çok sitenizin hitlerinde düşük yaşatacaktır. Bunun için sizlere elimizden geldiğince WordPress için ideal olan hosting özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.

Linux mu Windows mu ?

Bu konuda ki genel düşünce aslında Linux’dur. Çünkü WordPress, Linux alt yapısında daha verimli çalışır. Ama bu demek değil ki Windows sunucuda çalışmaz. Tabii ki çalışır. Ama özellikle günümüzde önemli bir yere sahip olan SEO (Search Engine Optimization)’nun bir parçası olan SEF (Search Engine Friendly) linkler Linux ve Windows sunucuda biraz değişik yapılıyor. Örneğin:

www.site.com/konu-adi.html şeklinde Windows sunucuda olmaz hata verir linklerde. Bunu engellemek için Kalıcı Bağlantılar’da eklediğiniz SEF taginin başına index.php/ eklemelisiniz. Ama yukarda da bahsettiğim gibi Windows sunucuda da WordPress çalışır ama ideal alt yapı Linux’dur.

WordPress ne diyor peki ?

WordPress.org ‘da yazılan birkaç bilgiyi vermek istiyorum. Sisteminizin PHP sürümü 4.3 veya daha üstü, MySQL sürümü ise 4.1.2 veya daha üstü tavsiye ediliyor.

Trafik ve Alan Özellikleri

Aslında bu bölüm biraz da bütçenizi ilgilendiriyor. Çünkü trafik (bandwidth) ve hosting alanınızı (disk space usage) ne kadar büyük seçerseniz o derecede fiyat artacaktır. Buradan şu kadar trafik ve şu kadar hosting işinizi görür demem biraz saçma ve yanlış olur. Çünkü önereceğim trafik ve alan alırsanız ilerde size yetmeyebilir. Ama size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. Ama kısaca trafik ve alandan bahsetmek istiyorum.

Trafik: Hosting alanınızda barındırılan dosyaların görüntülenmesidir.Yani host alanınızda barınan resim,video,dosya vs. her görüntülendiğinde trafiğinizi harcar.Trafiğinizi buna göre ayarlamalısınız.

Ama şunu da unutmayın ki hostunuzda barındırılan bir resmin, videonun başka bir sitede de görüntülenmesi trafiğinizi harcar. Hotlink korumasıyla bunun önüne geçebilirsiniz. Trafiğinizi çok iyi ayarlamalısınız çünkü trafiğiniz biterse ay sonuna kadar sitenize giremeyebilirsiniz. Bu da sitenizin hitinde önemli düşüşler yaşatabilir.

Alan: Hostunuzda barındırabileceğiniz en fazla dosya boyutu. Örneğin: 500 MB alanınız varsa hostunuza en fazla 500 MB boyutunda dosya koyabilirsiniz.