Kategoriler
İnternet Dünyası Webmaster yardım

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress bugün en çok kullanılan sistemlerin başında gelir. Bazen WordPress’in İşte bu scripte yeni özelliklere eklemek için yüzlerce eklenti bulunmaktadır. İşte bu eklentilerin kurulumlarını anlatmak istiyorum.

1. Yol

İlk önce ftp adresinize girin. Ardından wp-content’e girin sonra plugins klasörüne girin. İnternetten indirdiğiniz eklentiyi (.rar dosyası içinde olur genelde, .rar içindeyse dosyaları .rar dışına çıkartın) bu klasöre atın. Ardından sitenizin yönetici paneline girin. Sol bölümden Eklentiler’e sonra aşağı doğru açılan menüden Yüklü eklentiler’e tıklayın. Yüklediğiniz eklentiyi Etkinleştir linkine tıklayarak etkinleştirebilirsiniz.

2. Yol

Sitenizin yönetici paneline girin. Sol bölümden Eklentiler’e sonra aşağı doğru açılan menüden Yeni Ekle’ye tıklayın. Üst taraftaki sekmelerden Yükle’ye tıklayın. Eklenti Dosyasınızı seçip Şimdi Kur’a tıklayın (yönetici panelinden eklenti yüklemek için eklenti .zip formatında olması gerekiyor). Ardından ftp bilgilerinizi girmelisiniz. Yüklendikten sonra isterseniz direkt gelen sayfadan eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.
Artık eklentiyi kurduk.Ayrıca birçok eklenti içinde özel ayarlardan barındırır. Bu ayarlara ulaşmak için yönetici panelinizden Ayarlar’a tıklayın. Aşağı doğru açılan sekmelerden eklentinizin ismine tıklayarak eklentinizin kendi ayarlarını yapabilirsiniz.

WordPress hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz..