Kategoriler
Resimli yazılar

Anlamlı resimli yazılar

Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabileceğiniz güzel sözler ve anlamlı resimli yazıları bir araya topladığım konumuza hoş geldiniz. Malumunuz sosyal sitelerde uzun yazılar fazla dikkat çekmiyor ama bu tarz kısa ve resimli yazılar daha çok önplanda oluyor. Bunun da sebebi insanların sabırsız olması ve aceleci davranması.. İsterseniz lafı fazla uzatmayalım, anlamlı facebook, twitter gibi sosyal sitelerde paylaşabileceğiniz resimli yazıları listeleyelim.

Kategoriler
Aklımdan geçenler Genel Konular

Ergenler Ve Sosyal Medya

Sosyal medyada pek çok kez gülünç duruma düşen ergenler artık hayatıımızın bir parçası oldu. Peki neden ergenler bu kadar gülünç duruma düşüyor? Twitter ,Facebook gibi sitelerde nasıl şeyler yapıyor? Ve kendilerini nasıl hissediyorlar ?

Aslında ergenlerin komik duruma düşme sebebi artan hormonları sayesinde değişmesi ve buna engel olamamasıdır. Bu değişimlerle artık yaşıtlarına karşı üstün olma isteği duymaya başlarlar ve bununda en kolay yolu sosyal medyadır. Twitter’da fazla takipçiye sahip olmak onlara avantaj sağlayacaktır. Bakarlar ki atarlı twitlerinden dolayı kimse takip etmiyor , hilelere başvururlar ve bu sayede takipçileri artar. Hile yaptıklarını kimse fark etmiyor sanarlar , kendi içlerinde fenomen olurlar ve hava atarlar ama aslında ne kadar komik olduklarının farkında değildirler. Facebook’a tuhaf fotoğraflar koyarlar ve herkese “pp beğenirmisin?” yazarlar böylece fotoğraf beğenileri artar ve kendi kendine özgüvenini artırırlar. Bu gülünç olayın aslında mantığa sığar bir yanı yoktur. Herkese fotoğrafını zorla beğendiriyorsun ve bununla kime hava atıyorsun? Zaman ilerledikçe kendilerine dönerler ve yaptıklarını görürler , kendilerine gülerler. Aslında yaparken bir gün bunları görüpte pişmanlık duyacakları asla akıllarına gelmez.

Kategoriler
Az önce öğrendim Güncel Haberler İnternet Dünyası

Anonymous dan büyük tehtid: Megaupload’ı açın yoksa…

Beyaz şapkalı hacker grubu Anonymous Amerikada çıkartılmaya hazırlanan SOPA ve PİPA gibi yasaların ardından bir çok büyük site ve kurum gibi tepki göstermiş, bunu takip eden günlerde megaupload gibi büyük bir dosya paylaşım sitesinin kapatılması üzerine FBI ve amerika adalet bakanlığı sitelerine saldırı düzenleyerek uzunca bir süre yayınını kesmişlerdi. Şimdi ise yapılan bir açıklamada megaupload.com sitesinin açılmaması durumunda 72 saat içinde facebook, twitter, playstation, youtube gibi büyük sitelere saldırı düzenleyeceğini açıkladı.

Anonymous grubu megaupload’ın bir çok yaşa dışı dosyayı barındırdığını kabul ediyor, ancak bunun korsanlığı durdurmayacağını söylüyorlar. Bu konuda onlara hak veriyorum. İnternet özgür bir mecradır, burda bir hak ihlali oluyorsa bunun için gerekli şikayetler yapılır, ardından da söz konusu siteden temizlenir. Megaupload bu konuda çok yumuşak bir tavır içindeydi. Söz konusu hak ihlallerinde şikayet edildiğinde içeriğin sistemden kaldırılması için çalışma yapılıyordu. Buna rağmen sitenin kapatılması çok büyük bir yanlıştır. Bu yanlısıda zaten verilen büyük tepkilerden sonra ABD kongresinde yasayı askıya alarak bizlere göstermişlerdi.

Yinede bu yasanın gündeme gelmesiyle bir çok dosya yükleme ve paylaşma siteleri yüklenen film, program ve bu tarz dosyaları sisteminden kaldırmıştı. Bu durum bir çok kişiyi mağdur etmiş, hatda çoğu site kendini kapatma yoluna gitmiştir. Henüz yasa çıkmasada kendisinin varlığı bile insanları korkutmuşa benziyor.

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Internet Teknolojileri

Ve Google+ (plus) 10 milyon kullaniciyi gecer…

Google’nin yeni servisi google plus yada kisa adiyla google+ hakkında daha önce burada bir konu paylaşmıştım. Şimdilerse ise her kafadan bir ses çıkıyor, tabi normal insanlar bu servisin ne kadar etkili olacağını tahmin etmeye çalışıyor vede merak ediyor. ABD de bir araştırma ve analist sitesi, yaptığı araştırmadan sonra, google plus kullanıcılarının 10 milyon sayısına ulaştığı ve geçmiş olabileceği yönünde bir açıklama yaptı. Bu sayı ne kadar doğrudur tartışılır ki ben bu kadar büyük bir rakama ulaştıklarını düşünmüyorum. Henüz kapalı gişe oynayan bir hizmet ve sadece davetiye ile üyelik alıyorlar. Gmail servisi içinde aynı uygulamayı yapmış davetiye ile beta versiyonu bitene kadar üyelik almışlardı.

Kafamdaki tahmini rakamlar ve düşünceme göre google plus‘ın suanki kullanıcı sayısı 4-5 milyon arasında. Tahminim ne kadar doğrudur tartışılır tabiki. Ancak davetiye sisteminin kaldırılmasından sonra google plus in bir anda fırlayacağına eminim. Bir çok google servisi var ve bir çok google kullanıcısı bu servislerden yararlanıyor, başta gmail, friendfeed, youtube ve diğer ofisyel siteler. Yeni google plus servisinin açılmasından sonra bir çok kişi googlede bir profilinin olması yönünde hareket edecek. Eğer google düşündüğüm kadar akıllıysa plus hizmetini linkedin, twitter ve facebook karışımı birşey yapar. Böylece 3 büyük siteden milyonlarca kullanıcıya sahip olacaktır.

Şuanda bütün dünyada google büyük bir marka, bu marka içerisinde portföy’ümüzün olmasını isteriz, bunu herkez ister. Birçok freelance çalışan, kurumsal veya personel kuruluşlar, kişiler, sanatçılar, ünlüler googlede özel bir sayfasının olmasını isteyecektir. Nasılki bir çok kuruluş facebookda sayfalar oluşturuyorsa google içinde de aynısını yapacak. Tabi düşündüğüm gibi bir alt yapı ile kullanıcılarının karşısına çıkarsa. Bunun yanında google plus servsinin diğer google hizmetleriyle sorunsuz ve aktif etkileşimide çok önemli.

Umarım sadece twitter gibi bir sistemle karşımıza çıkmaz, son gördüğüm kadarıyla bu tarz bişey, deneme şansım olmadı, davetiye için başvurdum ama eğer içerde arkadaşınız varsa ondan davetiye isteyebilirsiniz, direk google plus hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Benim acelem yok, hizmet tam olarak aktif olduğunda kullanmak istiyorum, kendilerini önce hazırlasınlar bakalım neleri var görelim..

Konuyu kapatmadan önce ABD deki bu araştırma kuruluşunun nasıl böyle bir sayıya ulaştığınıda yazmakta fayda var. Bu sayıyı elde etmek için Abd nüfus sayım idaresinin elindeki verilerden yararlanarak hepsinin soyadlarını google plus servisinde aratmışlar (OHA YAA). Artık bunu nasıl yaptılarsa heralde baya büyük bir teknolojiye sahipler. Sonrasında eşleşenlerle beraber ABD dışındaki ülkeler içinde tahmin yürütüp 10 milyon sayısına ulaşmışlar. Zeki adamlar diyelim ve google den resmi bir açıklama gelene kadar bekleyelim. Bakalım kim haklı :) Onlar mı? Ben mi ?

Kategoriler
Günlük hayat İnternet Dünyası

İnternette ‘Sosyalleşmek’

Aslında web 2.0 ‘ ı buramızda buramızda hissetmeye başladığımızdan beri oluşan bir kavramdır internet üzerinde sosyalleşmek. Peki nasıl olur bu ?

Şöyle ki: internette bir çok sosyal ağ bulunmakta. Tüm bu ağlara aynı kullanıcı ismi ile kayıt olup ; aralarında köprü kurabilir , web sitemizden sosyal ağ profillerimize linkler verebilir , ve internete girdiğimiz sürece bu ağlarda aktif olarak gezinebiliriz. Yaptıklarımızdan , yapacaklarımızdan , yapıyorlarımızdan bahsedebilir ; yeni insanlarla tanışabiliriz. Topluluklara katılabilir , etkinlikler düzenleyebiliriz.
Buradaki sosyal ağ sözünden kasıt ; internet kullanıcıları ile etkileşim içerisinde olabildiğiniz tüm web siteleridir. Bir kaç örnek verirsem ; Twitter da bu konuda işimizi görür ; Last.fm de. Hatta Last.fm üzerinde dinlediğimiz şarkıları FriendFeed ‘de gösteririz. Tadından yenmez. Facebook ‘tan bahsetmeyeceğim bile. Yeterince kullanıcısı var ; bir biz eksiğiz. Boşverin Facebook’u 
Peki internette sosyalleşmek ne işe yarar? Bunlara bakalım hemen:
•    Duyuru yapmakta sıkıntı çekmezsiniz.
•    İnternet kullanıcısı olan arkadaşlarınızla irtibatı kesmemiş olursunuz.
•    Web sitenizden linkler paylaşarak yenilikleri paylaşabilirsiniz.
•    İnternette farkedilmenizde büyük rol oynar.
•    “What are you doing?” sorularının cevabı olarak ; o an ne yaptığınızı başka insanlarla paylaşabilirsiniz.
•    Yeni insanlarla tanışabilirsiniz.
•    Topluluklara dahil olabilirsiniz.
•    Piknik ; eğlence , toplantı gibi etkinliklerden haberiniz olur.
•    İnsanlara gündemi takip ettirtebilirsiniz ; aynı şekilde siz de gündemden haberdar olabilirsiniz.
•    İnternette çevreniz epey genişleyebilir. (Bu sizin isteğinize göredir.)

Sosyalleşilebilecek alanlardan bir kaç örnek: FriendFeed – Twitter – Facebook – Delicious – Flickr – Last.fm – Vimeo