Kategoriler
Aklımdan geçenler Dünya ülkeleri Günün Tarihi Şuan Düşündüklerim Tarih Makale

Avrupada Türkiye Hayranlığı 2012

Makaleci.com’a Gördüğüm Son Olayların Neyi İma Ettiğini Anlatmak İstediğim Bir Yazı Yazmak İstiyordum.Oda Bu Yazıya Kısmet Oldu.

Öncelikle Yunanistan Medyasının Başlatığı Türkiye’ye Hayranlık Resitali Büyümeye Devam Ediyor.Resital Derken Bu Bir Şov Değil Gerçeğin Taa Kendisi.Özellikle Yunanların Basketbol Dünya Kupasının Türkiye’de Yapılacak Olmasına Üzülmesine Rağmen Türkiye’ye Gelip Salonları İnceleyince Şoke Olduklarını Hepimiz Gördük.Hatta Bir Gazetenin Manşeti Aynen Şöyledi. ”BİZİM SALONLAR TÜRKLERİNKİNİN YANINDA ANAOKULU GİBİ” Bu Manşet Özeleştiri Değildi Aslında.Türklere Hayranlığı Başlatan Bu Yazı ”Türkler Dünyaya 2 Kez Hükmedecek” Sözünün Başlangıcıydı Bence.

Bu Haberden Sonra Avrupalı Bilimadamları(veya Biliminsanları :) ) Çıktılar Dediler ki: 17. yüzyılda Nasıl Dünyanın En Güçlü 3-4 Ülkeside Türk Devletleri İse 21. Yüzyılın İlk çeyreği Dışında Tüm Yüzyıl Boyunca Türkler Yeniden Dünyada Egemenlik Sağlayacaklar dediler ki Bu Avrupalı Biliminsanlarının Ne Kadar Milliyetçilikten Uzaklaştığını Bence Göstermiş Olur.Bence Biliminsanları için Bu Müthiş Bir şey.

Avrupadaki Krizde Artık Türkiye’nin Ekmeğine Tereyağ Sürmekten Başka Birşey Değildi. Türkiye Artık  Etrafındaki En  Güçlü  Devlet Olmaya Adaylığını  Koydu ki İsrail  ve İran Bunu  İstemez Hale Hemen Geldi.Avrupanın İsrail ve İran’ı Çok Sevmediği Bilinen Birşeyken Çıkıp Türklerin Hem Avrupadaki Vatandaşlarını Kullanabilecek Olması Hemde Türk Devletinin Cazibesi Bir Yana 700 Yıllık Bir Çınarın Gölgesindeki Devletlerin Yani Eski Osmanlı Topraklarınında Cazibesi Olan Türkiye Şimdiden Bölgesinin En Güçlü Devleti Oldu Bile.Amerikanın Niye Türkiye’yi Her Konuda Yüksek Tuttuğu Anlaşılır Oldu.Burada Amerika Stratejilerini Beğendiğimide Söylemek İstiyorum.Türkiyeyi Destekleyerek Aslında Türkiye’yi Yükseltmediler.Hem Yükselenin Yanında Olup Hem Bakın Sizin 1 Numaralı Düşmanınızın 1 Numaralı Müttefiği Bunlar Mesajını Yolladı.Fakat Türkler Her Devlete Mesafeli Durarak Amerika’ya Gol Atmayı Bildi.

Birkaç Yıl Sonra Dünyada 2 Devletin Sözü Geçicek Benim Tahminimce Bunlardan Biri 2 Asırda Büyüyüp Dünyaya Yıllarca Hükmeden Amerika ve 700 Yılık Çınarı Yıkıp Herşeye Restart Atıp 70 Yılda Uyuyup Güzelleşen Türkiye Olacak.

Yazımın İlk Bölümü Bu Kadar İnşallah ikincisini yayınlamakta mümkün olur.

 

Kategoriler
Günün Tarihi Kutlamalar Tarih Makale

anneler günü, oluşumu ve Türkiyeye gelişi

   Annelerimize vefa borcumuzu ödeyebilirmiyiz sizce ? Onların bize sunduklarının karşılığını verebilirmiyiz ? Tabiki hayır ne yapsak bizi küçük bi bebekken alıp gözünden sakınarak büyüten annelerimizin emeğenin karşılğını veremeyiz. Hepimizin bildiği gibi bugün anneler günü bütün dünyada aynı anda annelerin ne kadar değerli olduğu hatırlanıyor sadece bu gün hatırlamak ne kadar doğru orasını bilemem ama evrensel bi günü yaşıyoruz…

Anneler günü bugün bunu hepimiz biliyoruz ama nasıl ortaya çıktı hiç fikriniz var mı ? Anneler günü bugünki gibi olmasa da sümerler zamanında ortaya çıkmıştır zamanında iştar , kybele gibi isimler almıştır analık, doğurganlık nitelikleriyle ön plana çıkmış ve bahar aylarının gelmesiyle özdeşleştirilmiştir o zamanlar.

Daha sonraları 1600 lü yıllarda ingilizler mothering sunday adıyla utlamalar yapmış ve o gün çalışmamışlardır bütün günü anneleriyle geçirmişlerdir.

Anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi ise Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barış günü olarak tasarlandı. İlk defa Boston da yürüyüş yapılarak kutlandı. 1907 yılında Philadelphia’da Ana Jarvis, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci pazarının Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı.Bir süre sonra neredeyse bütün ülkeler bu günü kutlamaya başladı.

1914 yılında abd başkanı Wilson bu günü resmi bir açıklamayla mayıs ayının 2. pazar gününü anneler günü olarak duyurdu.1955 yılından itibaren ise ülkemizde kutlanmakta olan anneler günü her yıl 1 günlüğüne de olsa annelerimizi hatırlatıyor bizlere