Kategoriler
Amo-Seo-PR Webmaster yardım

AJAX Kodlu Siteleri Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Dostu Yapmak

ajax_seo-197x300Günümüzde doğrudan Web 2.0 teknolojisiyle ağırlıkla bloglarda AJAX dili de yer alamaya başladı. Flash yapılarında olduğu gibi arama motoru optimizasyonu, AJAX’ın tam düşmanı olarak gösterilmekte. Ancak bu soruna çare bulacak bazı anahtar çözümler var.

Bir web 2.0 tasarımcısı/yazılımcısına sorduğunuz da AJAX, çabuk iş yapabilmek ve etkili tasarım interaktif çalışmalar için biçilmiş kaftan. Ancak iş arama motoru optimizasyonu kısmına gelince durumlar biraz değişiyor. Öncelikle AJAX yapısında çalışan site sahipleri arama motoru kısmında hangi tür sorunlarla karşılaşıyor bunlara bir bakalım.

AJAX Nedir?

Asenkron JavaScript ve XML terimi ilk kez 2005 yılında “Jesse James Garrett” tarafından kullanılmıştır.

Ajax web uygulamaları yaratmak amaçlı kullanılan web geliştirme tekniğidir. Düşük kapasitedeki verilerin etkili bir interaktif görünümü sağlamasında kullanılır.

Ana tema web sayfalarının daha etkili, kolay kullanılabilir ve kullanıcı tabanlı olabilmesini sağlamaktır. En önemlisi ise hamleler sırasında sayfanın tekrar yüklenmesi gerekmemektedir. Sadece bu özellik bile sayfanın hızı, özellikleri ve kullanılabilirliliğini doğrudan etkilemektedir.

Ancak tüm olumlu yanları olmasına rağmen arama motoru optimizasyonu kısmında bazı problemlerle karşılaşılmaktadır.