Kategoriler
Faydalı Bilgiler Günlük hayat Sağlık

En değerli nimet sağlık

Sağlık konusunun asla ihmale gelmemesi gerektiğini bir kez daha çoğumuz anlamıştır. Kış mevsiminin soğuk olduğunun hepimiz farkında olmamıza rağmen en ufak ihmalimiz zaman kaybına, ağrı çekmememize neden olabilir.
Kış mevsiminin genelde ülkemizde soğuk geçtiğini biliriz. Buna rağmen çok önemli hususlara dikkat etmeyiz. İhmal ederiz.
Genelde bu günlerde kimlerle konuşsam mevsimin özelliğini yansıtan rahatsızlığa yakalanmışlar. Konuşmaya başlayınca anlıyorsunuz zaten.
Sesinin renginden rahatsız olduğunu anlıyorsunuz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Konuşmaya mecali olmadığını da anlayınca konuşmanızı kısa kesmeniz iyi olur.

Havalarında bir soğuk, bir sıcak olmasının etkisi de var elbet.
Her gün evden, daireden, iş yerinden, ofisten çıkarken dışarısını içeri gibi düşünmemeliyiz. Sağlığımızı koruyabilmek için mutlaka sağlam giyinmeliyiz.
Ulaşacağımız yer yakın olsa da, kısa olsa da giyimizi ihmal etmemeliyiz. Gerekli giysilerimizi güzel giyinmeliyiz.
Gençlerimizi ne kadar uyarsak bile kar etmiyor. Gençliğin vermiş olduğu enerjinin etkisiyle hayatı hep gençlik çağı gibi olacağını düşünürler.
Aslında genç iken rahatsızlıklara sebep olacak nedenlerden korunmamız gerekiyor. Bazı büyüklerimizle sohbet teme fırsatı olduğunda nasihatlerinin önemli kısmı sağlığımızı koruma babında olmakta.
Biz yanıldık siz yanılmayın. Hayatın hep genç yaşımız gibi olacağını düşünmüştük fakat yanılmışız derler.
Soğuklarda kendimizi korumamanın cezasını çekmekteyiz derler. Romatizma belirmiştir. Ağrılar çekilmez olmuştur.
Çevremizde ki önerilere kulak vermeli, sağlığımıza gereken özeni göstermeliyiz. Bazı rahatsızlıkların davetini kendimiz yaparız.

Özellikle çocukların dışarı çıkmalarında gözetimimiz altında olması önem arz eder. Çocukların kış mevsimini de doyasıya yaşamaları gerekir.
Eve hapsetmenin zararını ileriki yaşlarında görürüz. Kış mevsimini de doyasıya yaşamlıdır derken anne ve babalar gerekli önlemleri almalıdır.
Çocuklar dışarıda oynasın derken, her konuda olduğu gibi aşırıya kaçmadan oynamalarına müsaade edilmeli.
En büyük hatalarımızdan bazıları, maç yaparız terli olduğumuz halde dışarıya çıkarız. Üzerimizi sağlam giyinmeyiz. Terli iken soğuk su içeriz. Sıcak odadan hemen çıkarız. Tedbir almayız.
Çevremizdeki insanlara baktığımızda en ufak ihmal sonucunda kış mevsimine göre giyinmez isek sağlığımızı kaybedebiliriz.
Özellikle okul döneminde derslerin ciddi anlamda işlendiği bu dönemde herkes giyimine, kendine dikkat etmelidir.
Beslenmemize de gerekli özeni göstermemiz gerekmekte.
Mevsimin şartlarını göz önüne almayanlar rahatsızlıklara yakalanması an meselesi. İnsan gerçekten elindeki değerleri kaybedince daha iyi anlıyor.
Elinin altında veya nimetlerin sahibiyse nimetlerin değerini anlayamıyor. Anlasa da ihmal edebiliyor.
İnsanlarımızın en önemli nimetine sahip olmalarına rağmen buda sağlıktır. Sağlığımızın değerini ihmal etmemiz gerektiğini özellikle belirtilmiş olmasının hikmeti de bu olsa gerek.

İki nimet vardır ki değerini çoğumuz kaybedinceye kadar değerini bilemeyiz. Birincisi ve en önemlisi sağlıktır.

Kategoriler
Genel Konular Güncel Haberler Kişisel makaleler Sağlık Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Sağlık Bakanlığı Ne Yapıyor?

Sağlık Bakanlığı Ne Yapıyor?

Aslında gündemde çok konu var. Türkiye öyle bir ülke ki her dakika bir olay oluyor. Gündeme bomba gibi düşüyor. Hangisini yazacağımı şaşırıyorum bazen. Bir sağlıkçı olarak bu sefer kendi alanımla ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Mayıs 2010’da hepimizin bildiği gibi atamalar yapılacak. Birçok alanda yapılacak olan atamaların hepsi açıklandı. Fakat bir eksik var. Sağlık Bakanlığı Mayıs ayında yapacağı atamaları daha duyurmadı. Sağlık Bakanımız’a birkaç sorum olacak;

1-      Mayıs Ayı’nda atama yapılacak mı?

2-      Atama yapılacak ise ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz. Umarım atamalardan sonra değildir(!)

3-      Eğer atama yapılmayacaksa bütün sağlık personelinin diline mayıs ayında atama yapılacağı nerden dolandı?

4-      Temmuz ayında yapılacak KPSS sınavı sonrası mı atama yapmayı düşünüyorsunuz?

5-      Neden düzenli bir atama takvimi belirlemiyorsunuz?

6-      Düzenli atama takvimlerin olması hem sağlık personeline hem de Sağlık Bakanlığına iyi gelecektir.

Bir türlü düzenli bir atama takvimi belirlemeyen Sağlık Bakanlığı, atama bekleyen tüm sağlık personelini mağdur etmektedir. Eğer düzenli bir atama takvimi varsa kamuoyu ile paylaşması yerinde olacaktır. Düzensiz, ne zaman olacağı merakla beklenen atamalar biz sağlıkçıları fena halde germiş durumda. Atamalar nedeniyle hiçbir özel hastane ile anlaşma yapmayan sağlık personeli düzenli bir takvimle, atamalara kadar ne yapacağını belirler. Bu şekilde yapılan atamalar sağlıkçıları ne yapacağını kestiremeyen insan konumuna düşürmektedir. Kendi bir boşluktaymış duygusu vermektedir. Mayıs ayında Sağlık Bakanlığı atama yapacaksa bir an önce açıklama yapması yerinde bir karar olacaktır. Sağlık meslek mezunlarının bir çoğu dershanelere gitmekte KPSS sınavlarına hazırlanmakta, bir kısmı da Mayıs ayında atama olur umuduyla hiçbir şey yapmadan beklemektedir. Eğer atma takvimi belli olsaydı, Herkes ne yapacağını bilir, ona göre tedbir alırdı. Sayın Bakanımız Recep Akdağ’a buradan seslenmek istiyorum. Sayın bakanım şu atama takvimlerini artık açıklasanız size minnettar kalırız.

Kategoriler
Deneme Yazıları Doğa ve Yaşam Eğitim - öğretim Genel Konular Günlük hayat iletişim Sağlık Toplumsal Konular

Rehabilitasyon Hizmetleri

Bazı hastalıklar, tedavi de bazı nedenlerden dolayı iyileşmeyebilir. Tedavi edilemeyen hastaların bir takım organları işlevilevini kaybedip çalışmayabilir. Böyle, sakat durumda kalan insanlar kendi kendilerine yetebileceği kadar eğitilir ve topluma kazandırılır. Bu eğitilme amacıyla yapılan hizmetlere rehabilitasyon hizmetleri denir.

Rehabilitasyon hizmeti gören kişi eskisi gibi iş yapamasada hafif işleri yapacak duruma getirilebilir. Örnek verirsek bir kazada sağ kolunu kaybeden insana, sol kolunu en verimli şekilde kullanma öğretilir.

Her ülkenin kendi koşullarına göre planlayacağı hizmetler çok farklı alanları ilgilendirebilir. Ancak bunlar arasında öncelik tanınması gereken etkinlikler vardır. Bu etkinlikler;

Kategoriler
Doğa ve Yaşam Sağlık Toplumsal Konular

Kurban Etinizi Nasıl Saklamalısınız ?

Kurban bayramında olmamız dolayısıyla herkesin evinde muhakkak ki kurban etleri bulunuyordur. Et ve et ürünlerinin doğru yollarla saklanması gerçekten büyük önem taşır. Çünkü yapı olarak gerçekten çok hızlı bozulurlar. Ayrıca etleri dondurup çözdürme işlemlerinin birden çok defa uygulanması ette bazı mikroorganizmaların üremesine uygun ortam sağladığı gibi kesinlikle sağlığımız için bir tehdit oluşturur.