Kategoriler
Türk Tarihi

Küçük Orta Asya Türk Boyları

Avarlar

4.yüzyılın bitmesine doğru bugünkü Moğolistan topraklarında devlet kuran Avarlar, Köktürkler tarafından Orta Asya’dan gönderilmişlerdir. Bugünkü Romanya ve Macaristan topraklarında yaşamlarını sürdüren Avarlar Sasanilerle anlaşma yaparak 619 ve 626 senelerinde iki kez İstanbul’u kuşatmışlardır. Fakat Bulgarlar tarafından kayıba uğratılan Avarlar daha sonra Franklar tarafından işgal edilmişlerdir.

Akhunlar

5.yüzyılın ilk çeyreğinde Afganistan’ın batı tarafında kurulan ve Bizanslar tarafından Eftalitler ismi verilen Akhunlar, 567 senesinde Sasaniler ve Köktürkler tarafından işgal edildi ve toprakları bu devletler arasında paylaşıldı.

Sibirler

5.ve 6. yüzyılda Kuzey Asya bölümünde yaşayan Sibirler kendilerine Sibirya adını takmışlardır.

Bulgarlar

Köktürklerin güç kaybetmesiyle birlikte bağımsızlıklarını beyan eden Bulgar Türkleri Dinyeper Nehri’nden İran’a kadar uzanan bölgede geniş bir devlet kurdular fakat 7.yüzyılın başlarında parçalandılar. Bunlardan Balkanlara gelenlerden birkaç tanesi Volga boylarına yerleşerek İdil Bulgarları Devleti’ni meydana getirdi. Bazıları da Tuna boylarına giderek Tuna Bulgarları Devleti’ni kurdu. 7.yüzyılda Balkanlara gelen Bulgar Türklerinden İdil Bulgarları İslamiyet dinini kabul ederken, Tuna Bulgarları ilk olarak Slavlaştılar daha sonra da Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul ettiler. Tuna Bulgarları Türklük özelliklerini yitirirken, İslamiyet’i kabul eden İdil Bulgarları Türklük özelliklerini uzun müddet devam ettirmişlerdir.

Türgişler

Köktürklerin zayıflamasının ardından ortaya çıkan Türgişler 766’da iç karışıklıklara yenik düşüp Karluk egemenliği altına girdiler.

Macarlar

Ural Bölgesin’den Macaristan’a akın eden Macarlar 10.yüzyılın ortalarında Hıristiyanlığı resmi dil olarak kabul ettiler.

Kırgızlar

Uygurların yıkılmasının ardından Ötüken bölgesinde bağımsızlıklarını ilan eden ve Manas Destanı’nı kaleme alan Kırgızlar, 1207’de Cengiz Han’ın oluşturduğu Moğollarla birleşmişlerdir. Günümüzde soylarını devam ettirebilmiş en eski ve nadir Türk kavimlerinden bir tanesidir.

Hazarlar

Doğu Avrupa’da Volga kıyılarıyla birlikte Kırım arasındaki bölgede 6. ve 10. yüzyıllar arasında hakimiyetlerini ispat etmişlerdir. Bulgar Devleti’nin yıkılmasından sonra etkili olan, Hazar Denizi’ne adını koyan ve Museviliği kabul eden Hazarlar, Hz.Ömer ve Hz.Osman zamanında Müslümanlara karşı savaştılar. 965 senesinde Kiev Rus Prensliği’nce işgal edildiler.

Kategoriler
Hosting Konuları internet hizmetleri Webmaster yardım

Yeni Baslayanlar icin Host Klavuzu ve Host firmalarinin CPU limitleri

Yeni olan arkadaslar icin mutlaka bilinmesi ve okunmasi gereken bir makale, sonradan uzulup kafanizi taslara vurmayin..

Yeni baslayanlar cogu zaman ucretsiz host ararlar yada bilmeden acemice gordukleri ucuz hostlari alirlar. Bu arkadaslar icin hata yapma ihtimali cok fazladir, ancak hata yaparak daha cok sey ogrenecekler. Yalniz bu isin icinde olan ve orta duzey bir kullanici, helede projeleri ciddi ise bir onceki arkadaslarin yaptigi acemilikleri ve bilgisizlikleri tekrarlamamalidirlar. Helede piyasada LIMITSIZ adi ile sunulan hostlara dikkat edin. Bu hostlarin sinirsiz olmasi sizi cezbedebilir, ancak sitenizin harcadigi islemci gucu fazla ise projeniz ve hesabiniz kapanabilir..

Simdi sorar arkadaslar, neden kapatiliyor hersey sinirsizdir hani??

Arkadaslar sinirsiz olan ozellikler bellidir: TRAFIK, ALAN

diger kisimlarda kullaniciyi cezbetmek icin artirilabilir, ancak ALAN ve TRAFIK kadar onemli olan bir diger konu  CPU kullanimidir.

Yani sitenizde kullandiginiz kodlama ve veritabani kullaniyorsaniz DB sorgulari ana host makinesi ucerinde belli bir  CPU tuketir. Eger bu CPU kullanimi asiri derecede artarsa, dogal olarak hem kendi sitemizi hemde Ayni sucunucu uzerinde barindirilan diger siteleri etkileyecektir..

Host islemcisini (CPU) ‘sini neler etkiler: Onceki bolumde belirttigim gibi siteniz komple HTML ile yapilmis olsa bu limiti fazla zorlamayacaktir. Ancak  diger kodlama gruplari php, asp en basit kodlama bile olsa, coderlerin gozunden kacan kucuk bir nokta, kodlamayi bozacaktir. Bu gibi durumlarda host islemcimiz yazdigimiz kodlamayi islemeye calisirken karsilasacagi hatali sorgular sebebiyle kendini cok yoracaktir, ve yorumlamaya calistigi donguler, sonsuz bir dongude devam ediyorsa kisa surede hesabiniz SUSPENDED edilecektir. Diger bir konu eger sisteminizde veritabani kullaniyorsaniz ve bu sorgularda yanlislik var ise yada veritabaniniz cok kullaniliyorsa sitenizde hatali kodlama ve veritabanindaki fazla yuk dosyalari sebebiyle CPU zorlanacak ve hesabiniz durdurulacaktir.

Bir ornek vermek gerekirse: phpbb3 sisteminde veritabaninda session tablosu vardir, bu tablo asiri kullanimlarda hasar alabilir ve ek yuk bolumu artabilir, bunun sonucunda host php ile bu tabloyu islemeye calistiginda tablodaki sorunlar nedeniyle sitenizde yavaslamalar olacak, hatalar cikacaktir. Ve dogal olarak bu hatalarin sonucunda da Siteniz kisa bir sure SUSPENDED edilecektir..

Eger cok ziyaret edilen ve bir cok kategoriden olusan bir forumunuz var ise veritabaninizi devamli olarak onarmanizi tavsiye ediyorum ve hatali kodlamalardan uzak durmanizi oneriyorum.. Bunu onermemim sebebi, sitenizdeki bozuk php yada asp betikleri CPU yu zorlayacagi icin hesabiniz kisa surelide olsa Durdurulur ve sitenize 5-10 dakika giremezsiniz.