Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat İnternet Dünyası Teknoloji

Başlamak asıl önemli olan mı ?

Günlük yaşamın karmaşa temposunun, insanları paranoyak yaptığı günümüzde, internet dünyasının uçsuz bucaksızlığı da son dönemde riskli iletişim artışına doğru tam hız gitmeye başladı. İnsanların merakı ve öğrenme isteği, aç ve açıkgözlü art niyetliler için yeni bir dolandırıcılık ortamı yarattı gibi görünüyor. Bu durum karşısında alınması olası tedbirler, daha çok webmasterlar tarafından mümkündür diye inanıyordum.

Her türlü özel bilginin teslim edildiği, kart şifrelerinin kullanıma sunulduğu bir ortamda başıma gelenlere farkında olmadan ortak olanlar var diye düşünüyorum. Üstelik bu ortak olanlar, internet dünyasında belli kalite hedefleri olan kişiler aynı zamanda.

Yaklaşık bir ay önce haber sitesi kurma çalışması başlattık. Bu sitenin tasarım ve kurulumu için her türlü olanağı sunduğumuz arkadaş, bizlere ait kredi kartıyla yaptığı web tasarımı alış verişi esnasında lisansı kendi üzerine yapmaya çalıştı. Başarılı oldu mu? Hakim karar verecek. Pay pal hesabında kayıtlı email adresine sadece alış veriş bilgilerinin aktarıldığı; ancak detayla ilgili bilgi olmaması; bu sanal alış-veriş ortamında temiz çalışma düşüncesinde olan insanların da başına bela olacak herhalde.

Gerekli yasal girişimler tabii ki yapılıyor, ancak tamamen iyi niyet temelli çalışma teşebbüsleri bile sanal ortamdaki ilişkilerde erozyona uğruyor. Bu konuda özellikle tasarımda iddialı olduğunu bildiğim Kuaza’nın iletişim kurduğu her web master’a güvenmemesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü mevcut tasarım becerisindeki üst düzey yeterlilik, çok ucuz çalışan bir web master tarafından art niyetli kullanılabilir diye tespitim var. Kendisine başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Başarılı çalışmalarında da scriptlerin yanı sıra, pazarlama konusundaki tedbirleri arttırması ihtiyacı olduğu kanaatindeyim.

Kategoriler
Geçmiş Tarih Genel Konular İslam Dini Toplumsal Konular

Hz.Hanzala (R.A.)’nın Münafıklık Korkusu

Hz.Hanzala radıyallahu anh diyor ki bir gün bizler Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem in meclisinde idik. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem vaaz buyurdu. Onun tesiri ile kalpler yumuşadı, gözlerden yaşlar akmaya başladı ve bize, gerçek halimiz belli oldu Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’ın meclisinden kalkıp eve geldim. Çoluk çocuklar yanıma geldiler e dünya işleri konuşulmaya başlandı. Çocuklarla görüşüp konuşmalar, hanımla latifeler başladı. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ‘in meclisinde olan o hal kalmadı. Birden, “önce ne halde idim, şimdi ne haldeyim diye düşündüm. Kendi kendime “sen münafık oldun, çünkü Peygaber s.a.v.ın yanında görünürde o halde idin, eve gelince bu hale geldin” dedim. Bu halime üzülüp kederlenerek ve “hanzala münafık oldu” diyerek evden çıktım. Karşıda Hz.Ebu Bekr R.A. geliyordu. Ona “ artık hanzala münafık oldu dedim. O bunu duyunca “sübhanallah ne diyorsun, asla sen böyle değilsin” dedi. Ben durumu anlattım. “bizler Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem in huzurunda bulunduğmuz zaman, o bize cennet ve cehenmemi anlatınca sanki cennet ve cehennem karşımızdaymış gibi oluyoruz. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den ayrılınca, çoluk-çocuk ve servet v.b. İşlerine dalarak onu unutuyoruz “ Hz.Ebu Bekr radıyallahu anh “ bu hal bende de oluyor” dedi. Bundan dolayı ikimiz de Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in huzuran çıktık Hz.Hanzala radıyallahu anh Ya Rasulallah, ben münafık oldum “ dedi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem “ne oldu” buyurdu. Hanzala “bizler huzurunuzda olduğumuz zaman, siz cennet ve cehennem’den bahsedince sanki onlar karşımızdaymış gibi oluyoruz. Fakat yüce huzurunuzdan ayrılıp gidince, çoluk çocuk ve ev işlerine dalıyor, (bunları) unutuyoruz” dedi. Bunun üzerine Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdu ki “ canım kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki, her zaman benim yanımdaki gibi olsaydınız melekler sizinle yataklarınızda ve yollarda müsafaha ederlerdi. Ancak ey hanzala (bu durum) zaman , zaman, arasıra olur.

İZAH: Yani insanla birlikte beşeri ihtiyaçlar da vardır. Yemek, içmek, çoluk çocuk ve onlarla ilgilenmek de önemli şeylerdir. Bundan dolayı böyle haller arasıra meydana gelir. Bu gibi durumlar, her zaman meydana gelmez, ne de böyle bir şeyi ümit etmelidir. İbadetten başka bir işi olmamak meleklerin sıfatıdır. Onların ne çoluk-çocukları var, ne geçim dertleri, ne de dünya endişeleri…. Ama insanın beşeri ihtiyaçları olduğundan her an bu manevi hal içinde bulunamaz, fakat düşünülmesi gereken şey şudur, sahabe kiram dinlilerini ne kadar düşünürlerdi, Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in huzurunda olan halin sonradan kaybolması gibi ufak bir şeyden dolayı kendilerinin münafık olduklarından endişeleniyorlardı.