Kategoriler
Genel Konular Makale Yazıları - Yarışma Toplumsal Konular

Bir depremin 10. yılı…

Türkiye’de yılda bir defa 6 ile 6,9 büyüklüğünde bir deprem olması gerekirken 1 Mayıs 2003’ten bu yana 6’nın üzerinde bir deprem yok. Bu da beni rahatsız ediyor.’ diyor deprem dedemiz Ahmet Mete Işıkara ve ekliyor: ‘Türkiye’nin bir yerinde bu büyüklükte bir deprem olacak. Ancak neresinde ve ne zaman bilmiyoruz.

Evet, deprem nerede ve ne zaman olacak bilmiyoruz. Ama bildiğimiz birşey var ki o da fay hatlarının üzerinde yer alan ülkemizin ‘deprem’ ile yaşamayı öğrenmesi gerektiği…Önlemler almak ve bilinçli olmak ise engelleyemediğimiz depremin zararlarını azalmanın tek yolu.

Ama ne yazık ki zaten ‘yapılmış’ olması gerekenlerin çoğu zaman vaktinde yapılmıyor , önlem almada hep geç kalınıyor ve çıkarılan dersler ‘yapılanlar’ın yetersizliğini ‘yapılması’ gerekenlere dönüştürme de bile yeterli olmuyor.

Yinede büyük kayıplar ile tecrube ettiğimiz 17 Ağustos depremi böylesi bir afet konusunda ne kadar bilinçlendiğimizi, önlemler almadaki ‘yeterliliğimizi’ kısaca olası bir depreme bu kez daha ‘hazırlıklı’ olup olmadığımızı gözden geçirdiğimiz en etkili tarih oluyor 10 yıldır…

‘Neler yapılmalıydı?’ soruları da bu tarihte gündemimizde en tepeye oturuveriyor.

Cevabı ise aynı…

Etki alanı ve şiddeti ile depremlerin sebep olduğu beşeri ve ekonomik kayıpların ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarına büyük tehdit oluşturduğunu; tamiri güç ve zaman alıcı maddi ve manevi kayıplara yol açtığını 17 Ağustos’tan önce de büyük depremler ile tecrube etmiş bir ülke olarak yapılanmanın kalitesini arttırıcı tedbirler almalıydık. Devlet afet öncesi ve sonrası önlem ve müdehale kapasitesini arttırmalıydı. Toplum doğal afetler konusunda bilinçlendirilmeli, vatandaşların olası afetlere hazırlıklı ve duyarlı olması sağlanmalıydı.

Ancak ülke 7.8 şiddetinde sarsıldıktan bunları farkedebilmişti. Ödenilen fatura çok büyüktü…

Uykuda yakalayan şiddetli bir deprem, sabaha yıkılmış uyanan bir şehir, yerle bir olmuş hayatlar ile görebilmiştik eksiklerimizi… Ne yazık ki bu acı deneyim aynı zamanda tehlikenin farkına varmamızı sağlayacak tarih oluyor her yönüyle, ‘Neler yapıldı?’ da ikinci gündem konumuz… Ülkenin resmi ve sivil tüm kurum ve kuruluşlarını seferber eden felaketin maddi ve manevi yardımlarla üstesinden gelinmeye çalışıldı; acı türkıyenın dört br yanında tüm evlerde farklı boyutlarda yaşandı . Akabinde depremzedeler için toplanan yardım ve bağışlar, büyük hasara uğrayan alt yapılarda onarım ve yenilemeler, konut ve kira yardımları var… Riskli yapılanma, imar denetim, yaşamsal rehabilitasyon, kriz müdehale gibi deprem öncesi ve sonrası zararı azaltma ile alakalı bir çok konu bu tarihten sonra toplumsallaştı; sorgulandı, çözümler arandı, önlemler alındı… Diğer bir ifadeyle ‘deprem depremin ertesi sabahı öğrendi.’

Öğrendiklerimizi unutmamız çok zamanımızı almadı tabii. Üzeirnden iki hafta geçmiş her olayı eskitir çünkü insanoğlu; konunun önemi her geçen gün daha da azaltır… Ya da yıldönümleri tekrar anlam kazandırır. Herşey tekrar yaşanır, hatırlanır…Tıpkı 17 Ağustosta olduğu gibi…

Günümüz dünyasına egemen olan kişisel çıkarlar, ekonomik kaygılar ve diğer güncel konuların olası bir depremin günlük yaşamımızdaki önceliğini azaltması ve gerçeğin gözardı edilmesine sebep olması normal…Evet, çünkü herşeye rağmen hayat devam ediyor…

Hızlı endüstrileşme ve nüfus artışı kişilerin yaşam standartlarını yükselme istekve hırslarını arttırırken kentleşmenin kalitesine ve binaların standartlarına verilen önemi azaltıyor. Kısa vadeli çıkarlar sadece insan ilişkilerini değil, yaşam alanımızı da ele geçiriyor. Ve maalesef ‘depremin zararlarını azaltmak için neler yapılmalı’ soruları üçüncü gündemimiz oluyor her 17 Ağustos’ta.

Yine cevaplar aynı…

Öncelikle bina ve altyapı yenileme ve güçlendirme çalışmaları yapılmalı. Sonra risk alanları belirlenmeli, kaçak binaların inşası önlenmeli. Bunun yanında uzun dönemli uzun zamanlı afet hazırlık planları ile devlet kapasitesini arttırmalıdır. Hükümet mekanizmaları üzerlerine düşen tüm görevleri; toplumsal eğitim, yapısal güçlendirme ve denetim gibi konularda tüm sorumluluklarını kusursuz yerine getirmelidir. Peki tek sorumluluk devlette midir? Kişisel hak ve özgürlüklerin kullanımının maksimuma ulaştığı, vatandaşların bireysel ve ya sivil toplum aracılığıyla sesini duyurabildiği global dünyada böylesi hassas bir konuyu devlete yüklemek de yanlıştır. Hükümet mekanizmaları ve vatandaşlar birbirlerine destek olmalı, yardım etmelidirler.Tamamen mümkün olmasa da , depremn potansiyel etki ve zararlarının, geçmişten ders almış, bilinçli ve birlikte hareket eden bir toplum ile azaltılabileceği açıktır.

Geçmişi, şimdisi ve geleceği ile aslında bilmediğimiz pek şey yoktur deprem konusunda da.

10. yılında da 17 Ağustos diğerlerinden farklı olmayacak, anma etkinlikleri düzenlenecek

, kayıplarımız anılacak, sorumlular aranacak ve geçmiş hatırlanacak ve belki de depremin aslında her an yaşamımıza ve çevremize verebileceği büyük hasarın korkusu tüm yurdu saracak. Soru yine şu olacak:

Olası bir depreme ne kadar hazırız?

Ve şöyle devam edecek…

Ne yapmalıydık?

Ne yaptık?

Ne yapmalıyız?

Cevabı verebilecek olanları ise uzakta aramaya yine gerek olmayacak. Kendi felaketini kendi elleriyle yaratır insanoğlu depremden en çok zararı yine kendinin göreceğini bile bile. Öyle de oldu. Diğer bir ifadeyle bizler bir depremde daha onu ciddiye almadan oluşturduğumuz sağlıksız çevrenin enkazında kaldık. Ve yine ‘Türkiye’nin bir yerinde bu büyüklükte bir deprem olacak. Ancak neresinde ve ne zaman bilmiyoruz. Yaşadıklarımızdan dersler alıp tekrar kendi felaketimizi yaratmamamız dileğiyle…

Duygu Ünal.

20.07.2009

Kategoriler
Günlük hayat Yarışmalar

Makale Yarışması – ödül 250 tl ve daha fazlası

Oduller:

1. olacak makale sahibine 150 tl odul
 
2. olacak makale sahibine 100 tl odul
 
3. olacak makale sahibine 1000 adet kartvizit
 
4. olacak makale sahibine yakinda aciklanacak
 
5. Ucretsiz Host
 
6. Ucretsiz Host
 
 CEVIZ.NET sitesinin Ceviz.net CEO & Coordinator’u Hakan MÜŞTAK Hocam, yarismada 1. olacak makaleyi ceviz.net sitesinin ana sayfasinda yayinlayacaklarini acikladilar.. ayrica degerli juri ekibimize de katilmistir…
 
dereceye giren 1 kisiye hem domain hemde host ayrica host sahibi site kurma konusunda yardim edeceginide aciklamistir..

Sponsor Hosting Özellikleri
[+] 500 Mb Alan
[+] 7 Gb Aylık Trafik
[+] Sınırsız Alt Özellikler
[+] Hollanda Lokasyon, Linux Sunucu, Direct Admin Panel

Haweta.Com | SSDizayn.NET | TayyarBilgisayar.Com | WebHosting – Reseller – VPS – Sunucu – Server – Domain – Webhosting – Webdizayn – Webdesign – E-Ticaret – Emlak Sistemleri – Bilgisayar Satış, Bakım, Onarım – Online Parça & Tüm Kontör Satışı – Paket 4

1 Adet Domain (com, net, org)

 
Merhaba Arkadaslar!
Uzun zaman once haberini yaptigim makale yarismasi nihayet haziran 30 tarihinde baslayacaktir. Uzun suren calismalarimiz ve arastirmalarimiz sonucunda guzel bir yarisma gececegini umarak yaziya basliyorum..

Oncelikle makale yazilari, serbest calismalar da olabilir. yazilar makaleci.com sitesine girilerek gonderilecektir. ilgili takildiginiz sorulari lutfen sistemdeki iletisim sayfasini yada bu konu altinda sorarak ogrenin..

Daha once actigim konuyu, bir kac siteyede eklemistim ve cok guzel yorumlar aldim, buna binayen katiliminda cok olacagini dusunerek bir cok buyuk firma ile gorusmelerde bulundum. Sponsorluk tekliflerimizi bazilari geri cevirdi bazilari ise 2010 yili icin soz verdi..
suanda Sponsorluk teklifimizin incelendigi buyuk sirketler:

  • Turkcell

  • Vodafone

Zaten kendilerine ilettigimiz gibi, bu makale yarismasi makaleci.com sitesine ozgu kurallarla bir gelenek olarak her sene yapilacaktir. Baslangic asamasindaki bu yilin makale yarismasi fazla bir odul veremeyecektir ancak bir cok kisinin kendini gosterebilecegi ve olcebilecegi bir yarisma olacaktir.
Nedenmi :
Bir cok buyuk site sahibi ve yazar arkadaslar bu yarisma icin juride yer almayi kabul etmistir. bu buyuk kisiliklerin inceleyecegi ve nasihat da bulunacagi makale yazilari, ve yazarlar kendilerini eminim daha cok gelistirecek seyler ogreneceklerdir..

Once yarisma hakkinda bilgi verecegim daha sonra ise oduller ve sponsor olan kisiler hakkinda bilgiler verecegim..

Yarisma hakkinda:

1 – Gonderilecek yazilar turkce ve imla kurallarina uygun olmali (juri ekibi degerlendirme yaparken bunuda on planda tutacaktir)
2 makale kategorileri: Gunluk hayat, Teknoloji, internet(seo,amo,tasarim,web), tarih makale, dunya ulkeleri, Kişisel makaleler( serbest calismalar), Doğa ve Yaşam, Saglik, Digeleri
Not: kategorilerde sinirlama yapmayacaktim ancakcok fazla teklif geldi
bu yonden, bende bu sekilde sinirladim, onceki kategorilere girmeyen
yazilar digerleri kategorisinde listelenecektir..
 
3 – Yazilar, daha once baska bir yerde yayinlanmamis olacak
 
4 – Alinti yapma sarti (kucuk ornekler gostermek icin) sadece 2-3 cumle ile sinirli olacak
 
5 – Yazilarda cok gerekli olmadigi surece 2 linkten fazlasi kullanilmayacaktir
 
6 – Yazilar makaleci.com sitesine gonderilecektir
 
7 – Yazilariniz sizin adiniza omur boyu sitede yayinlanacagi icin butun haklarini siteye devretmis sayilacaksiniz ( ancak tabiki eklediginiz yazilarin kontrolu sizde olacaktir)
 
8 – Aklima baska bisey gelmiyor yarisma baslangicina kadar ekleme yapma hakkini kendime sakliyorum
 
Arkadaslar yarisma 30 haziran gunu baslayacaktir. bu gune kadar ben odulu ve ikramiyeleri artirmak icin cesitli kurumlara ve firmalara basvuracagim zaten odul listesini buyutmek icin elimden geleni yapiyorum.
 
arkadaslar ayrica sponsor olarak yarismada dereceye girecek olan makale sahiplerine odul vererek onlari onurlandirmayi dusunen kisiler lutfen benimle iletisime gecsin, bu sekilde ki konularda ve sitelerde sponsor olarak isimlerini gececegim, boylece onlar icinde yarismaya katilacak arkadaslar icinde cok yararli oalcagi inancindayim..
sponsor olmak isteyenler : [email protected]
mail adresimize geri donus yapabilirler yada

msn den ulasabilirler:
[email protected]

Juri Ekibimizi bu sayfadan gorebilirsiniz: Makale Yarismasi Juri Ekibimiz | Makale yazıları

Yarisma baslangicina kadar 15 gun var sanirim bu sure icerisinde juri ye katilmak icin basvuru yapabilirsiniz. bunun icin asagidaki bilgielri kullanabilirsiniz.
Mail: [email protected]
msn: [email protected]

Sponsorlarimiz

2. olacak makale sahibine 1000 adet ucretsiz kartvizit hazirlayacak olan:
Göksallar Bilgisayar ve REklam TEl: 0 224 757 3310
 
2-3 firmadan daha teklif bekliyoruz, bu sekilde sponsor ve odul listemizi genisletmek istiyoruz, olursa ne ala olmazsa olanla idare edelim lutfen

Yarismaya katilacak olan makale puanlama sistemi bu sekilde olacaktir..

yazilar juri tarafindan okunur ve 0-100 arasi puan ile derecelendirilir. bir cok alanda inceleme olacaktir.
ornegin: imla kontrolu, vurgu, anlatim
Puanlamaya gore belirlenen kategorilerdeki 1.ler belli olduktan sonra, bu 1.ler arasinda da bir degerlendirme yapilarak, gercek birinciler ortaya cikacaktir.
 
2. bir kontrolden sonra yarismanin 1.leri ve diger dereceye girenleri en iyiden biraz iyiye dogru listeleyecegiz..

Not:

Arkadaslar yukarida listeledigim hersey gelen: talep, fikir, sponsor, juri etkenlerine gore degistirilebilir, yada ekleme yapilabilir. Bu konuda genel bir dusunceniz varsa paylasabilirsiniz..

Yarisma baslangic tarihi:

30 haziran 2009
Bitis Tarihi
juri deki arkadaslara baglidir, inceleme bittikten ve sonuclar belli olduktan sonra duyuru yapilarak aciklama yapilacaktir..
 
Arkadaslar yarisma baslangic tarihinden once gonderilen yazilar yarisma icin gecerli sayilmayacaktir, ancak sabirsiz olanlar gonderebilirler. bunun icin yazinizin en altina yarisma icin gonderildi bilgisini dusmeniz yeterlidir..