Kategoriler
Webmaster yardım Wordpress

WordPress – Kullanmadığınız cache eklentilerini kaldırın!

Küçük ve kısa bir bilgilendirme olacka arkadaşlar. Sisteminizde kullandığınız süper cache, total cache yada benzeri eklentileri çoğu zaman kurup sonrada pasif hale getiriyoruz. Bu durum çok yanlış sonuçlara neden olmaktadır. Şiddetle kullanılmayan eklentilerin, özellikle bu eklentiler file cache yada sql cache kategorisine giriyorsa.

Siz cache eklentilerini pasif yaparsınız ancak eklentinin daha önce yerleştirdiği dosyalar yüzünden hala sisteminiz cache dosyalarını göstermeye devam edecektir. Bu ayarlar başta wp-config.php ye eklenenlerde dahil olmak üzere .htccess dosyasına eklenenler yüzünden olabilmektedir. Bu aslında ileri düzey bir sorun değil ancak bu sorunun ortaya çıkması ihtimal durumlardan biriside nginx ve benzeri proxy programlarının cache özelliğinden yararlandığımızda olabilmektedir. Yani sisteminizde nginx varsa pasif duran cache eklentileriniz tehlike yaratabilir.

Eğer pasif eklentileri ilerde kullanmayı düşünüyorum diyor ve silmeye çekiniyorsanız küçük bir kontrol sonrasında sorun olmadığını teyit ettikten sonra aynı şekilde devam edersiniz.

Öncelikle giriş yapmış iseniz çıkıs yapın ve sitenize öyle bakın. Eğer herhangi bir eskiye dönme yada yaptığınız bir değişikliğin olmadığını farkederseniz o zaman eklentileri komple kaldırırsınız. Bunun haricinde sorun olmadığında aynen güvenle devam edebilirsiniz.

Başıma gelen bir olay yüzünden bu yazıyı yazıyorum: kuaza.com sitemde kuazahaber son versiyon temayı kullanıyordum. Bir gün arkadaşımın bilgisayarından girdiğimde sitede orjinal tema görünüyordu. Şaşırtıcı değilmi. Eve gelince yeni tema, başka bir yerde de eski tema görünüyor :D

Bunun üzerine sorunu anlama çalışırken bütün eklentileri pasif yapıp tekrar denedim ama sonuç aynıydı. Sonra farkettim ki bir bilgisayarda üye girişi yapmışım diğerinde ise misafir konumundayım. Kendi bilgisayarımda üye çıkışı yaptığımda eski temanın bende de göründüğünü farkettim ve bunun akabinde cache eklentilerinin bu tarz bir özelliği aklıma geldi. Direk sadece cache eklentisini pasif yapıp üye girişi yaptığımda başarılı oldum.

Bunun kullanılmayan eklentilerin ne kadar zararlı olabileceğini anlatmak istedim. Seyir halinde sağdan devam…