Kategoriler
Aile bağları Aklımdan geçenler Anlamlı Resimler Bayramlar Deneme Yazıları Gazeteci Hayat üzerine Hayvanlar İlginç Resimler insan vücudu Kaybettiklerimiz! Kişisel makaleler Resimli anlatım Şair Sevdiğim şeyler Sevgi ve Ask Dünyası Yazar

Neresindesin Duygu ve Düşüncelerinin?

gülücük-1icik1Bazen aktığımız gibi durulmayışımızın boz-bulanık sellere dönüşmesi duygu ve düşünceleri kirleterek yıkıyor ve ağır hasara neden oluyor. Bulutsuz havalarda yağmurların işi ne? kaç defa bir tebessüme göz kırp ve gülülcükle karşılık ver dedim, beceremedin kahkaha atmayı hala. Dönüşü olmayan bir geleceğe gidiyor olman seni ne denli mutlu ediyor bilemiyorum ama, ihtiyarladığını biliyorum suratı asık. Hala bir ‘ MERHABA‘ nın anlamını bilmiyor ve bir tanıdığına ya da her hangi birine merhaba diyemiyorsan selama değmezliğin yüzünde akislenir bunu bil. Kibirli duygu ve düşüncelerin varlığı daima akseder soluk bakışların en son uç noktasında bunu bil. Mutlu olmayı yalnız başına becerebileceğini sanma, tekil olmak eksidir daima. İronik fikirlerin bakışlarında daima huzursuzluk süzülür ve mat bir renk salgılar ten. Maddenin ruhu kaplayacağı bir hayattan sadece ‘ Beklentilerde Çoğalırsın ‘ her şey akarsın, uzun ince amansız geçitlerden sonra mutlak tıkanır ve taşarsın buna ‘ kendi gözyaşlarında boğulmak ‘denir. Ağlamanın, sızlamanın hiç bir yarar sağlamadığı an, bu an. Değerlerin önemi sende bir ‘ hiç ‘ kadar çok oysa; ederin bir hiç kadar yok.

Yakup Icik

Kategoriler
Eğitim - öğretim Günlük hayat Kişisel makaleler Toplumsal Konular

Hoşgörü Ya Da Hoşgörüsüzlük

Hoşgörülü ve sabırlı olmak. Duruma göre, hoşgörü, müsamaha, tahammül, katlanma, görmezden gelme demektir. Sabır zaten belli. Bu iki olgu bir süre öncesine kadar Türk Milletinin hayat felsefesinde adeta ana arter gibiydi. Ama yaklaşık son otuz yıldır ne yazıkki bu durum büyük bir dejenerasyona uğradı. Toplumsal bağları sıkı tutan bu iki haslet zayıfladı. Bunun sonucunda da toplumsal yaşam içinde sıkıntılar doğmaya başladı.

Örneğin, nüfus yoğunluğu, insanları apartman hayatına itmiş durumda. Ama bu hayatı beceremeyen insan sayısı çok fazla. Sebebi hoşgörü eksikliği. Kimi üst komşusuna ‘’gürültü yapıyor ‘’ diye demediğini bırakmaz ki bu komşunun kalabalık misafiri de olabilir ve gürültü istem dışıdır, kimi de ‘’halı silkeledin ‘’ diye alt balkondan ağzına geleni sayar. Gerçekte bu davranışları komşusuna kasıtlı yapan terbiyesizler de yok değil ama onlar istisna.

Trafikte de farklı değiliz. İllaki diğer sürücü öne geçşe ya da diğerine yanlış gelen bir hareket yapsa şoför kardeşimiz hemen camdan başını çıkartıp bağırır çağırır. Gerçekten suçlu olabilir ama bunu ona ifade etme şekli tabiî ki bu olmamalı.

Neyazıkki karşı taraftan kendimize yanlış gelen her davranışı ya da konuşmayı, kasıtlı mı değil mi demeden, diğer şahısın bilgi ve beceri durumuna bakmadan –ki o hususta bilgisi olmayabilir ya da yapılacak bir şeyse becerisi yoktur – hemen yargıya varıyoruz. Tek taraflı düşünüyoruz. Empati kurmuyoruz.

Evet. Birçok kişinin en büyük eksikliklerinden biri. Empati. Anlamı: Kendinizi karşınızdakinin yerine koyarak onun açısından duruma bakabilmek. Bunu yapabiliyorsanız zaten sorun yok demektir. Ama yapamıyorsanız ve duruma sadece kendi pencerenizden bakıyorsanız yanlış yoldasınız demektir.

Kategoriler
Şair Şiirler Toplumsal Konular

Hassasiyetler ve Dengeler!

Hassasiyetler ve Dengeler!

http://www.kuaza.com

simdi bir siir yazmak gibi
son bir nedenden bahsetmiyorum
daha bir cok yararli seyler adamak zamani dururken
neden süphe artisi boyuna
eski catismalarin zuhur ettigi anlarda
beklenmedik hassasiyetleri yeniden yasiyoruz;

gürültülü bu biraz ama metanet topla
obsesyon düsüncelerden uzak

kreaktiv duygular edin insanlik adina insanca
ve bir dünya ekle mutluca icine yine de sen
bir daha sönmeyecek ve sadece yanan isklarla donatilmis
bütün ciceklerin renginden olmali isiklarin yüzlere akseden rengi
tebessümler kahakahalar acilarla karismali
böyle bir sey arapsaci üzerinden karmakarisik gözükür
kimsenin ihtiyacı olan yokluga gömmek cirkinlikleri
güzel olurdu
bireysel olarak konsantra yeterlidir kurulacak mutluca dünyaya
hadi bir okus-pokusla yok et becerebildigin bütün kötülükleri ve sor;

" bunun yaraları iyilesene dek bana kim yardımcı olur? "

Yakup icik

 

Kategoriler
Doğa ve Yaşam Günlük hayat Kişisel makaleler

Cope Atilmis Duygu ve Dusunceler!

Madde ile süslü bir alemin cezbeden renkleri ruha yansidikca bir baska alemin varligi bir kova dolusu kül gibi!
Duvarda asili aynadan akislenen hisler, duygu ve düsünceler ‘ zaman cenderesi icinde preslenmis insanin varligi, yoklugu icinde git gide cogalmasidir. ‘
Dogmak,
Büyümek,
Yaslanmak kavramlari anlam itibariyla kalpte ve beyinde cözülmüs gibi gözüksede hosgörü yollarinda erdemlere gidebilmenin sirri ‘ Vicdan ‘ icinde gizli!
Kimi zaman bir cok duygular yerini manevi icsellige biraksada, var olup yasamamin meskatli güzelligi her insanin gözlerinden yansir!
Bir güzellik düsünün, bu güzellik; ‘ nefes alip verme ‘güzelligi. Hangi bir güzellik böyle bir güzelligin üstünde taht kurabilir ki bu alemde?
Yaradan bu güzelligi insana, bütün canlilara altindan tepsi icinde gümüsten tasla sundu!
Varlik ve Yoklugu bir tek mevsimler anlatiyor (gösteriyor) nakarak halleriyle!

Hosgörü yollarinda erdemlere gidebilmenin tek yolu Önyargisiz olmaktan gecer…

Yakup ICIK