Kategoriler
Genel Müzik Konuları Günlük hayat İnternet Dünyası Türkiye üzerine Videolar

OnuR Koç – Candamarımsın

Merhaba arkadaslar, amator arkadaslari tanitmaya devam ediyorum. Bu seferki sarkicimiz Trabzon farozlu, benimde buyudugum yerlerden, ismi Onur Koç. Gayet guzel bir ses tonu var, gitari o derece iyi kullanmasi bence onur’un en buyuk artisi oluyor. Sanirim bu yetenegini sarki kluplerinde kullaniyor, yari profesyonel sayilir. Internette bir cok sarkisini dinledim, hankisini konuya eklesem diye, karar veremedim. Hepside guzeldi. Iclerinden birini secip bu yazinin ustune ekliyorum. Isteyenler icin Facebook.com Hayran sayfasindan kisiyi daha iyi taniyabilir, hayran olarak ekleyebilir. Youtube ye erisimi olan arkaslarda buradan diger videolarina ulasabilirler. Bundan sonraki yasaminda kendisine basarilar diliyorum ve asagiya Onur Koç ile ilgili hayran sayfasinda yer alan kendisi hakkindaki kisa bir bilgiyi ekliyorum.

OnuR Koç Kimdir?

OnuR Koç
OnuR Koç

Kategoriler
Hosting Konuları internet hizmetleri Webmaster yardım

Yeni Baslayanlar icin Host Klavuzu ve Host firmalarinin CPU limitleri

Yeni olan arkadaslar icin mutlaka bilinmesi ve okunmasi gereken bir makale, sonradan uzulup kafanizi taslara vurmayin..

Yeni baslayanlar cogu zaman ucretsiz host ararlar yada bilmeden acemice gordukleri ucuz hostlari alirlar. Bu arkadaslar icin hata yapma ihtimali cok fazladir, ancak hata yaparak daha cok sey ogrenecekler. Yalniz bu isin icinde olan ve orta duzey bir kullanici, helede projeleri ciddi ise bir onceki arkadaslarin yaptigi acemilikleri ve bilgisizlikleri tekrarlamamalidirlar. Helede piyasada LIMITSIZ adi ile sunulan hostlara dikkat edin. Bu hostlarin sinirsiz olmasi sizi cezbedebilir, ancak sitenizin harcadigi islemci gucu fazla ise projeniz ve hesabiniz kapanabilir..

Simdi sorar arkadaslar, neden kapatiliyor hersey sinirsizdir hani??

Arkadaslar sinirsiz olan ozellikler bellidir: TRAFIK, ALAN

diger kisimlarda kullaniciyi cezbetmek icin artirilabilir, ancak ALAN ve TRAFIK kadar onemli olan bir diger konu  CPU kullanimidir.

Yani sitenizde kullandiginiz kodlama ve veritabani kullaniyorsaniz DB sorgulari ana host makinesi ucerinde belli bir  CPU tuketir. Eger bu CPU kullanimi asiri derecede artarsa, dogal olarak hem kendi sitemizi hemde Ayni sucunucu uzerinde barindirilan diger siteleri etkileyecektir..

Host islemcisini (CPU) ‘sini neler etkiler: Onceki bolumde belirttigim gibi siteniz komple HTML ile yapilmis olsa bu limiti fazla zorlamayacaktir. Ancak  diger kodlama gruplari php, asp en basit kodlama bile olsa, coderlerin gozunden kacan kucuk bir nokta, kodlamayi bozacaktir. Bu gibi durumlarda host islemcimiz yazdigimiz kodlamayi islemeye calisirken karsilasacagi hatali sorgular sebebiyle kendini cok yoracaktir, ve yorumlamaya calistigi donguler, sonsuz bir dongude devam ediyorsa kisa surede hesabiniz SUSPENDED edilecektir. Diger bir konu eger sisteminizde veritabani kullaniyorsaniz ve bu sorgularda yanlislik var ise yada veritabaniniz cok kullaniliyorsa sitenizde hatali kodlama ve veritabanindaki fazla yuk dosyalari sebebiyle CPU zorlanacak ve hesabiniz durdurulacaktir.

Bir ornek vermek gerekirse: phpbb3 sisteminde veritabaninda session tablosu vardir, bu tablo asiri kullanimlarda hasar alabilir ve ek yuk bolumu artabilir, bunun sonucunda host php ile bu tabloyu islemeye calistiginda tablodaki sorunlar nedeniyle sitenizde yavaslamalar olacak, hatalar cikacaktir. Ve dogal olarak bu hatalarin sonucunda da Siteniz kisa bir sure SUSPENDED edilecektir..

Eger cok ziyaret edilen ve bir cok kategoriden olusan bir forumunuz var ise veritabaninizi devamli olarak onarmanizi tavsiye ediyorum ve hatali kodlamalardan uzak durmanizi oneriyorum.. Bunu onermemim sebebi, sitenizdeki bozuk php yada asp betikleri CPU yu zorlayacagi icin hesabiniz kisa surelide olsa Durdurulur ve sitenize 5-10 dakika giremezsiniz.

Kategoriler
Webmaster yardım

UTF-8 nedir?, kodlar, karakterler ve hakkında herşey!

UTF-8 8-bitlik bir Unicode dönüşüm formatıdır (İng: Unicode Transformation Format ‘ın kısaltması). Unicode karakterlerini değişken uzunluklu bayt guruplarıyla kodlamakta kullanılır. Rob Pike ve Ken Thompson tarafından geliştirilmiştir.

UTF-8 kodlaması Unicode karakterlerini 1-6 byte uzunluğunda diziler olarak kodlar. ASCII kodlaması içinde 0-127 arasında kalan karakterler aynen kendi kodları ile kullanılır, diğerleri ise byte dizileri haline gelir.

UTF-8 Özellikleri

Evrensel kodlama ile aynı sayfada farklı lisanları göstermek mümkün olabilmektedir. Ayrıca özel hazırlanmış klavyeler ile matematiksel ifadeleri yazmak da mümkün. Bütün bu farklı karakterler UTF-8 sayesinde aynı sayfada görüntülenebilmektedir. Eski stil kodlama ile türkçe karakterlerin – aslında latin alfabesinde olmayan ya da özel işaretli harflerin de – gösterimi için oldukça karışık olan harf ve rakam dizgileri kullanmak gerekiyordu. Mesela Ş harfini yazmak için Ş küçük ş içinse ş yazmak gibi.

UTF kullanarak 1 milyondan fazla karakter kodlanılabilinmektedir. Sıklıkla kullanılan 65536 karakterin kodlaması bu 1 milyondan fazla kodlamada ilk sıralarda yer almaktadır.

UTF-8 Örnekler

A = 00000000 010000012, yani sağ baştan sıfırdan başlayarak sayıldığıda 2′nin katları şeklinde 20 ve 26′yı toplayarak 65 sayısını elde ediyoruz. Windows için ALT-tuşuna basılı tutarak nümerik klavyeden 65 yazdığı zaman A harfı çıkar.

天 = 0×59 0×298 = 01011001 001010012 = ALT-tuşu + 22825
⇔ = 0×21 0xd38 = 00100001 110100112 = ALT-tuşu + 1587
α = 0×03 0xb18 = 00000011 101100012 = ALT-tuşu + 945

Veritabanı ve Programlamada UTF-8′in yeri:

Programlama ve Veri depolamada UTF-8‘in yeri oldukça önemlidir.

UTF-8′in çeşitleri vardır, bunlar temel olarak:
utf8_bin : Unicode – Çok Dilli (Universal Code – Unicode) – İkili (Binary)
utf8_czech_ci : Çekçe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_danish_ci : Danca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_esperanto_ci : Esperanto – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_estonian_ci : Estçe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_general_ci : Unicode (çokdilli) – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_hungarian_ci : Macarca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_icelandic_ci : İzlandaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_latvian_ci : Litvanyaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_lithuanian_ci : Litvanyaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_persian_ci : Farsça – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_polish_ci : Polonyaca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_roman_ci : Batı Avrupa – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_romanian_ci : Romence – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_slovak_ci : Slovakça – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_slovenian_ci : Slovence – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_spanish2_ci : Geleneksel İspanyolca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_spanish_ci : İspanyolca – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_swedish_ci : İsveççe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_turkish_ci : Türkçe – Büyük ve Küçük harfe duyarsız
utf8_unicode_ci : Unicode – Çok Dilli (Universal Code – Unicode) Büyük ve Küçük harfe duyarsız
21 çeşittir.

Eğer Türkçe karakterler ve bunun yanında birkaç dilin karakterlerini kullanmayı düşünüyorsanız UTF-8 Unicode (utf8_unicode_ci) tam sizin için.
Eğer UTF-8 Unicode kullanırsanız, artık yazılım geliştirme ortamınızın, veritabanınızın ve html kodlarınızın karakter setlerinin farklılığından kaynaklanan görüntüleme problemlerinden kurtulacaksınız.
Şimdi size birkaç yazılım geliştirme ortamında UTF-8 ayarının yapılabilmesi için izlemeniz gereken yönergeleri anlatacağım:
Zend Development Environment:
Araçlar (Tools) -> Tercihler… (Preferences…) -> Masaüstü (Desktop) tabının içinde Kodlama (Encoding) seçeneğini UTF-8 olarak ayarlamanız yeterli.
Notepad :
Dosya (File, Save) kayıt penceresinde, Kodlama (Encoding) seçeneğini UTF8 olarak ayarlamanız yeterli.
Notepad++ :
Ayarlar (Settings) -> Tercihler (Preferences) -> Yeni bir Belge (New a Document) -> Encoding bölümünden UTF-8 seçmeniz yeterli.
Dreamweaver :
Düzen (Edit) -> Tercihler (Preferences) -> Fonts (Yazı tipleri) -> Unicode ve ayrıca Yeni (New Document) bölümünden Unicode’u seçmeniz yeterli.

***

Eğer Türkçe karakterler ve bunun yanında birkaç dilin karakterlerini kullanmayı düşünüyorsanız UTF-8 Unicode (utf8_unicode_ci) size önerilir.

Utf-8 Sorun ve Çözümleri
Utf-8, Google’ ın en çok tercih ettiği karakter dili olması ve SEO,Pretty Url gibi optimizasyon araçlarının desteklediği karakter grubu olması nedeniyle webmasterlar bu dili tercih ederler.Fakat bu dil SMF scriptinde “ISO-8859-9″ karakter dilini kullananlar Türkçe karakter sorunları yaşamaktadır.Bu sorunlar nelerdir ve çözümleri nelerdir:

1- Utf-8 i sorunsuz şekilde kurabilmek(Modifikasyonlar bozulmadan):
Admin/Forum Bakımından “Veri ve veritabanını utf-8 e dönüştür” seçeneği ile önce veritabanı utf-8 e dönüştürülür.Daha sonra gerekli utf-8 dosyaları default ya da kullandığınız temanın languages klasörüne atılır.Modifikasyonları bozmamak için de:
Mesela “Modification.turkish.php” dosyasında modifikasyonların dil değişkenleri yer alıyorsa bu dosya Notepad dosyasında açılarak Farklı Kaydet seçeneği seçilir ve kodlama Utf-8 olarak işaretlenerek dosya ismi sonuna -utf8 yazılarak kaydedilir.Daha sonra languages klasöründekiyle yer değiştirilir.(mesela Modification.turkish-utf8.php gibi) Şayet hata alırsanız “ayarlari_onar.php yi çalıştırın ve dil kısmına “turkish-utf8” yazın.Ayrıca Settings.php dosyanızda

 

?>

 

kodundan evvel

$db_character_set = ‘iso-8859-9′;

diye bir karakter seti kodu varsa silin.Forum Seçenekleri/Sunucu Ayarlarından

da dil seçeneklerindenturkish-utf8i işaretleyin.

Bu işlemlerin en sonunda kategori ve forum başlığınızdaki isimler de (şğ,ç…) gibi karakterler ve ondan sonraki karakterler silindiği için tekrar yazmanız gerekiyor

2- Utf-8 i sorunsuz ve güvenli bir yoldan kaldırma

phpmyadmin den tablolarınızı tek tek seçerek “İşlemler” seçeneğinden karakter karşılaştırmasını değiştirip,languages klasörünüzden utf 8 dil dosyalarını silerek kaldırabilirsiniz.

Türkçe karakter Desteği UTF-8

Bir cok kisinin biligi gibi utf kodlama yapisinda turkce karakterlerin sekli asagida verdigim tablodaki gibidir, yani utf-8 karakter setini kullandiginiz bir sayfada turkce karakterler duzgun cikmayacaktir, ve bozuk gorunerek sayfanizi bakilamaz hala getirecektir, isde burda asagidaki tablodaki turkce karakterlerin altigi utf-8 karakterini kullandiginizda normal sayfaya bakarkan turkce karakterler duzgun sekilde gorunecektir..

Bu durum şöyle açıklanabilir:
“latin_1,latin_5″ gibi ükle dil kodlarında,diğer ülkelerde ki dili standt hale getirebilmek için,o dil de geçen karakterlerin html karşılıklarını yazmak

gerekir.Bunlar:

UTF-8 Türkçe karakter seti tablosu

Ü <=> Ãœ
Ş <=> ÅŸ
Ğ <=> ÄŸ
Ç <=> Ç
İ  <=> Ä°
Ö <=> Ö
ü <=> ü
ş <=> ÅŸ
ğ <=> ÄŸ
ç <=> ç
ı  <=> ı
ö <=> ö

Yukaridaki ornege bakarak turkce karakter iceren bir kelime yazmaya calistigimizda, asagidaki gibi yazmamiz gerekecektir.

Aşkım ========> AÅŸkım

Web sayfasinda gorunusu

Aùk^m ======== Aşkım

yukaridaki ornekte gordugunuz gibi turkce karakter iceren bir kelimeyi utf-8 turkce karakter karsiliklariyla yazmamiz gerekli..

ama bu problemi çok kolay da halledebilirsiniz. notepad2 yi indirin ve turkce karakterlerin oldugu dosyamizi bu programla aciniz

dosyayı açtıktan sonra menülerden file>encoding>UTF-8 sectiginizde yazilarinizdaki karakterler artik utf-8 formatinda olacaktir..

Utf-8 charset karakter dil setiyle,bu karşılıkları yazmaya gerek kalmadan kendi dilinizde kullanılan karakterleri bütün dil karakter setleriyle ortak hale getirebilirsiniz.

Kaynak Listesi ve derleme

Bir kısım: Sinan ANDIRMAN

Bir kısım: wordpress-tr

Bir kısım: Kuaza.org

Bir kısım: Selçuk Kılıç

Bir kısım: frm.ekshi.net