Kategoriler
İnternet Dünyası

Behiye teyzeden günümüz gençlerine ve internetine taş!

Facebookda karşılaştım bu videoyla. Behiye teyze interneti ve günümüz erkeklerini çok güzel özetliyor ve birde bakın, nasıl olmalı anlatıyor. Çok tatlı ve her kelimesi doğru. Hoş attığı taşlar arada banada gelmedi değil :)

Videoyu hazırlayan arkadaşların birde youtube kanal linkini vermek istiyorum. Daha fazlasını keşfetmek isteyenlere..

Kategoriler
Facebook haberleri

Facebook ‘u sayfa adıyla kullanma özelliği

Bu Özelliği ben google + da görmüştüm ilk. İlk defa az önce facebook dada görüyorum. Belki daha önceden vardı, görmedim, yada daha yeni aktif edilen bir özellik. Güzelde olmadı değil yani en azından bir sayfanız ile kullanmaya başladığınızda daha fazla kullanım kolaylığı sunuyor size. Özellikle sayfa isminiz ile yorum yapabiliyorsunuz gönderilere. Yorumlarada ayrıca cevap verme özelliği bulunuyor, güzel ve işlevsellik kazandığı ortada. Bu konuda facebook google + dan esinlendi diyebilirim, tabi net bişey değil daha öncedenf arketmemiş olabilirim.

Bu özelliği kullanmak çok basit resimde de göreceğiniz bölüme giderek istediğiniz sayfalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz, ayrıca profilinize geri dönmek istersenizde kullanabilirsiniz:

Facebook sayfa adiyla kullanma

Bu özellik ile gelen bir değişik şeyde sayfa adıyla kullanırken facebook’u başka sayfaları beğenebiliyorsunuz ve diğer hesaplarınızda bu yer almıyor. Yani bir nevi sayfa adıyla kullanırken kişisel profili oluyor ve yaptığınız hareketler o hesap ile ilişkili kalıyor, farklı bir hesap kullanırken söz konusu işlemleriniz ile ilgili bildirim almıyorsunuz. (Ana profildeyken hariç sanırım).

Örnek vermek gerekirse, ana profilinizdeyken sohbet ederseniz, facebook’u sayfa adıyla kullan kısmından farklı bir sayfaya geçiş yaptığınızda sohbet beklemeye alınıyor ve görünmüyor. siz tekrar önceki sayfa ile kullanmaya geçtiğinizde sohbete kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Twitter profiliniz varsa sayfalarınız ile ilişkilendirebiliyorsunuz, böylece Sayfanız ile ilgili gönderiler, durum güncellemeleri, bağlantılar Twitter hesabınızada otomatik olarak yayınlanıyor. güzel bir özellik, tek tek uğraşmaktan kurtuluyorsunuz.

Sayfa isminiz ile başka sayfaları beğenebiliyor, takip edebiliyorsunuz. Böylece beğendiğiniz diğer sayfalar ile ilgili bildirimleride bildirim çubuğunda görmeye başlıyorsunuz, ayrıca ana sayfanızda da akışa ekleniyor.

Şimdilik anladığım ve bildiklerim bu kadar, facebook güzel bir adım attı, bizede kullanmak düşer :)

Yazıyı yazdıktan sonra biraz bakımdım daha önceden varmış bu özellik ama şuanda yeni özellikler eklenmiş, yukardada okuduğunuz gibi..

Kategoriler
Resimli yazılar

Anlamlı resimli yazılar

Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabileceğiniz güzel sözler ve anlamlı resimli yazıları bir araya topladığım konumuza hoş geldiniz. Malumunuz sosyal sitelerde uzun yazılar fazla dikkat çekmiyor ama bu tarz kısa ve resimli yazılar daha çok önplanda oluyor. Bunun da sebebi insanların sabırsız olması ve aceleci davranması.. İsterseniz lafı fazla uzatmayalım, anlamlı facebook, twitter gibi sosyal sitelerde paylaşabileceğiniz resimli yazıları listeleyelim.

Kategoriler
Aklımdan geçenler Genel Konular

Ergenler Ve Sosyal Medya

Sosyal medyada pek çok kez gülünç duruma düşen ergenler artık hayatıımızın bir parçası oldu. Peki neden ergenler bu kadar gülünç duruma düşüyor? Twitter ,Facebook gibi sitelerde nasıl şeyler yapıyor? Ve kendilerini nasıl hissediyorlar ?

Aslında ergenlerin komik duruma düşme sebebi artan hormonları sayesinde değişmesi ve buna engel olamamasıdır. Bu değişimlerle artık yaşıtlarına karşı üstün olma isteği duymaya başlarlar ve bununda en kolay yolu sosyal medyadır. Twitter’da fazla takipçiye sahip olmak onlara avantaj sağlayacaktır. Bakarlar ki atarlı twitlerinden dolayı kimse takip etmiyor , hilelere başvururlar ve bu sayede takipçileri artar. Hile yaptıklarını kimse fark etmiyor sanarlar , kendi içlerinde fenomen olurlar ve hava atarlar ama aslında ne kadar komik olduklarının farkında değildirler. Facebook’a tuhaf fotoğraflar koyarlar ve herkese “pp beğenirmisin?” yazarlar böylece fotoğraf beğenileri artar ve kendi kendine özgüvenini artırırlar. Bu gülünç olayın aslında mantığa sığar bir yanı yoktur. Herkese fotoğrafını zorla beğendiriyorsun ve bununla kime hava atıyorsun? Zaman ilerledikçe kendilerine dönerler ve yaptıklarını görürler , kendilerine gülerler. Aslında yaparken bir gün bunları görüpte pişmanlık duyacakları asla akıllarına gelmez.

Kategoriler
Faydalı Bilgiler

Facebook Messenger’ı siz de deneyin

facebook-messenger-610x250.jpg
facebook-messenger-610x250.jpg

Facebook’un anlık mesajlaşma servisi Facebook Messenger’ın ilk sürümü kullanıma sunuldu.

Facebook kullanıcılarının, Facebook sitesine girmeden arkadaşlarıyla sohbet edebilmelerini ve aktivitelerini takip edebilmelerini sağlayan Facebook Messenger, daha ilk günden milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi.

Siz de denemek isterseniz, gitmeniz gereken adres şöyle: http://www.facebook.com/about/messenger

Kategoriler
Az önce öğrendim Güncel Haberler İnternet Dünyası

Anonymous dan büyük tehtid: Megaupload’ı açın yoksa…

Beyaz şapkalı hacker grubu Anonymous Amerikada çıkartılmaya hazırlanan SOPA ve PİPA gibi yasaların ardından bir çok büyük site ve kurum gibi tepki göstermiş, bunu takip eden günlerde megaupload gibi büyük bir dosya paylaşım sitesinin kapatılması üzerine FBI ve amerika adalet bakanlığı sitelerine saldırı düzenleyerek uzunca bir süre yayınını kesmişlerdi. Şimdi ise yapılan bir açıklamada megaupload.com sitesinin açılmaması durumunda 72 saat içinde facebook, twitter, playstation, youtube gibi büyük sitelere saldırı düzenleyeceğini açıkladı.

Anonymous grubu megaupload’ın bir çok yaşa dışı dosyayı barındırdığını kabul ediyor, ancak bunun korsanlığı durdurmayacağını söylüyorlar. Bu konuda onlara hak veriyorum. İnternet özgür bir mecradır, burda bir hak ihlali oluyorsa bunun için gerekli şikayetler yapılır, ardından da söz konusu siteden temizlenir. Megaupload bu konuda çok yumuşak bir tavır içindeydi. Söz konusu hak ihlallerinde şikayet edildiğinde içeriğin sistemden kaldırılması için çalışma yapılıyordu. Buna rağmen sitenin kapatılması çok büyük bir yanlıştır. Bu yanlısıda zaten verilen büyük tepkilerden sonra ABD kongresinde yasayı askıya alarak bizlere göstermişlerdi.

Yinede bu yasanın gündeme gelmesiyle bir çok dosya yükleme ve paylaşma siteleri yüklenen film, program ve bu tarz dosyaları sisteminden kaldırmıştı. Bu durum bir çok kişiyi mağdur etmiş, hatda çoğu site kendini kapatma yoluna gitmiştir. Henüz yasa çıkmasada kendisinin varlığı bile insanları korkutmuşa benziyor.

Kategoriler
Faydalı Bilgiler Google plus (+) Google servisleri

Google Apps hesabı olan herkes, google plus (+) da artık…

Google’nin son dönemlerde yeniliklerine ara vermediği görülüyor ki bunlardan en etkili olanı Google işletme hesaplarınında (google apps) artık google plus üzerinde etkin olacak olması.. Bu ne demek oluyor kuaza derseniz size şunu söylerim: Gmail hesabınız varsa google plus sayfasına girdiğinizde kullanım sözleşmesini kabul ederek direk google plus’i kullanmaya başlayacaksınız derim.

Yani google apps bünyesinde bir hesabınız varsa bunlara bir kaç bilinen örnekde: webmaster tools (webmaster araçları), adsense, adwords v.s’dir, buradaki hesaplarınızla artık direk google plus a geçiş yaparak hesabınızı google apps da bulunan hesabınız üzerinden 3 saniyede oluşturabilirsiniz.

Örnek webmaster tools ve adsense hesabımla google plus sayfasına girdiğimde direk hesabımı oluşturabiliyorum:

Google apps hesabi ile google plus sayfasina girdikten sonra..
Google apps hesabi ile google plus sayfasina girdikten sonra..

Bu google plus kullanıcı sayısını hatırı sayılır şekilde artıracak bir yenilik. Google plus nüfusu söylediğim gibi tahminen 1 yıl içinde facebook’un sayısına eşit düzeye yaklaşak. Bu googleden gelen bir açıklama değil ancak ilk günden beri söylediğim bir şey. google giderek kendisini daha zor durumda bırakan facebook’a karşı bir duvar örmeliydi. Bunu google plus aracılığı ile yapmaya başladı. Bir kaç servisinide kapatarak google plus’a ağırlık vereceğini söyleyen google, ilerleyen zamanlarda sosyal ağ savaşlarının büyüyeceğinide bir nevi vurguluyordu..

Zaman içinde yapılacak yenilikler google plus’a + bir etki katacak ve şuanda bile büyük bir kitleye sahip google plus’i dahada fazla kullanılabilir bir alan haline getirecek..

Bizi takipte olun arkadaşlar, söylediğim gibi, google plus nereye, biz oraya.. Facebook’u geçtiğinde de size haber veren ilklerden olmak istiyorum çünkü. Neden mi, bak kuaza dediydi deyin diye :D :D :D

Kategoriler
Faydalı Bilgiler Günlük hayat İnternet Dünyası Internet Teknolojileri

Facebook yorum sistemi ve Yahoo, AOL, Hotmail hesabınızla yorum yapma dönemi!

Güç dengelerinin googlenin attığı plus adımı ile bozulmaya başladığı bir dönemde facebook un yorum sistemine kattığı yeni özellikle ve yeni ortaklar bu durumu değiştirmeye yönelik gibi görünüyor. Artık sitelerde gördüğünüz facabook yorum sistemini Yahoo, AOL ve Hotmail hesabınızla giriş yaparak kullanabilirsiniz. Burda da görüldüğü üzere facebook google ye karşı ciddi bir korku içindeki yanına müttefikler alma ve katma peşinde. Bu siteler arasında googleyi görmememiz süpriz değil. Çünkü Facebook hızla büyüyen google plus tehlikesine karşı yeni arayışlar içinde..

Açıldığı kısa bir süre sonra 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan google plus, şimdilerde ciddi rakamlara varmıştır diye düşünüyorum. Özellikle beta aşamsında olması ve kısıtlı üyelik alımınıda düşünürsek facebook gelecekteki tehlikenin farkında demektir. Zira son yaptığı atılımlarda da bunu belirgin şekilde hissediyoruz. Durum güncelleme kısmında yaptığı yenilikler, mesajlaşma kısmındaki düzenlemeler, şimdide sitelerde gördüğümüz yorum sistemine kattığı müttefikleri ile gelecek olan google tehlikesini göğüslemeye çalışıyor facebook.

Facebook yorum sistemi - Yahoo, AOL, Hotmail hesaplariyla yorum yapma kismi
Facebook yorum sistemi - Yahoo, AOL, Hotmail hesaplariyla yorum yapma kismi

Zaman ne gösterir bilinmez, ancak zaman dev siber savaşlarının uzun süre soluksuz devam edeceği anlamına geliyor, ve bence bu savaşta kazanan taraf google olacaktır..

Kategoriler
Günün Tarihi İnternet Dünyası

Google Bakışı Face Savaşı

Arkadaşlar Artık Google Facebookla Facebook Gibi Kapışmaya Başladı.Öncelikle Beğen Tuşunun Benzerini Sistemine oturttu.Yakında Bence Facebook Gibi Sayfalar Açılabilecek Googledan Yapmadılarda Değil Bloggerla Bunu Yaptılar Fakat Daha Çok Duyulan Google Anasayfasından Gözüken Bir Sistem Yapıcaklarına İnanıyorum.Daha Sonra Bence Google Facebook Sıralarını Düşürerek Sadece facebook.com adresini yukarda Bırakarak Sadece Facebooka Girmek İsteye İnsanların Facebook a Girmesini Sağlayarakta Facebooku Yenmeye Başlayacak.

Yeni Sistemleri Denemeye Başlayan google Bize Daha Çok Güzellikler Gösterecek Belkide 2 Sitede Bu Yenilenme Döneminde Çok Kaliteli Yayın Hizmeti Vericekler. Google Birde Webmasterları Koruyacak. Onlar İçin Eğlenceli ve Para Kazanabilir Alanlar Oluşturucak. Ayrınca En Güzel Olabilecek Şeylerden Biride Tüm Sosyal Ağlardaki Son Mesajlara Googledan Ulaşma Olabilir. Bence Google Buna Geçmeye Çalışıyor. Yakında Yakında Yakında.

Ayrıca Bu Kapışma En Çok Webmasterlara Yarıyor. Özellikle Forum ve Blog WebMasterlarına.. Yıllardır Sayfaların Altında Ezilen Blogların Günü Başlıyor.

Yıllardır Facebookun Altında Ezilen Forumların Günleri Başlıyor. Herşey Bizim İçin Güzel Olacak Gibi Sanal Aleminde Savaşı Var..

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Internet Teknolojileri

Ve Google+ (plus) 10 milyon kullaniciyi gecer…

Google’nin yeni servisi google plus yada kisa adiyla google+ hakkında daha önce burada bir konu paylaşmıştım. Şimdilerse ise her kafadan bir ses çıkıyor, tabi normal insanlar bu servisin ne kadar etkili olacağını tahmin etmeye çalışıyor vede merak ediyor. ABD de bir araştırma ve analist sitesi, yaptığı araştırmadan sonra, google plus kullanıcılarının 10 milyon sayısına ulaştığı ve geçmiş olabileceği yönünde bir açıklama yaptı. Bu sayı ne kadar doğrudur tartışılır ki ben bu kadar büyük bir rakama ulaştıklarını düşünmüyorum. Henüz kapalı gişe oynayan bir hizmet ve sadece davetiye ile üyelik alıyorlar. Gmail servisi içinde aynı uygulamayı yapmış davetiye ile beta versiyonu bitene kadar üyelik almışlardı.

Kafamdaki tahmini rakamlar ve düşünceme göre google plus‘ın suanki kullanıcı sayısı 4-5 milyon arasında. Tahminim ne kadar doğrudur tartışılır tabiki. Ancak davetiye sisteminin kaldırılmasından sonra google plus in bir anda fırlayacağına eminim. Bir çok google servisi var ve bir çok google kullanıcısı bu servislerden yararlanıyor, başta gmail, friendfeed, youtube ve diğer ofisyel siteler. Yeni google plus servisinin açılmasından sonra bir çok kişi googlede bir profilinin olması yönünde hareket edecek. Eğer google düşündüğüm kadar akıllıysa plus hizmetini linkedin, twitter ve facebook karışımı birşey yapar. Böylece 3 büyük siteden milyonlarca kullanıcıya sahip olacaktır.

Şuanda bütün dünyada google büyük bir marka, bu marka içerisinde portföy’ümüzün olmasını isteriz, bunu herkez ister. Birçok freelance çalışan, kurumsal veya personel kuruluşlar, kişiler, sanatçılar, ünlüler googlede özel bir sayfasının olmasını isteyecektir. Nasılki bir çok kuruluş facebookda sayfalar oluşturuyorsa google içinde de aynısını yapacak. Tabi düşündüğüm gibi bir alt yapı ile kullanıcılarının karşısına çıkarsa. Bunun yanında google plus servsinin diğer google hizmetleriyle sorunsuz ve aktif etkileşimide çok önemli.

Umarım sadece twitter gibi bir sistemle karşımıza çıkmaz, son gördüğüm kadarıyla bu tarz bişey, deneme şansım olmadı, davetiye için başvurdum ama eğer içerde arkadaşınız varsa ondan davetiye isteyebilirsiniz, direk google plus hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Benim acelem yok, hizmet tam olarak aktif olduğunda kullanmak istiyorum, kendilerini önce hazırlasınlar bakalım neleri var görelim..

Konuyu kapatmadan önce ABD deki bu araştırma kuruluşunun nasıl böyle bir sayıya ulaştığınıda yazmakta fayda var. Bu sayıyı elde etmek için Abd nüfus sayım idaresinin elindeki verilerden yararlanarak hepsinin soyadlarını google plus servisinde aratmışlar (OHA YAA). Artık bunu nasıl yaptılarsa heralde baya büyük bir teknolojiye sahipler. Sonrasında eşleşenlerle beraber ABD dışındaki ülkeler içinde tahmin yürütüp 10 milyon sayısına ulaşmışlar. Zeki adamlar diyelim ve google den resmi bir açıklama gelene kadar bekleyelim. Bakalım kim haklı :) Onlar mı? Ben mi ?