Kategoriler
Donanım

Uyumlu Laptop Ekranı Nasıl Seçilir?

LaptopEkran

“Kendin yap” anlayışı son yıllarda internet üzerinden fazlasıyla popular olan bir olgu olmaktadır. Hem zamandan hemde ekstra çıkan diğer masraflardan kaçınmak amacıyla kişiler kendilerinin yapabilecek durumda oldukları değiştirmeler için videolu veya sözlü yardım almaktadır.

Laptop ekranı değiştirme  bu duruma istisna değildir ve son yıllarda dizüstü bilgisayar sahipleri daha önce zor bir olarak görülen değiştirme işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedirler. Bir çok şeyde olduğu gibi eğer bir konuda yeterli bilgiye sahipseniz değiştirme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Dizüstü Ekranlar pek çok boyutlarda ve modellerde piyasaya sürülebilir, yapmanız gereken ilk şey bu laptop içindeki LCD modelini tanımlamaktır. Ürünün barkod numarası ile daha kesin ve hızlı stok bilgisine ulaşabilirsiniz. Birçok LCD ekranlar üreticileri dizüstü bilgisayarlarının içinde hangi  ekran kullandığı bilgisine sahipti. Ancak, eski kullnılan ekranların versiyonları ve bilgisayarın kendisinin modeleri arttıkça bilgileri paylaşmak yerine boyut veya çözünürlük ile müşterileri bilgilendirme yolunu seçtiler.

Örneğin Dell ve Sony gibi bazı dizüstü bilgisayar üreticileri aynı dizüstü modellerinde farklı ekran modellerini piyasaya sürebiliyor. Dell, dizüstü bilgisayar alımı yapılırken müşterilerine ekran çözünürlüklerini seçme hakkı verebiliyor. Bu yüzdendir ki her modele ait standart bir ekran modeli bulunmamaktadır.

Bilgisayar firmaları genellikle Çin veya diğer bir Uzak Doğu ülkesinde üretimi yapan firmadan güvece ve is birliği anlaşması satın alarak, ekran üretme hakkını başka firmalara vererek müşterilere kendi güvencesi altında satış yapmaktadır.

Bunu yaptıktan sonra, notebook ekranı Çıkarma, kolay bir süreç, yeni bir dizüstü bilgisayar ekranı onarım tamamen kaldırılması tersidir. Tüm süreç buraya link video adresinde bulunabilir, bu kısa ama özlü LCD Ekran Değiştirme Video gösterilmiştir.

Kategoriler
Deneme Yazıları Geçmiş Tarih Genel Konular Günlük hayat Günün Tarihi Spor Türkiye üzerine

Fenerbahçe Galatasaray Derbileri

Fenerbahçe ve Galatasaray Derbileri

Tüm Türkiyeyi küçüğünden büyüğüne ekran başına , cafelere ve ya dahada ilerisi Stad lara taşıyan bu ezeli rekabetin başlangıcı 1909..1909 da karşı karşıya gelen bu 2 takım Galatasarayın 2-0 üstünlüğüyle bitmişti.. Fakat o zamanlar Galatasaray ve Fenerbahçenin ezeli bi rakip olacağını düşünseler akıllarına gelmezdi heralde.. O zamandan bu yana sürekli ligde ve kupalarda karşı karşıya gelen Galatasaray ve Fenerbahçe, 1 GS nin 1 FB nin ardındaki maçı FB nin yenmesi gibi sürekli çekişmeli gitmesi bir Rekabetin başlangıcıydı.. ve bu Rekabet günümüze kadar yani tam 100 yıldır sürmekte.. Bu Rekabette üstün olan takım FENERBAHÇE.. Tam tamına 363 maç oynandı ve bu maçların 136'sını Fenerbahçe 116'sını ise Galatasaray kazandı.. 110 maçta ise eşitlik bozulmadı..Ligde ise 103 maç yapan Fenerbahçe ve Galatasaray, 41-29 luk bir skorla Fenerbahçe üstünlüğü göze çarpıyor.. Ligde en farklı galibiyet ise Fenerbahçenin Galatasarayı Kadıköyde 6-0 yendiği maç.

Kadıköyde FENERBAHÇE

Galatasarayın KADIKÖYE karşı şanssızlığı tam tamına 10 senedir sürüyor.. Son 10 senede 1 beraberlik bile alamayan Galatasaray her sene "bu bir son" diyerek başladığı maçtan yenik ayrılıyor.. "BURASI KADIKÖY BURDAN ÇIKIŞ YOK" diyen Fenerbahçe taraftarıda aslında haksız sayılmaz.. Gerçi bu son 10 yılda Fenerbahçe'nin çok kötü, aksine Galatasaray'ında çok iyi olduğu zamanda bile Galatasaray yenildi.. Örnek ; 2008 yılında Ligde çok kötü durumda olan Fenerbahçe , Alex siz çıktığı maçtan 4-1 galip ayrıldı.. Yani açıkçası Fenerbahçe, taraftarı önünde ve ezeli rakibi karşısında o kadar hırslı ve azimli oynuyor ki rakibine bir beraberlik bile vermedi.. Geçen bir spor programında izlemiştim Fenerbahçeli eski bir futbolcu olayı şöyle açıklıyordu ; " Biz Galatasaray maçının olduğu o hafta o kadar rahat olurduk ki, sanki yeneceğimize o kadar inanmışız ki o kadar rahat yani" .. Bu sözlerdende anlıyoruzki Fenerbahçenin Kadıköyde ezeli rakibine karşı yenilmesi çok zor..

Tarihde Yaşanılan Garip Olaylar

Bazı gazetecilerin ve o zamanın yöneticilerinin açıkladığı bazı garip olaylar var..Gerçekten okudukdan sonra şaşırdım onlardan 1-2 örnekle Makalemi sonlandıracağım..

1914'te Fenerbahçe kaptanının Galatasaray kaptanını arıyarak ; " Oberle Kardeşler Hasta ve Sakat oyuncularınızda var, isterseniz maçı erteleyelim..sizi karşımızda eksik görmek istemiyoruz dedi". ve Galatasaray kaptanıda kabul etti ve maç ileri tarihe alındı..

FENERSARAY ; Yabancı takımları Türkiye çağırıp maç yapan Galatasaray ve Fenerbahçe, bir maçta ise birleşerek rakip takımın karşısına çıktılar..Formalarda 2 takımın renginden oluştu..

1925'de Fenerbahçe bir penaltı kazandı ve bu penaltıyı atacakken, Stadın büyük balkon kısmının yıkılmasıyla Fenerbahçeli Cafer topu kaleci Ulvi ye verdi.