Kategoriler
Doğu Türkistan Günlük hayat Kafkaslar

Doğu Türkistan’da katliam

Türkiye dışında en fazla Türk nüfusunun yaşadığı yer neresidir bilir misiniz? Doğu Türkistan … Bugün, üzerlerinde uygulanan bütün soykırım politikalarına rağmen, Doğu Türkistan ’da 38 milyon civarında Uygur Türkü yaşamaktadır. Uygur Türkleri , Hun , Göktürk , Uygur ve Karahanlı devletlerini kuran büyük bir kültür ve medeniyetin torunları ve bizim yakın akrabalarımız, soydaşlarımızdır.
Urumçi ’deki katliam esnasında, bir Uygur Türk kadının elinde salladığı ‘Gök Bayrak’ a dikkat ettiniz mi? Bu bayrak, rengi haricinde bayrağımızın aynıdır. Esasen, Türk Milleti ’nin ‘atayurt’ coğrafyasının en mümtaz yerinde, Doğu Türkistan ’da bulunan Uygur Türkleri , ‘Türklük şuuru’ na en fazla sahip Türk unsurudur.
***
Doğu Türkistan , Yakup Han zamanında (1820-1877) Osmanlı İmparatorluğu ’na kendi isteğiyle bağlanmıştı. Yakup Bey , Osmanlı Sultanı Abdülaziz ’e oğlu Yakup Han Töre ’yi (Hoca Töre ) yollayarak yardım talep etti. Abdülaziz Han , Hoca Töre ’nin talebi üzerine Doğu Türkistan ’a bir gemiyle asker ve silah göndermiştir. Yakup Bey , Sultan ’ın verdiği ‘emîr’ unvanıyla hâkimiyeti altındaki topraklarda, Osmanlı Sultanı Abdülaziz Han adına hutbe okutarak para bastırmıştır.
Ne yazık ki, ‘Can Doğu Türkistan’ , Yakup Bey ’in vefatı üzerine 1878’de Çinliler tarafından istilâ edilmiş; ancak 1930’lardan itibaren, işgali kabul etmeyen Uygur Türkleri , Kumul , Turfan ve Hoten savaşlarından sonra 1933’te ‘Şarkî Türkistan İslâm Cumhuriyeti’ ni, 1944’te de ‘Şarkî Türkistan Cumhuriyeti’ ni kurmuşlardır. 1949’daki komünist Çin işgalinden sonra bu atayurt topraklarına ‘Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ adı verilmiştir. 1949’dan bu yana tam 60 yıldır Doğu Türkistan Türkleri , Uygurlar , Çin ’in işgali, esareti ve mezalimi altında inim inim inleyerek yaşamaya çalışmaktadır.
***
Uygur Türkleri ’nin önderlerinden, yakın dostum merhum İsa Yusuf Alptekin , ‘Doğu Türkistan Türkleri, bugün ya sessizce eriyip tarih sahnesinden silinme veya topyekûn ayaklanıp kahramanca ölme gibi bir tercih ile karşı karşıya bırakılmışlardır’ demişti.
Bugün Urumçi ’de, Çin Ordusunun ve paramiliter Çinlilerin Uygur Türkleri üzerinde uyguladıkları katliam bütün dünyanın gözleri önünde cereyan etmektedir. Resmen ilân edilen ölü sayısı 156 olmasına karşılık, alçakça şehit edilen Türk sayısının 1000’in üzerinde olduğu ve tutuklanan 6000 Uygur gencinin ‘ölümle’ ile tehdit edildiği bilinmektedir.
Çinli Vali , zulüm karşısında ayaklanan Türkler ’in idam edileceğini söylerken, bir taraftan da bölgedeki göçmen Çinlilere teminat vermektedir.
Aslında Doğu Türkistan ’da yaşanan sadece ‘katliam’ değil, aynı zamanda acımasız bir ‘soykırım’ dır. Müslüman Türkler nükleer denemelerde kobay olarak kullanılmakta; doğum yasağı ve mecburî kollektif kürtajla bebekler katledilmekte; insanî hayat hakkı ve hürriyet isteyen herkes yargısız infaz edilmekte; bölgeye her yıl plânlı olarak Çinli militan göçmenler yerleştirilmekte; yüz binlerce genç çalışma kamplarında işkence edilerek zorla çalıştırılmakta; kısaca her türlü insan hakkı fütursuzca çiğnenmektedir.
***
Dünyada en ucuz şey Türk kanıdır… Bunu kahrederek söylemiyoruz. Hele kan ırkçılığı peşinde hiç değiliz. Lâkin, tarihimize de, bugüne de bakarsanız bu tespitin ne kadar doğru olduğunu görürsünüz. Yüzyıl önce tehcir edilen Ermeniler ’in hesabı sorulurken, PKK teröristlerinin katli ortaya atılırken; Rumeli ’de Kafkaslar ’da, Orta Doğu ’da katledilen milyonlarca Türk ’ten hiç kimse söz etmiyor. ABD işgalinden sonra öldürülerek ve göç ettirilerek ortadan kaldırılan 800 bin Irak Türkü sahipsiz kaldı.
Düşününüz bir kere… Doğu Türkistan ’da yaşananların binde biri dünyanın bir başka bölgesinde yaşansaydı ne kadar büyük tepkilere sebep olurdu? CNN International dünkü haber bülteninde Çin ’deki sel felâketinde ölen 20 Çinli için gözyaşı dökerken, Urumçi ’deki katliamın sözünü bile etmiyordu.
Bizim medyamızda dahi bu acımasız katliamı ‘Etnik Çatışma’ başlığı altında verenler, Çinli katliamcılarla şehit edilen Uygur Türkleri ’ni aynı kefeye koyanlar olmuştur.
***
Dün kendisiyle görüştüğümüz Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı Seyit Tümtürk , Uygur Türkleri ’nin lideri Rabia Kader ’in Vaşington ’dan Ankara ’ya getirilmesini ve yapacağı Basın Toplantısı ’yla Uygur Türkleri ’ne hitap ederek normale dönüşün sağlanmasını teklif etti. Biz de bu teklifi olumlu karşılıyoruz.
Şunu altını çizerek belirtelim ki, Çin ile ilişkilerimizin bozulmaması adına Türkiye olarak bu katliam karşısında sessiz kalırsak, Türk Milleti ve tarih önünde sorumlu oluruz. Bu konuda Başbakan Erdoğan ’ın ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ’nun tepkilerini müspet karşılıyoruz. Ancak, tepkinin bunun da ötesine taşınması lâzımdır.
Merhum İsa Yusuf Alptekin ’in vefatından önceki son yazısı şöyle bitiyordu: ‘Doğu Türkistan meselesi, insanlık adına halledilmedikçe ve renkleri solan insanların ülkesinde hürriyet güneşi doğmadıkça, alınlarında kara bir lekeyi daima taşıyacaklardır. Gönül arzu eder ki, Doğu Türkistan meselesinin halledilmesi dâvâsında öncülük şerefi Türkiye’nin hakkı olsun.’
Hepimizin bu temenniye iştirak etmesi lâzımdır.

Buradan Alintidir

Kategoriler
Doğu Türkistan Günlük hayat Türkiye üzerine

Duydunuz mu?

Doğu Türkistan diye bir yer var duydunuz mu?

Çin’de, Çin’in batısındadır. Orada, Türkler yaşar. Kaç Milyon Türk’mü?

Yıllar önce, 100 Milyon üstü idi, şimdiler 21 Milyon deniliyor. Hiç fark yok değil mi?

Doğu Türkistan’ın zenginlikleri mükemmeldir. Hem yerüstü, hem yeraltı kaynakları açısından.

Çin’de, doğum oranı azaltıldı. Bunun nedeni, Çin’in nüfusudur. Ancak,Doğu Türkistan’da durum farklıdır. O kadar geniş topraklar, kullanılamamaktadır. Nedeni,nufüs azlığıdır.Ancak, bu doğum oranını azaltan yasalar bu topraklarda daha fazla ve daha sert uygulanmaktadır.

Davos zirvesini hatırladınız mı?

Doğu Türkistan için sesini çıkarmayanlar, Filistin için adeta volkan olmuşlardı!

Üstelik, Doğu Türkistan, daha önceki yazılarımı takib ederseniz, Filistin’den daha fazla zulüm görmektedir. Ancak, ses yok yetkililerden…

Geçen, Dtp’liler ile Mhp’liler göbek attılar Türkistan’da! Abdullah Gül’ün huzurlarında idiler beyefendiler!

Bir de anlaşma imzalandı. TİCARET ANLAŞMASI…

Çinliler yine Çinliliğini yapmıştı!

Bu olayın ardından Doğu Türkistan’da bir hafta içerisinde 140 Uygur Türk’ü şehit edildi. Pek çok Uygur kızıda kaçırıldı!

Şimdi sıkı durun! Bu sadece bir günün  bilançosu!

Bir haftada tamı tamına 1000 Türk’ün canına kıyıldı!

Hükümet’ten ses yok, Medya ve Basın mensupları pkk’nın sözde mücadelesine verdiği desteğin çeyreğini göstermedi.

Pkk’ya destekten kasıt, bunların içlerinde barındırdıkları bazı Köşe-Yazamazların, "Vatan sevme karını sev.", "Pkk demokrattır. Barıştan yanadır.", "Bir çift kadın memesine Vatan’ı satarım." diye yazan ve dağa çıkıp onları övenlerdir!

Hükümet’e birşey demiyorum, onlar ellerini kollarını Çin ile ticaret antlaşması imzalayarak bağladılar. Artık attıkları hiçbir adım, Mehteran Yürüyüşünden öte olmayacaktır. Bugüne kadarda olmamıştır. Kerkük, Doğu Türkistan, Karabağ konusundaki gibi…

Doğu Türkistan’da bu katliamlar olurken, Türkiye’de neler oluyordu?

-Başbakan ve Muhalefet birbirine çatıyordu yine.

-Televizyon kanallarından birisinde, romanlar oynuyordu, diğerinde halaylar çekiliyordu.

-İnsanlar, yukarıdaki meseleler ile oyalanıyordu.

Peki, medya haberdar etmediği için suçlu mu?

Bugün, Doğu Türkistan’da katliam oluyor dediklerimden gelen cevaplar,

"Ay ne güzel." Bir bayan arkadaşım…

":D" Bunu defalarca gönderende eski sınıf arkadaşımdır.

Bunlar gerçektir. Kimiside, cevap bile yazmadı. Sadece, bir kişi teşekkür etti.

Bu durumlarda, Medya’nın haber yapmamasını "Bir şey farketmeyecek." şeklinde haklı kılıyor.

Bugün, benim doğumgünümdür. Bugün olaylar sürüyor. Ancak, gerçek doğumgünümde, dündür. Nüfus cüzdanıma bugün olarak yazılmıştır. Bu "KATLİAM" da bana Doğu Türkistan hediyesi olmuştur. Tabi "mesaj" olarak.

Türkiye, diyelim ki Doğu Türkistan meselesine kulak verdi. Ne olacak? Lider mi var? Kimse bana Recep Tayyip Erdoğan lider olabilir demesin!

Sadece, kendi soydaşlarımıza karşı biraz daha duyarlı olalım.

Ben bunları yazarken, Doğu Türkistan’da halen Soydaşlarımız, 160 Türk’ün öldürülüp Uygur kızlarının kaçırılmasına karşı tepki vermekte ve "ŞEHİT" olmaktadır. Herkesi, sağduyuya davet ediyorum, soysuzluğa değil!

TANRI TÜRK’Ü KORUSUN!

Esenlikler…

Kategoriler
Doğu Türkistan Dünya ülkeleri Kişisel makaleler

GÜZEL TÜRKİSTAN…

Güzel Türkistan senge ne boldu
Sebeb vakitsiz gullerning soldu
Çemenler berbad kuşlar hem feryad
Hemmesi mahsun bolmazmı dil şad
Bilmem ne içün kuşlar uçmaz bahçeleringde

Birligimizning teprenmes tagı
Ümdimizning sönmez çıragı
Birleş ey halkim kelkendür çagı
Bezensin indi Türkistan bağı
Kozgal halkım yeter şunca cevrü cefalar

Devamıda var bu güzel ezginin. Her dinlediğimde gözlerim yaşarır.Bir Millet’in yaşadığı acıları çok güzel anlatır.

Doğu Türkistan…Çin’in batısında Uygur-Sincan Özerk Bölgesi adı ile varlığını sürdürüyor.Tabi bu ad ile var olmasının sebebi politikacıların beceriksizlikleri ve korkaklığıdır.Doğu Türkistan,bağımsız bir Devlet iken Çin tarafından pek çok hile ile esaret altına alınmıştır.

İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor.Çin,bu güzel Atayurdu’nu müthiş bir şekilde ezmeye başlıyor.

*Önce doğurganlığı düşürtüyor.Sebebi ise Çin’lilerin nüfus politikası olarak gösteriliyor.Ancak,yabancı gözlemciler bile,Doğu Türkistan’ın geniş coğrafyasının bu yüzden boş ve değerlendirilemeyecek olduğunu söylüyor.

*En yeni Çin işkencelerini bizim soydaşlarımız üzerinde uyguluyor.

*Piskopat mahkumları,Doğu Türkistan’a salıyorlar.Bu yüzden çok kayıp veriyoruz.

Ve daha pek çok etken ile,Doğu Türkistan’da nüfusumuz geriliyor ve 50 Milyon civarına düşüyor.

Peki,Doğu Türkistan neden Çin için bu kadar önemli?

Nedeni,Doğu Türkistan’ın tam bir cennet olmasıdır.Mesela,yer altı kaynakları müthiş zengindir.Yer üstü kaynaklarıda aynı şekildedir.

Ekonomide,sadece doğallığı değil,Tarihi zenginlikleride müthiş gelir getiriyor.Çin içerisinde böyle bir bölgeyi görenler şaşırıp kalıyor!

Çin’de birde İhtilalcilerimiz var.Bu örgüt,en son Olimpiyatlarda bombalı saldırı tehdidi ile ortaya çıktı.Tabi,bu bir dengesizlik olacaktı ve muhtemelen Türk İstihbaratı bu örgütü bu isteğinden vazgeçirdi.

Liderleri,tam bir Türk!Bağımsızlık hastası,tıpkı önceki liderleri gibi.Ama ne yazıkki,şartlar bu örgüt içinde çok zor.Örneğin,Türkiye bu örgüte resmi olarak kurtuluş örgütü diyemiyor.(Tabi,Filistin’den daha fazla işkence gören,müthiş bir katliama uğrayan Doğu Türkistan’daki bu örgüt için söylenmiyor!Ama Filistin’deki canlı bombalar özgürlükçü!)

Dilide,tıpkı diğer benlik unsurları gibi asimile edilmeye çalışılıyor.Çin,her konuda olduğu gibi bu konudada pek azimli!

Hani,bir tane medya veya basın mensubu sesini çıkarsa ya!(Büyük olanlar için geçerli.)

Bir tanesi,Terörist başını Türk’lere lütuf gibi göstereceğine,oradaki zulme ses olsa ya!

Gerçi,bunlar köşe yazılarında,bırakın Vatan sevmeyi gidin evlerinizde karılarınızı sevin diye yazılar yazandır,kadın göğsüne Vatanı satabileceğini yazandır!Bunlara neden sesleneyim ki?

Geçen,gerçekleşen Doğu Türkistan konferansına ne kadar kişi katıldı…

Birde internette,Tayyip Erdoğan’ı Davos’tan dönerken karşılayan tekbircilerin birisinin yorumuna hayret ettim.Aynen şöyle diyor halifemiz(!):

"Hristiyan veya Musevi bir Türk olmaktansa Arap olmayı tercih ederim.Hatta,Müslüman Türk’lerde önceliği Arap kardeşlerine vermelidir!"

Bak sen şuna!Bu adam biliyormu ki,Peygambersiz Tek Tanrı inancını yayan,Asya’da putperestliği sona erdiren Atalarının hangi dine mensup olduğunu?

Bu konuyada değineyim,Türk’ler Arap’lardan daha iyi müslümandır!Arap’lar yüzünden bugün abdest alma şeklimiz bile Arap Paganlarınınki ile birebirdir!

Tanrı demeye karşı çıkar bu tekbirciler.Ama,Tanrı ile Allah demenin aynı olduğunu bilmezler!

Allah adı Al-İlah’tan gelir.Al-İlah ise İslamiyet öncesi en büyük Putun adıdır!

Şimdi bu zihniyetteki adamlara sorarım,Müslüman bir Arap,Gök-Tengri inancına mensup bir Türk eder mi?Bir Doğu Türkistan’lı savaşçı edermi?

Dünyada,Doğu Türkistan kominist bir ülkede tek özerk cumhuriyet olmanın acısını yaşıyor!

Şimdi söyleyin bana,Müslüman olmadan önce bile Tek Tanrı inancını yayan,Asya’da putperestliği sona erdiren,Hristiyan kafilelerin kendilerinin bizzat Gök-Tengri inancına geçmek istiyoruz diye yanlarına geldiği,zulüm gören Doğu Türkistan’lı bir Türk’mü?Yoksa,Hz.Muhammed gibi Ulu bir insanın soyundan gelmesine rağmen petrol düşkünü haline gelmiş,zulüm görmenin acısını,küçük çocuklaran çıkararak almaya çalışan,İslamiyet’i yozlaştıran Arap’larmı?

Eğer hala Arap’lar diyorsanız,benim diyecek birşeyim kalmamış demektir…

Esenlikler…