Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat İnternet Dünyası İş adamları Söyleşiler - Röportajlar Türkiye üzerine Webmaster yardım

Röportaj : Bican Yaman Yazgan

Bican Yaman YazganSabancı grubu şirketlerinden Brisa AŞ’de Proje lideri olarak çalışan Sn. Bican Yaman Yazganla söyleşi tadında röportaj yaptık. Sorularımıza şirket ve kendi bakışını ve tecrübelerini yansıtarak, ceviz.net grubumuzdaki üyelerimize farklı bir bakış açısı sağlayabileceğini düşünüyorum.

# Öncelikle Bican Yaman Yazgan kimdir?

1974, Gölcük / Kocaeli doğumluyum. Ankara Fen lisesi (1992), ardından Boğaziçi üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1997’de mezun oldum. 1998-1999 yılları arası Koçfinans A.Ş Stratejik Planlama departmanında sistem analisti olarak çalıştım. Askerlik görevim sonrası 2000 yılında Sabancı Holding – Bridgestone ortaklığı Brisa A.Ş’de Endüstri Mühendisliği Direktörlüğü bünyesinde çalışmaya başladım. 2005-2006 yılları arası Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Yönetimde Bilişim Teknolojileri (ITM-Information Technologies in Management) programından yüksek lisans derecesi aldım. 2001 – 2006 yılları arası Brisa MES projesi sistem analisti ve proje yöneticisi görevinde bulundum. 2006 yılında Proje Lideri olarak atandım. 2009 Mart ayından itibaren tüm üretim bilgi sistemlerinden sorumlu olarak Fabrika Otomasyon Sistemleri lideri olarak görevime devam etmekteyim.

# Kaç yıldır BT yöneticiliği yapıyorsunuz? BT yöneticiliğinin avantaj ve zorlukları neler?

3 yıldır profesyonel olarak BT yöneticiliği yapıyorum. Öncelikle iş tatmini açısından benim için son derece uygun bir iş. Sürekli gelişen teknolojileri takip etme, değerlendirme ve uygulama planları hazırlama, şirket iş süreçlerini ve bunların getirdiği BT gereksinim ve özgün tasarımlarını oluşturma, kısaca şirketin gelecek hedeflerine yol almada BT’yi en uygun biçimde uygulama ve kullanma bu işin en tatmin edici kısmı. Tabii ki bitmeyen iş taleplerini karşılama ve sürekli teknolojiyi güncel takip etme işin en zor kısmı.

# Projelerinizde kullandığınız teknoloji, platformlar ve alt yapılardan bahsedermisiniz?

Biz projelerimizi yaparken mümkün olduğu kadar BT alt yapılarını konsolide tutmaya çalışıyoruz. Özellikle veritabanı, yazılım ortamı ve donanımda pazarın en büyük firmaları ile çalışıyoruz. Bu strateji yazılım geliştirmede kaynak bilgi ve becerilerinin konsolidasyonu, satınalma sürecinde de pazarlık gücü kazandırıyor. Bu alt yapılara örnek olarak;

Üretim Sistemlerinde;

2000 yılında devreye alınmış olan fakat yakın gelecekte upgrade edeceğimiz bir uygulamamızda AS/400 üzerinde ILE/COBOL yazılım dili ve DB2/AS400 kullanıyoruz.

Diğer tüm uygulamalarımız veri tabanı olarak Oracle 10g EE kullanmaktadır.

Üretim yönetim sistemimiz Wonderware ürünlerini kullanıyor. Ayrıca Üretim Planlama için IMS firmasının ICRON Versiyon 2 kullanıyoruz.

Genel yazılım geliştirme ortamımız .NET olmasına karşın mevcut bir uygulamamızda Java da kullanıyoruz.

Raporlama içinse Oracle firmasının BI EE ürününü tercih ettik. Donanım olarak HP ürünlerini tercih ediyoruz.

# Yazılım üreten/geliştiren firmaları araştırma ve görüşme aşamalarında Partner olarak mı, tedarikçi olarak mı değerlendiriyorsunuz?

Brisa BT yönetiminin stratejilerinden birisi dış kaynak kullanımının teşvik edilmesidir. Bu bağlamda kendi personelimizi sistem tasarımı ve proje yöneticiliği konularında eğitmeye çalışıyoruz. Küçük yazılımlar hariç diğer tüm uygulama geliştirmelerini dış danışmanlar kullanarak gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz kişiye bağımlı kalmadan piyasada bulabileceğimiz uzman danışmanlarla çalışmak. Bu sayede hem farklı bakış açıları elde ediyoruz, hem de danışmanlık maliyetlerimizi ve çıktı kalitemizi arttırıyoruz. Bununla birlikte özellikle know-how gerektiren ve uygulama geliştiricinin şirket süreçlerini bilmesi gerektiği uygulamalarda sabit kişi ve tedarikçiler ile de çalışıyoruz. Bu durumda partner olarak ilişki kurmayı tercih ediyoruz.

# Web teknolojilerine nasıl bakıyorsunuz? Çalışmalarınızda web teknolojilerinden ne ölçüde faydalanıyorsunuz?

Bizim için uygulamanın yapısı ve kullanım durumu seçeceğimiz ortam en büyük girdiyi oluşturuyor. Örneğin, üretim süreçlemizde makinalarla veri alışverişi yapan uygulamalarımızın ortalama olarak saniyede 2500 transaction’ı yönetebiliyor olmaları gerekiyor. Bu durumda web uygulamalarını tercih etmiyoruz. Buna karşılık özellikle görsellik ve kullanıcılarının çok ve farklı lokasyonlarda olması durumunda veya R/F bağlantıları gerektiren el terminalleri uygulamalarında web teknolojilerini tercih ediyoruz. Örneğin kalite yönetimi uygulamamızda veri girişi yapan kişi sayısı çokluğu ve çok farklı lokasyonlardan yapılıyor olması buna paralel transaction sayısı günde 1500 lere kadar düştüğü için web uygulamasını tercih ettik. Bunun gibi raporlama amaçlı kullandığımız Oracle İş Zekası (Oracle BI) uygulamasıda web üzerinde sistemimize entegre kullanılmaktadır.

# Cognos gibi lider bir BI uygulaması varken Oracle BI’yı kullanma nedeniniz nedir?

3 temel başlıkta toplayabiliriz;
1- Operasyonel veritabanı ve veriambarının Oracle olmasını istedik. Real time reporting’de Oracle Streams uygulaması kullanıyoruz
2- Gartner raporlarında gelişme açısından ön planda.
3- Pazarlık gücü
Özet, hem maliyet açısından hem de fonksiyonel olarak tüm yapıların Oracle üzerinde olmasının avantajını yaşamak.

# Özellikle neden SQL Server yerine yüksek maliyetli Oracle’ı seçtiniz

Oracle Real Time Cluster kullanıyoruz (3 makina online aktif). Transaction rate ve performans olarak oldukça üstün görüyoruz. Ayrıca Oracle’a özgü bazı SQL komut ve işlevlerini kullanıyoruz (örnek: lock-lead) Kullandığımız işletim sisteminin HP-UNIX olmasıda bir tercih sebebi tabi.

# Geliştirdiğiniz proje ekiplerinizde olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Üretim sistemleri bazında proje ekibinde en büyük katma değeri, işin gerektirdiği talepleri genel yazılım algoritmalarına bağlı olarak analiz edip adaptasyonu sağlayan iş analistlerimiz yaratıyor. Birbirinden farklı departmanların ortak ve konsolide bir yazılımı kullanmalarından durumunda iş taleplerine göre yazılımda yapılacak bir değişikliğin diğer üretim süreçlerini bozmaması açısından çok iyi analiz edilip değerlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle proje ekiplerimizde yeralan BT çalışanlarımızın iş süreçlerini gelen taleplere alternatif yaratacak kadar iyi bilmeleri gerekiyor. Kaynakların etkin yönetimi ve maliyetlerin kontrolü açısından da küçük yada büyük bütün projeleimizde mutlaka bir proje lideri bulunduruyoruz.

# Projelerinizde sistemler dışında, yazılım geliştirmenin rolü nedir? Ne ölçüde yazılım geliştiriyorsunuz, geliştirilen sistem ve yazılımlara ne ölçüde müdahale ediyorsunuz?

Gelişen BT teknolojilerinde yazılımlarınların satın alınmalarından sonra geliştirme için gereken mühendislik/programcılık iş gücünün azaltılması ve BT yazılım geliştirme maliyetlerinin kontrol altında tutulması için yazılımlar içerdiği fonksiyonlar tedarikçi tarafından hazır, veri yapıları süreçlere uygun olarak tasarlanıp piyasaya sürülüyor (Örn SAP ve benzeri ERP uygulamaları). Bu nedenle bizimde tercihimiz satın alınan yazılımlarda minimum geliştirmeyi yaparak standart uygulamaları kullanmak. Bu süreç aynı zamanda yazılımların upgrade’i sırasında adaptasyon ve test sürecinide kolaylaştırıyor. Üretim sistemlerinde biz bu yapılara uymaya gayret gösteriyoruz. Mevcut durumda kullandığımız birçok yazılım eski versiyon olduğu için bu özellikleri desteklememekte ve dolayısıyla yazılım geliştirme konusunda yoğun olarak dış kaynak kullanıyoruz.

# Yazılım ihtiyacınızda, tedarik sürecinde belirlediğiniz temel şartlar neler? Mesela illede java & oracle olsun dermisiniz? Yoksa; sonuçta en hızlı, dinamik ve etkin altyapı olduktan sonra, çokta mühim değil mi dersiniz?

Geliştireceğiniz uygulamanın ihtiyaçları bu konuda temel karar noktasını oluşturuyor. Teorik olarak uygulamanın ihtiyacını karşılayan veritabanı veya uygulama geliştirme ortamı yeterli oluyor. Fakat, son 1 yılda şirket BT stratejisi olarak uygulama ortamlarının konsolidasyonu ve dünya çapında olan tedarikçilerle çalışmayı planlıyoruz. Bu konuya 2 örnek verebiliriz, üretim yönetim uygulamamız hem Microsoft SQL Server, hem Oracle üzerinde çalışabilmesine rağmen uygulama ihtiyaçları ve veri tabanı performans parametreleri göz önüne alındığında şirkette yaygın olarak kullanılan MSSQL server yerine Oracle veritabanını kullanmayı seçtik. Bu büyük yatırımla birlikte gene üretim süreçlerinde kullandığımız küçük çaptaki uygulamaların kullandığı sql veritabanlarınıda konsolidasyon çalışmaları kapsamında Oracle üzerine aktardık. Uygulama ortamı olarak ta üretim süreçlerinde kullandığımız standart Wonderware firmasına ait yazılımları ve Microsoft dotnet uygulamalarını kullanmaktayız.

# Wonderware ve Oracle gibi büyük firmaların sizinle direkt partner çalışmaları olduğunu biliyoruz, bundan biraz bahsedermisiniz?

Şirket üretim yönetim projesi Wonderware ürünlerini kullanan dünyadaki en büyük projesi ve şirket olarak Türkiyede Oracle’ın en büyük müşterisiyiz. Bu sebeple her iki firmayla da ciddi anlamda partnerlik ilişkimiz var. Partner derken, "Kazan-Kazan" ilişkisine dayalı pazarlık gücü ve en önemlisi yazılımlarda meydana gelecek buglarda öncelikli müdahale ve şirkete özel patch geliştirme ve uygulama önceliğine sahibiz.

# Sosyal hayatınız nasıldır?

Üniversite zamanında çok fazla sosyal aktivite yapıyordum. Şimdi ise profesyonel salon dansları eğitmeniyim ve ders vermeye düzenli devam ediyorum. Bunun dışında en büyük ilgim briç oynamaktır.

Ceviz ailesi olarak Yaman Bey’e teşekür ederiz

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat İnternet Dünyası Söyleşiler - Röportajlar

Workcube ile Röportajlar – 1 Yunus Özay

Free Image Hosting At site

Ceviz.Net olarak ülkemizin önde gelen yazılım şirketleriyle röportajlar başlatıyoruz.
İlk röportajımızı Workcube ile gerçekleştirdik ve iki bölüm halinde yayınlayacağız.
Workcube röportajımızın ilk bölümünde Yazılım Şefi Yunus Özay ile konuştuk.

Ceviz.Net : Kendinizden bahseder misiniz? Yunus Özay Kimdir?

Yunus Özay : Çok hayat hikayeme girmek istemiyorum… Önemli nokta olarak gururla söylüyorum Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum… Özellikle de Tuzla olması daha önemli… Ankara Üniversitesi Bilgisayar programcılığına geçtiğimde bu okulun çok yararını gördüm. çok öne attı beni… Mezun olunca da Workcube’e geldim.. 2002 yılının başıydı…Workcube Coldfusion programlıyordu. Ben HTML ve CSS elemanı olarak girdim. 6 ay sonra Coldfusion yazıyordum.. Şimdi yazılımın başındayım.


Ceviz.Net : Türkiyede yazılım sektörünün önünde gördüğünüz sıkıntılar nelerdir? Web tabanlı yazılımı sektör nasıl algılıyor?

Yunus Özay : En büyük engel yazılımda orta nokta olmaması bence. Mesela bir kısım çok basit ve gereksiz görüyor. Bir kısım çok şey bekliyor. Mesela web programcısı iseniz hala daha işinizin bir emek ve hizmet olduğu algılanamıyor. Bu yüzden bir çok yazılımcı hizmetinin karşılığını tam ve zamanında alamıyor. 2. aşama ise bazı firmalar illa ki çok duyulmuş yazılımları tercih ediyor. Esneklik, anında bug fix onlar için bir anlam ifade etmiyor.. Maliyeti çok fazla bile olsa markacılık yapılıyor.

Ceviz.Net : Yazılım sektöründe siz en çok neden sıkıntı çektiniz?

Yunus Özay : Gerçek manada sadece Workcube’de çalıştığımdan dolayı olabilir ; yazılımla ilgili bir sıkıntı yaşamadım… Gereken kaynaklara gerekli aramaları yaptıktan sonra ulaştım. Firmamız da bu yönde bana büyük destek oldu.

Ceviz.Net : Coldfusion’dan bahseder misiniz? Neden Coldfusion?

Yunus Özay : 2002 yılında gerçekten istediklerimizi yapabilecek tek web tabanlı programlama dili idi… Şimdilerde ise tüm diğer teknolojilere verdiği destek, XML ve Flash entegrasyonu, kolaylığı, pdf kolaylığı, kolay yazılabilmesi ve öğrenilebilmesi ve raporlama toolları hala vazgeçilmezyapıyor.

Ceviz.Net : Workcube’de mevcut teknoloji ve altyapınızdan memnun musunuz? Şirketinizin geleceğe yönelik Java veya .NET ‘e geçme planı var mı?


Yunus Özay : Kodlama sistemimizi kendi içimizde yenileyeceğiz… Ancak farklı birprogramlama diline geçmek gibi bir düşüncemiz yok… Yine de farklı programlama dilleri ile yazılmış eklentilerin Workcube’de daha kolay çalışması için çalışmalarımız var.

Ceviz.Net : Açık Kaynak Kodlu yazılım geliştirme bakışınız nasıldır ?

Yunus Özay : Asıl itibariyle hiç denemediğim bir sistem… Workcube olarak açık kod dağıtmadık… Dağıtmayı da şu aşamada planlamadık.

Ceviz.Net : Ceviz.Net dışında katıldığınız sosyal grup ve oluşumlar var mı?

Yunus Özay : Coldfusion kullanıcıları için kendi oluşturduğumuz cfcube.com coldfusion topluluğu var.. onun dışında ben buraya aitim dediğim bir grubum yok.. Yine bir çok site ve yöneticisi ve oluşumla ile irtibat halindeyiz. Bunların içinde CETURK ve  Mutasyon sayılabilir.

Ceviz.Net : Gelecek için Yazılımcı olmayı düşünen gençlere neler önerirsiniz?

Yunus Özay : Meslek olarak yapılacak bir iş değil. Gerçekten sevenler yapsınlar. Sevmeyerek yapanlar hem kendisine hem ekibine büyük sıkıntı veriyor.Araştırmadan vaz geçilmesin. Her gün değişen gelişen bir sisteme ayak uydurabilmek için her an faal olunmalı. Farklı konularda teknolojiler, seminer ve yayınları takip etsinler.

Ceviz.Net : Bizi misafir ettiğiniz için ve sorularımızı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Yunus Özay : Ben de size teşekkür ederim.

Kaynak: Ceviz.net / muharrem_tac

Kategoriler
Cold Fusion Günlük hayat İnternet Dünyası Programlama Dilleri Web Site Tanıtımları Webmaster yardım

ColdFusion Nedir? (CF-CFML-CFC Kavramları)

ColdFusion ve teknoloji ana konsepti üzerinde bir bilgi paylaşma platformu olarak hazırlanan cfcube.com, Workcube sponsorluğunda yayın hayatına başladı.
ColdFusion teknolojisi kullanılarak geliştirilen Workcube’un yazılım grubu tarafından yayına konan ve yaşatılan sitede ColdFusion, Ajax, SQL, HTML, Javascript, XML, CSS, Dhtml gibi teknik konuların yanı sıra, genel teknoloji ve ERP kategorilerinde makaleler, haberler, geliştirim tavsiyeleri ve kod paylaşımları üzerine pek çok yazı yer alıyor.

Kategoriler
Seminerler Teknoloji

Ücretsiz Web Teknolojileri Seminerleri

 
**Seminer Bitmistir Yenisi duzenlenmektedir. Yeni seminer haberi icin buraya girebilirsiniz…
 
Ülkemizin iki saygın bilişim topluluğu CETURK ve Ceviz.Net‘ten güçbirliği.

CETURK ve Ceviz.Net Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (COMPEC) desteğiyle Web Teknolojileri Günü düzenliyor.

Hem içeriğiyle hem de bugüne kadar çok farklı konu ve teknoloji ile ilgili yaptığı ücretsiz etkinliklerle sektörünün gelişmesine katkıda bulunan CETURK ve 2001 yılından beri Forumu ve Makaleleriyle pekçok bilişimcinin yetişmesine katkıda bulunmuş Ceviz.Net 9 Mayıs 2009 Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’nde ülkemizin önemli bilişimcileriyle Web Teknolojieri Günü düzenliyor. Bu etkinliğe i-con Gold Sponsor olarak, Pusula ve Workcube Silver Sponsor olarak bu etkinliği destekliyor.

PHP’den Java’ya, ColdFusion’dan .NET’e kadar web uygulamalarının en önemli teknolojierine yakından bakmak isterseniz 9 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşalım.

Program :

  • Erkan Balabanc – MVC
  • Yunus Emre Özay – ColdFusion
  • Muharrem Taç – Eclipse PDT, CVS, PHP Debugging
  • Aykut Taşdelen – ASP.NET 3.5
  • Melih Sakarya – JSF

Etkinliğe katılım her zamanki gibi ücretsiz olacak. Ayrıca her zaman olduğu gibi etkinliğe katılan kişilere çekiliş ile kitap hediye edilecek Etkinliğe katılamayanlar için video kaydı yapılarak CETURK.TV ‘de yayınlanacak.

 

Ayrintılı bilgi ve kayıt

 

Aykut Taşdelen Kimdir?
2001 yılından beridir verdiği eğitim ve seminerler yanı sıra yayınlanan kitapları ve makaleleri ile .NET teknolojileri hakkında bilgi paylaşımında bulunan Taşdelen Microsoft’tan üst üste 5 kez en değerli profesyonel (MVP) ünvanı almıştır. CETURK Mobil Programlama Forum Sorumlusu olarak da bilgilerini paylaşmaktadır.Halen C ve Sistem Programcıları Derneğinde .NET üzerine eğitimler veren konuşmacı hakkında detaylı bilgiye sitesinden ulaşabilirsiniz
Erkan Balaban Kimdir?
Marmara Üniversite’sinden 2000’de mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladı. İlk kitabını Flash 5 için yazdı. 2003 yılında bilişim sektörüne geçti. 2004 yılında eLearning ile ilgili tez konusuyla master’ını tamamladı. ASP ve MS SQL ile ilk web uygulamasını geliştirdikten sonra PHP ve MySQL ile yazılım geliştirmeye başladı. Portal uygulamaları, şirket içi otomasyon ve içerik sistemleri projelerinde yer aldı. 3 kitap, PHP ve MySQL ile portallar, ASP.NET ve MS SQL ile uygulamalar derken çeşitli teknolojileri projelerde uygulama fırsatı buldu. Şu an özel bir şirkette Software Developer olarak çalışmaktadır.
Melih Sakarya Kimdir?
2002 yılından beri bir çok şirkette Java ve .Net teknolojileri üzerine yazılım geliştirme süreçlerinde çalışmıştır. Infotech, Pepsi Cola, IBM Türk,Marmara Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi gibi kurumlarda eğitmenlik, danışmanlık ve akademisyenlik yapmıştır. Şu anda Vardar Yazılım’da Java teknolojileri üzerine eğitmen ve danışman olarak çalışmaktadır. www.melihsakarya.com adresinde yazılım ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır. İlgi alanları arasında açık kaynak mimariler, yazılım geliştirme süreçlerindeki yenilikler yer almaktadır.
Muharrem Taç Kimdir?
Java ve yazılım geliştirme uzmanı. 1991 yılından beri programlama ile ilgileniyor, Commodore 64’den Mac OS’a çeşitli platformlarda yazılım geliştirdi. 2001 yılında İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Özel Tim Amirliği’nde Polis Memuru olarak göreve başladı ve bu dönemde Çevik Kuvvet Web Sitesi’ni tasarladı. 2003 yılında Uluslararası Polis Birliği’nin İstanbul Web Sitesi’ni hayata geçirdi. 2004 yılında İstanbul Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’ne atandı. 2005 yılında MOBESE bünyesinde Muhtarlık Otomasyon Sisteminde görev aldı ve IPA’daki görevi Bilişim Komisyonu Başkanlığı olarak belirlendi.
2007 yılında Emniyet teşkilatından ayrılarak Java teknolojileri üzerine yazılım geliştiren Martı Bilişim’e geçti, Martı Bilişim’de yazılım uzmanı olarak görev yapmaktadır.
Yunus Özay Kimdir?
Tuzla Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar donanım bölümünü 1999 yılında bitirdikten sonra aynı yıl Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümüne Girdi. 2002 yılında mezun olduktan sonra girdiği Workcube Firmasında Workcube ERP projesinde çalışmaya başladı. Şu an Workcube’de 7. yılını dolduran Yunuz Özay, yazılım bölümü şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yıllardır Coldfusion üzerine çalışan Yunus Özay’ın Workcube projesi dışında Aile Soyağacı, Asker Portalı vb. çalışmaları vardır. Yunus Özay Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

SPONSORLARIMIZ
Gold Sponsor
Silver Sponsorlar

 

ETKİNLİK HEDİYEMİZ

Etkinliğe katılan 7 kişiye Erkan Balaban’ın aşağıdaki kitaplarından, ayrıca bu etkinlik haberini kişisel blogunda/sitesinde duyurup daha fazla kişinin faydalanması için bize destek olan 7 kişiye çekilişle Pusula Yayıncılık kitaplarından hediye edilecektir.
Kitap destekleri için Erkan Balaban’a ve Pusula Yayıncılık’a teşekkür ederiz.