Kategoriler
İnternet Dünyası

Blog yazmaya başlamadan.. #1

Türkiye’de artan blogcu sayısını gördükçe bloglama ile ilgili yazılar yazma isteğim de artıyor.Bu nedenle şöyle bir konuyu masaya yatırmak istedim : Bloglamadan önce yapmamız gerekenler nedir ? İleride bize çok faydası olacak küçük başlangıçlar neler olabilir ?

Şimdi şöyle bakalım hemen. Bir sade vatandaşsınız. İnternette geçirilmiş bir zamanınız olmuş daha önce. Sık sık internete girer ve sitelerde gezinirsiniz. Yazıları okumayı , insanların fikirlerine göz atmayı , yorumlamayı ve yorumlamamayı seven de bir kişisiniz. Arama motorunda ( ki Google’dir büyük ihtimalle.) arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlarda üst sıralarda olan bloglar var , bu bloglardan herhangi bir tanesine girdiğinizde sadece aradığınız şeyi değil , başka yazılara da göz atıyorsunuz. Daha sonra o siteyi takibe alıyorsunuz , belki RSS okuyucunuza ekliyorsunuz. O sitedeki yeniliklerden haberdar oluyorsunuz.
Türk blogcular arasındaki dostluğu , paylaşımcılığı , muhabbeti gördünüz. Sizin de yazmak istedikleriniz ve yazabilecekleriniz var . E artık siz de blog tutmak istiyorsunuz? Daha önce yeterince blog ziyaret ettiniz mi? En çok takip edilenin de tutun , en acemice olanına kadar yazılarını okuyup , verdikleri bilgilerden yararlandınız mı? Bunu kendimize sormalı ve öyle hareket etmeliyiz. Unutmamak gerekir ki bence ; blog yazmadan önce belli bir altyapıya sahip olmamız gerekiyor. En azından kişisel olarak ; blogumuzda yer vereceğimiz alanlarda bir takım bilgilere sahip olmalı , o konuya ilgili olmalıyız diye düşünüyorum. İkisinden biri de yeterli olabilir bir yere kadar. Ama sizde hiçbirisi yoksa bloglamaktan kaçının. İnternette gördüğünüz blogları takip etmeye devam edin , bir şeyler kapacaksınız. Bu aşamalarda başkalarından birebir yardım almak yerine internetteki bu tür dökümanları okumanızı öneriyorum. Yine de size gerçekten yardım edebilecek birileri varsa onlardan da yardım alabilirsiniz.