Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri Güncel Haberler

3D laptop hemde Gözlüksüz: Dünya ile aynı anda Türkiye’de!

Toshiba Qosmio F750 3D
Toshiba Qosmio F750 3D

Daha yeni sinemeda 3D keyfini yaşayan biri olarak bilgisayarlara 3D’nin geçmesi heycan verici olarak hissettiriyor bana. Burda birde gözlük takma derdinin olmaması gerçekten “hadi ya acaba nasıl birşey” dedirtiyor insana. Merak etmedim değil. Çünkü gözlük his olarak film izlerken beni rahatsız eden bir unsur, buda filmden zevk almam gerekirken konsantire olamamama neden oluyor, çünkü habire gözlükle uğraşıyorum, doğru hissi arıyorum :)

Dünya ile aynı anda Türkiyede istanbul şehrinde lansmanı yapılan Toshiba Qoşmio F750 3D ekranlı laptop bilgisayar görücüye çıktı bile. Gözlük yok, ama akıllı HD kamera sensörler var. Bu kameraler devamlı olarak insan gözünü takıp ederek beyne giden sinyalleri ona göre düzenliyorlar. Böylece bir karışıklık olmuyor, beynimiz görüntüyü 3D gerçekliğinde algılıyor. Laptop’un bir değer güzel tarafı ise 3D film izlerken ekranda 2D yani düz uygulamalarıda kullanabiliyor olmamız. Siz filminizi izlerken ayrı olarak internette gezinip 2d şeklinde yani suanki şeklinde yazıları okuyabiliyorsunuz.

Laptop daki extra HDMI çıkışları sayesinde başka bir 3D televizyon aracına bağlandığında filmi başkaları ilede izlenebilir hale getirebiliyorsunuz. Tabi arkadaşlarınızında veya ailenizin bu andan sonra gözlüğe ihtiyacı olacak. Çünkü izleyicinin gözünü takıp eden hd camera sensörleri şuanda televizyonlarda kullanılmayan bir teknoloji. Hem olsa nasıl kullanılacak ki ? 10 kişi izleyen olsun, 20 hd kamera gerekecek, herkes için ayrı kameraya ihtiyaç duyuluyor bu sistemde çünkü.

Kim bilir belki ilerde bu teknoloji daha fazla geliştirilerek kameralar yada gözlükler olmadan direk insan beynine yada gözüne yerleştirilen sensörler sayesinde işlem yapılabilecek. Belki ilacı bile üretilebilir. Keşke gözlüğü lens olarak tasarlasalarmış :) oraya çek, buraya çek, ayarlamak derdinden kurtulurduk değil mi ? :)