Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi Türkiye üzerine

Bugün Mardin’de 3 şehit daha verdik!

Bugün mardinde planlı bir pusu sonucu 3 askerimiz şehid edildi. Ve ne yazıktır ki kaçan teröristlerden suana kadar haber yok. Alıştığımız birşey aslında, askerlimizin öldürülmesi sonrada yapanların bulunamaması. Bir şehirde, köyde asayişin sağlanması konusunda polise düşen görevin yerine getirilmediğini düşünüyorum. Hadi dağda polisi suçlayamazsın, peki şehirde, köyde? Devletin bu konuda bir adım attığı yok, son 13 şehitden sonra bunu gördük. Çünkü 13 şehit çok fazlaydı, medya bunu büyüttü, meclistekilerde bunu görüp halkı oyaladılar. Peki ne yaptılar? Ben birşey göremedim, gören varmı?

Sonuç nedir? Şehirlerimizde, ellerinde uzun namlulu silahlarla millet kol geziyor, yol kesip kimlik kontrolü yapıyor, istediği zaman pusu kurup çocuklarımızı öldürüyor. Peki bunu yapanlar neden yakalanamıyor? Nasıl oluyorda kaçıp kurtulabiliyorlar? Bizim askerimiz, polisimiz Amerika kıtasındamı yaşıyorda gelmesi bu kadar uzun sürüyo, sorumluları bulması imkansız hale geliyor?

Mardinde pusuya düşürülen askerler bir eve yemeğe davetlilerdi, pusunun yapılış şekli ve zamanına bakıldığında planlı bir pusu idi. Davet edildikleri ev, telefon konuşmaları, hareketleri izlenmeli, sorumluların bir an önce bulunması için çaba harcanmalı…

Ve artık Türkiyenin belli olmasada en büyük saçmalığı ve sorunu olan köy koruculuk sistemi kaldırılmalı. Hiçbisey yapmadan yatdıkları yerden maaş alıp, devletin elektiriğini, suyunu beleş kullanıyorlar. Diğer komşuları açlık içinde yaşarken onların bu şekilde bir keyif sürmesi kimseyi mutlu etmez. Zaten devlete köy korucularının yarardan çok zararı var, bunun artık anlaşılması gerek. Devlet, ülkesinin güvenliğini kendi sağlamalı, bunun için sivillerden yardım alması çok ama çok saçmadır. Bir çok hayin köy korucularının olduğunuda belirtmekte fayda var. Ayrıca küçük sorunlarda bile karşısındakini öldürmekten çekinmiyorlar, geçen zamanlarda bir düğünü basan köy korucularının 40 kişiyi (çoğunluğu kadın ve çocuk) öldürmesini hatırlıyorsunuzdur. Hala köy korucularının yararı olduğunu savunan varsa bir bok bildiğini sanmıyorm.

Ayrıca Burdan sayın saygı değer, bunun yanında şerefsiz, adi, pislik medyamızıda kınıyorum. 3 şehit yeterli değil sanırım haber yapmak için, sabahtan beri kanal kanal geziyorum 3 şehit ile ilgili tek haber göremedim. İlla 10’dan fazlamı şehit vermemiz lazım? 3 asker reytinlerinizi yükseltmez tabi, insanların öfkeli olması lazım, size kazandıracak olan hiti sağlaması lazım. Yazık, gerçekten yazık. Bu şekilde gerçeklerin ve zayıflıklarımızın önünü kapatmanız, lanse etmemeniz sizin şerefsizliğiniz..

Şehit olan askerlemizin 2’si Gaziantepli diğeride Kırıkkaleli Astsubaylardan oluşuyordu. Suan aldığım bir habere göre, köye giriş çıkışlar kapatılmış, yemek yenilen kişilerde soruşturma kapsamında incelemeye alınmış, pkk ile işbirliğinin olup olmadığı araştırılıyor. Olay Ömerli ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki 50 haneli İkipınar köyünde meydana geldi. Savcılık bu olay üzerine soruşturma başlatmış, kaçan teröristler içinde çalışmalar devam ediyor. Ayriaca o gece yemek yedikleri kişinin köykorucusu başı olduğu ve askerlerin son günü olduğu için yemeğe davet ettiği öğrenildi.. Bu yemeğin samimiyetininde sorgulaması gerektiğini düşünüyorum..

Konu ile ilgili haberden bir kaç açıklamayada habertürk sitesinden alıntı yaparak ekleme yapmak istiyorum:

ASKERİ ARACA 30 KURŞUN
Türkiye’de 10 gün önce Diyarbakır’da şehit olan 13 askerin yasını tutarken, bir acı haber de Mardin’den geldi. Ömerli ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki 50 haneli İkipınar köyünün üst kısmındaki Jandarma Karakolu’nda görev yapan Astsubay Başçavuş Erhan Gül ile Uzman Çavuş Ali Öztürk’ün tayinlerinin çıkması üzerine köydeki korucubaşı, askerleri yemeğe davet etti.

Aynı zamanda köylülerle vedalaşma ve helalleşme için bir fırsat olacağı düşüncesiyle Astsubay Gül, Uzman Çavuş Öztürk ve Astsubay Başçavuş Sadık Güllü, birlikte yemeğe katıldı. Köylüler ve korucuların da geldiği evde yemek yenildikten sonra askerler helallik alıp köyün üst tarafındaki karakola gitmek üzere yola çıktı. Ancak yaklaşık 1.5 kilometre sonra saat 23.40 sıralarında askerler teröristler tarafından pusuya düşürüldü. Uzun namlulu silahlarla açılan ateşe askerler de karşılık verdi. Yaklaşık 15 dakika süren çatışmada 3 asker ağır yaralandı. Silah seslerini duyan karakoldaki askerlerin takviye olarak gelmesiyle teröristler karanlıktan faydalanarak kaçtı. Askeri helikopterle Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne kaldırılan 2 astsubay ile uzman çavuş şehit oldu. Sadece askeri araca 30 kurşun isabet ettiği öğrenildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Teröristlerin yakalanması için bölgede Jandarma Özel Harekat Timleri, eğitilmiş komando ve geçici köy korucularının katıldığı, hava destekli operasyon başlatıldı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı da acı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık talimatıyla köye giriş çıkışlar kapatıldı. Savcılık, askerleri yemeğe davet eden köylülerin PKK’lılar ile bağlantıları olup olmadığını ve askerlerin planlı bir pusuya düşürülüp düşürülmediği inceliyor.