Kategoriler
Ramazan

Kadir Gecemiz mübarek olsun..!

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecemiz hayırlı ve kutlu olsun. Bütün islam dünyasının ve aleminin zor günler geçirdiği bu zamanda bize bir umut, huzur kapısı açmasının duasıyla Allah kabul etsin, Allaha şükürler olsun bu günleri gösterdiği için..

Kadir geceniz kutlu olsun
Kadir geceniz kutlu olsun

Aslında kadir gecesinin tam günü belli değildir ancak genel olarak Ramazanın 27. gecesi olarak bilinmekte ve ibadet edilmekte. İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir. [* Wikipedia]

Kadir gecesi: Kuran-ı Kerim’in Cebrail aracılığı ile Allah tarafından Muhammed (s.a.v)’e indirilmeye başlandığı gecedir. Bu gece bin aydan daha hayırlı olarak kuran-ı Kerim de kadir suresinde geçmektedir. Kadir suresini bilen bilmeyen herkesin okuması gerekiyor arkadaşlar. Bunu yapmak, bu geceyi iliklerine kadar hissetmek anlamına gelecektir.

“Şüphesiz ki Biz Kuran’ı Kadir gecesinde indirdik. (Ey Resulüm!)Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler de inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (KADİR SURESİ) [* Wikipedia]

Küçük anektotlardan sonra konuyu kapatıyorum. Bu gecenin bütün insanlığa huzur ve mutluluk getirmesi dileği ile, Herkesin Kadir Gecesi mübarek olsun. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öper saygıyla selamlarım…

Kategoriler
Ramazan

Sıcakta oruç tutanlara sen yardım et Allahım

Ramazana bu güzel dua ve dilek ile başlayalım arkadaşlar. Oruç tutmak bir yana, çevresel zorluklarda önemli hale geliyor. Çünkü sıcaklar insanı sıvı tüketmeye teşvik eden en zor çevre koşulları. Hani bazı memleketlerde iftarın akşam saat 10 da açılıyor olması birazda zorlayıcı bir konu. Buna zorlukların eklenmesi insanı bazen psikolojik olarak etkileyebiliyor.

Sıcakta oruç tutanlara sen yardım et Allahım

Orucu tutan arkadaşlarım öncelikle orucun neden tutulduğunu anlaması gereklidir. Bazıları Allah için, bazıları zayıflamak için, bazılarıda herkes tutuyor diye tutuyor. Ama gerçekte amaç Dünyanın diğer insanları, aç insanlarının yerinde olmak, empati ile şükretmeyi benimsemektir. Zaten orucu tutarken anlayacaksınızkı Allah bizi açlıkla sinarsa neler olur? ve şükretmek için çok zamanınız ve anınız oluyor.

Orucun en güzel tarafı bize öğrettikleri ve nefsimizi eğitmesidir. Şükretmek çok önemlidir, herzaman şükredelim. Çünkü şuanda elimizde olan, cebimizde duran şeylerin garantisi yok. Birgün uyandığınızda empati yapmadığınız yada unuttuğunuz aç insanların yerinde olabilirsiniz.

Olduğunuz yerin ve durumunuzun kıymetini bilin, şükretmek elinizdekilerin kıymetini bilmektir, çok azda olsa..

Şükürler olsun..

Kategoriler
Ramazan

Risale Çocuk Web Sitesinden “Orucunu Boya Hediyen Yolda” Etkinliği

Risalecocuk.com web sitesinin düzenlediği “Orucunu Boya Hediyen Yolda” başlıklı etkinlik, Ramazan ayında çocuklarımızın oruçlarını tutmasına yardımcı oluyor.

“Orucunu Boya Hediyen Yolda” etkinliğine katılmak isteyen 11 yaş ve altındaki çocuklardan ” Ramazan Saati, Ramazan Takvimi veya Ramazan Evi” etkinliklerinde, tuttukları oruç miktarını boyayıp göndermeleri isteniyor.

En az 29 günü oruçla geçiren çocuklara “40 Hadis 40 Etkinlik” Kitabı

En az 25 günü oruçla geçiren çocuklara “Hayta ile Cemşit Hadis Öğreniyor” Kitabı

En az 15 günü oruçla geçiren çocuklara da “Cep Seccadesi” hediye ediliyor.

Ayrıca bu etkinlikte 7 yaş ve altı çocuklar da düşünülüp onlara da en az 10 yarım gün tutarlarsa “Hayta ile Cemşit Boyama” kitabı hediye ediliyor.

“Orucunu Boya Hediyen Yolda” başlıklı etkinlik hakkında aşağıdaki web adresinden bilgiye ulaşılabiliyor:

http://risalecocuk.com/nur-cocuk-kuluebue/23-nur-cocuk-kuluebue/990-orucunu-boya-hediyeler-yolda.html микрозаймы онлайн без процентов 30 дней

Kategoriler
Günlük hayat Kişisel makaleler Mutluluk anlarımız Ramazan

Sihirli ay – Ruhu doyuran ayın sihri

Bu gün evde farklı bir heyecan, adeta bir yarış var. Annem işlerini yapıp alel-acele alışverişe çıktı. Dedem babanemden kahve isteyip duruyor. Babanem ”1 ay boyunca kahve yapmayacağım sana ohh doya doya iç bey” derken yüzünde pekte masum olmayan bir gülümsemeyle mutfağa yöneliyor. Babam erken geldi işten aylardır elden geçirmesi gereken musluğun başında ”az kaldı kızım şimdi yapıcam” cümlesini belki on kere soledi  sanki bütün herkez işlerini yapmıyormusta bugün birden sorumluluk duyguları  dolmuş taşmış gibi herkez bıraktığı yarımları bitirme derdinde, halbu ki  daha ramazana girmedik bile, yapılacak yemekler, gidilecek yerler, evin temizliği, bahçe düzenlemesi ohoo daha neler neler herşey oldu bitti.

Bu  telaşı görünce sevinsem mi, ürksem mi pek bir anlam veremiyorum ama mutlu yaa herkez işlerini çarçabuk tamamlarken, himm bide şu var anneme heyecanla sorupta ”anne oruç olduğumu yine unutur da bişeyler yer yada içersem” annemin dizlerini kırıp boyunu benim boyuma getirip ”üzülme yavrum allah seni seviyor senin susuzluğunu yada açlığını gidermek istemiş” diye hemen saçımı oksuyo yaa  gerçekten bir sihir bir büyü olağan üstü güzel herşey tabii en güzeli günün sonunda ezanı duymak dinlemek sindirmek o ezan duyuldu yaa kim ister yemeği canım bir kaşık çorba bir lokma ekmek biraz şu beden doyuyoda hemen en güzeli  ruhu doyuran ayın sihri dimi.