Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat iletişim Teknoloji Toplumsal Konular Türkiye üzerine

DİZİLERLE HAYAT

Bihter,Ferhunde,Polat,MarazAli ve diğer dizi starları. Farkındaysanız bir süredir bunlarla yaşıyoruz. Giyim tarzları,kullandıkları eşyalar artık günlük yaşamda tercihlerimize bile yansımaya başladı.

Bihter ve Ferhunde’den insanlarla oynamak ve fettanlık konusunda çok etkili fikirler alırken, Polat’la da kabadayılığın ve korkusuzluğun sınırlarını zorluyoruz.

Dizilerin çekildikleri mekanlarsa genelde oldukça şık villalar, yalılar. Yaşanan hayatlar mutsuz ama eşyalar son model, giyilenlerse ona keza. İzleyenler, o ihtişamın içindeki mutsuzluğu göremeyip, farkında olmadan lükse özenip artık kendi yaşantılarını beğenmez oluyorlar. (herkes için geçerli değil tabiî ki.)

Geçenlerde günlük bir gazetede Aşk_ı Memnu ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin yayın akşamında ki her ikisi de Perşembe akşamı yayınlanıyor. İstanbul’da 112 acil vak’alarında oldukça büyük bir azalma olduğunu okudum. Yani insanlar evlerinden çıkmıyor bu dizileri izliyor. Yollar serbest tabi. Bu haberi okuduğumda ‘’pes yani’’ dedim. Neyseki bu diziler bir işe yaramış sonunda. Zaten bazıları da devletin perde arkasında dönen konuları işlediği için faydalı da sayılabilir.

Ama ben dizilerin (Çocuklar Duymasın dizisi gibi gibi herkesi güldüren sidcomlar hariç) bir faydası olduğuna inanmıyorum. Hatta zararlı. Bu kadar çok ve de konusu birbirine benzer diziyle beyinlerimizi uyşturuyorlar adeta.  Ne var içeriklerinde? Yalan, ihanet, entrika kavgalar, daha birçok sevimsiz şey. Hiç mi iyi bir şey yok? Var. Ama çok az.

Günlük hayatımız zaten yeterince stresli. Akşam olduğunda şöyle hoş bir şeyler seyretmek, rahatlamak isterken hangi kanalı açsak karşımıza bu dizilerden biri çıkıyor. Bir de kendi derdimiz yetmiyormuş gibi dizidekilere üzülüyoruz. Geçici de olsa.

Televizyon, görsellik yönü olan bir eğitim aracıdır aslında. Sadece eğlence için icat edilmemiştir.Ama şahsen ben, eğitici hiçbir program bulamaz oldum. Geçmiş yıllarda belgeseller, yörelerimizi, farklı ülkeleri tanıtan yapımlar, genel kültür yarışmaları gibi programlar olurdu. Şimdiki yarışmalarda soru yok. Sadece kutu açma var. Nasıl yarışmaysa?

Peki ne yapacağız? ’’koyuyorlar, izliyoruz’’ diyeceksiniz. Ama yapımcılar öyle demiyorlar’’. Arz talep meselesi, halk bunları istiyor biz de yayınlıyoruz diyorlar ’’. AGB isminde izlenme oranlarını tesbit eden bir kuruluş var. Bizler izlemezsek bu programların reytingi düşecek. Farklı yapımlara ister istemez kayacaklar. Bu bizim elimizde. İzlediğimiz müddetçe bu diziler ekranlarımızı kaplamaya devam edecek.

Lütfen artık karşımıza çıkan her diziyi izlemeyelim. Bunlar bize bir şey kazandırmıyor. İzlemezsek bunu fark edecekler ve mecburen değişecekler. Karşımıza da kaliteli yapımlar çıkacak. Sizce TÜRK HALKI içiboş dizileri mi hak ediyor, yoksa bizi eğiten, bilgilendiren, bunu yaparken de aynı zamanda eğlendiren yapımları mı? Cevabı siz verin…

SEVGİLERİMLE

Yazar karizma

1969 Isparta doğumluyum. Lise mezunuyum. iki çocuk sahibiyim. Bir mobilya mağazasında satış sorumlusu olarak çalışıyorum. Yazılarım yaşadığım yerde yerel bir gazetede haftada bir yayınlanmaktadır. Çok yakında aynı gazetenin internetteki haber sitesinde de yayınlanmaya başlayacak. Bu yüzden çok mutluyum. sevgilerimle

“DİZİLERLE HAYAT” için 7 yanıt

b…unu cikardilar dizilerin, hepsin bir opusme, tecavuz, erotik sahneler. ciddi diyorum televizyonu sirf bu salak diziler yuzunden izlemiyorum, arada habere denk gelirsem bakiyorum. Resmen genclerimizin zamanlarini caliyorlar. Buna gelismek denmez, toplumu kirletmek denir..

Güzel değinmişsin, yazına katılıyorum. Yazıyla direk olarak alakalı değil ancak içerisinde Kurtlar Vadiside olunca kendi düşüncelerimide yansıtmak istedim. Benim Kurtlar Vadisi hakkındaki düşüncem, Türkiyedeki izlenilebilecek dizilerin arasında yönünde. KV artık aksiyon filmi olmaktan çok Türkiyenin iç dış siyasi meselelerini ele alır oldu ve çok güzel bir şekildede dizide yansıttı. Bu yönüyle bilgilendirici olarak düşünüyorum.

Teröristler kendi isteğiylemi silah bıraktı sanıyorsunuz? Hayır. Öyle istendiği için, çünkü bu eylemin sonu planlanmıştı. Terörist silah bırakınca gazi gibi tören yapıldı ve ülkede kaos ortamı oluştu.

KV Bu tür meseleleri çok iyi bir şekilde işliyor ve insanlar silah görmek için izlesede ülke sorunları hakkında bilgi sahibi oluyor.

Harika bir yorum size katılıyorum.gençlik sürekli rol model takibinde düşünsenize,yakında çevremizi,Bihter,ferhunde,behlül,polat lar saracak.hele şu şehrin göbeyinde jeep kullanmaları yokmu.? bari şehir dışı arazi sahnelerinde kullansınlar.gençler okuyup adam olma hevesini bırakıp ağar abi,zengin erkek peşinde hafif kadın rolüne büründü.tabiki bunun sonucu olarak,daha çok zengin olma, güçle insan kullanma yoluna sevk oluyor toplum.hırsızlık fuhuş hergeçen gün arttı diyorsa istatikler,aynaya birazda medya baksın derim.

Elif Nadire hocam bu konuda tesekkur etmek istiyorum, cok guzel bir yorum da bulundu. Ozellikle dizilere bakarsaniz, oyuncular zengin taraftan, hicbirinin derdi tasasi yok tutup bir birleriyle didisiyorlar :) siz dizilerle gencleri buna ozendirirseniz kisa yoldan zengin olma hayali ile hirsizlikta yapiyorlar, cinayette isliyorlar, yoldan da cikiyorlaR. Bu zamanda cocuklarimiza dikkat etmemiz ve izlettigimiz programlari ozenle secmeliyiz..

Ben KANIT dizisini izliyorum…izlediğim tek dizi de o zaten…gerçek olaylardan esinlenilmiş hikayeleriyle, gecenn bir yarısı beni geren müziğiyle bence güzel bir dizi…ayrıca bir çok konuda bilgilendiren ve eğiten bir dizi…denemenizi tavsiye ederim:)

Polisiye dizileri bene severim. Diger ask dizilerini gibi pembe ve sahte br hayati gostermiyolar. Tabi bu izleme oranim Tv’yi izleme oranima bagli. Pek tvci degilimdir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.