Kategoriler
Günlük hayat Sağlık Toplumsal Konular

Diş Koruması ve bakımı

Dişlerin sağlığının korunması, düzenli gelişimi ve bakımı için yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralarsak;

– Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Özellikle çocukluk döneminde yeterli miktarda protein; Kalsiyum, Fosfor ve flor minarelleri ile A, C, D vitaminleri içeren vitaminler ( Örneğin: Et, süt, yumurta, taze meyve ve sebze gibi ), tüketilmelidir. Daha çok içme suyuyla alınan flor, içme suyunda yeterince bulunmuyorsa düzenli olarak florid alınması gerekir.
– Elma, armut, havuç, ayva gibi meyveler ısırılarak yenilmelidir. Böylece diş ve diş etlerine masaj yapımış olur ve güçlenmeleri sağlanır.
– Fındık, ceviz gibi sert kabuklu meyveler kesinlikle dişlerle kırılmamalı, Metal ve benzeri sert cisimler ısırılmamalıdır.
– Besinler çok soğuk ve çok sıcak olmamalı, bunlar peşpeşe yenilip içilmemelidir.
– Ağız açık uyumak, ağız ve dişler için olduğu kadar solunum organları içinde zararlıdır. Bu nedenle ağzı açık uyumanın nedenleri araştırılıp geniz eti, burun kemiği eğriliği varsa tedavi olunmalıdır.

– Diş aralarının temziliği için diş hekiminin önerisine göre diş ipliği kullanılmalıdır.
– Tırnak yeme, parmak emme,  dudak ve yanak ısırma, ağza yabancı cisimler sokma, şekerli sakız çiğneme, dişleri birbirine sürtme gibi davranış ve alışkanlıkların zararlı olduğu bilinmelidir. Çocukların uzun süre yalancı meme ve biberon kullanmaları oldukça sakıncalıdır.
– Yılda en az 2 kez diş hekimine gidilerek gerekiyorsa tedavi yaptırılmalıdır. Diş hekimleri gerekli görmedikçe diş çektirilmemeli, tedavi yoluna gidilmelidir. Diş çektirmek zorunda kalınmışsa diğer dişlerin ve çenenin sağlığı için çekilen dişin yeri en kısa zamanda protezle kapanmalıdır. Eğer çenelerde akıl dişlerinin yerleşebileceği kadar yer yoksa dişlerin çektirilmesi yararlıdır.
– Diş minerallerine zararlı olduğundan sigare ve alkol kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.