Benjamin Franklin Kimdir?

17 Ocak 1706 yılında Boston’da doğan Franklin yayımcı, yazar, kaşif, bilim adamı ve diplomattır.

On yaşında okulu bırakıp 12 yaşında basımevi yöneten ağabeyinin yanına çırak olarak girdi. Böylelikle edebiyat alanında bilgi edinme ve çalışma fırsatı yakaladı.

Benjamin Franklin’in Çalışmaları

1730 da bir basım evi ile gazete evi kurmuş aynı zamanda Almanac’ı yayınlamaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda basımevlerini çoğaltmış ve siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp, kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta gibi şirketler kurmuştur.1736 da siyasete atılan Franklin meclis sekreteri olmuştur. Posta servisinde önemli düzenlemeler yapan Benjamin Franklin fizik konusunda önemli buluşlar yapmıştır.

Talihsiz Deney Ve Sorası

Fırtınalı bir havada uçurtma ile yaptığı bir deneyde şimşeğin elektriksel olay olduğunu keşfetmiş fakat bu deneyde yardımcısı hayatını kaybetmiştir. Bu deney sayesinde paratoneri keşfederek güneş ışığından yararlanmak amacıyla saat uygulaması başlatmıştır.

Benjamin Franklin’in Son Zamanları

Kuzey Amerika sömürgeler isyanı sırasında milletvekili seçilmiştir. 1776 yılında Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte Birleşmiş Milletler Bildirgesini hazırlamıştır. 1787 yılında Anayasa Kurultay çalışmalarına katılmış ve 1790 yılında hayata gözlerini yummuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.