Anders Behring Breivik Kimdir?

1979 senesinde Norveç’in Oslo kentinde doğan Anders Behring Breivik, Norveçli bir iş adamı olarak gözükse de tarihte adı bulunan ve 2011 Norveç saldırıları olarak bilinen terör eyleminin faili olarak adından söz ettirmektedir.

77 kişinin hayatını kaybetmesine ve 242 kişinin yaralanmasına sebep olan Breivik’in halen saldırıyı kim ya da kimlerde yaptığı bilinmemekte ve tek başına yaptığı ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Anders Behring Breivik ve Hayatı

Kesinleşmeyen bulgulara göre 2011 Norveç saldırılarının düzenlendiği gün internet üzerinden 1516 sayfalık “Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi – 2083” adlı manifestoyu yayınlamış olan Anders Behring Breivik, 2012 senesinde gerçekleştirilen duruşmada Norveç hükümetini ve mahkemelerini tanımadığını belirtmesi ile de gündeme gelmiştir. 24 Ağustos 2012 tarihinde cezası kesinleşen ve Norveç yasalarına göre en ağır ceza olan 21 yıl ile cezalandırılan Breivik, toplumsal hayatı tehdit ettiği düşünüldüğünden dolayı cezasının ilk 10 yılının tamamlamasının ardından her 5 yılda bir yeniden gözlemlenecek ve cezası 5 yıl daha uzatılarak ömür boyu hapiste tutulacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.