paralel evren gerçek mi
paralel evren gerçek mi

Birçok bilim kurgu filminde veya felsefi çalışmalarda hayat bulan paralel evren düşüncesi gerçek mi? Aslında birçok kopyası olan paralel evrenlerin içinde mi yaşıyoruz? Felsefe soru sormayı temel alır ve soruların cevabını almayı değilde düşündürmeyi hedefler. Bilim ise soruların çözüm yollarını araştırır. Yine bu tarz bir bilimsel deneyde yanlışlıkla paralel evrenin varlığı kanıtlanmış olabilir.

Paralel Evren Gerçek mi?

Birçok felsefi düşünceye göre var olan paralel evren, şuana kadar bilimsel olarak tam anlamda kanıtlanabilmiş değil. Felsefi boyutta soyut olarak gerçekleşen bu olayın daha somut bir delili bulunmamaktaydı.

Paralel Evren Gerçek mi
Paralel Evren Gerçek mi

Nasa bilim kurgudan doğmada olsa uzay ve evren ile ilgili birçok düşünceye kanıt bulabilme doğrultusunda yatırımlar yapmakta. Bu sefer evrenin içini doldurduğu düşünülen hayalet maddeyi araştıran bir çalışma tesadüfen yine bilim kurgudan çıkan paralel evren düşüncesine ışık tutmuş olabilir. Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA) ekibi tarafından gerçekleştirilen deneyin ayrıntılarına bakalım.

Paralel Evren Düşüncesine Kanıt Olan Bilimsel Deney

Özellikle fizik alanında bilim çatısı altında yıllardır evreni doldurduğu düşünülen hayalet madde araştırılıyor. 2003 yılında ise hayalet maddenin araştırılması ve var olduğunun kanıtlanması için Nasa, bir araştırma ekibine 35 milyon dolar fon sağladı. Nasa tarafından desteklenen ANITA ekibi Antartika buzullarında çalışmaları yürütüyor.

Anita grubu hayalet maddeyi keşfetmek amacıyla gökyüzüne balon mantığında bir teknolojik araç göndermekteydiler. Bu balon buzullarda yüksek enerjili nötrinolarla etkileşime girerek ultramanyetik dalgaları tespit edebiliyor.

ANITA Bilimsel Çalışma
ANITA Bilimsel Çalışma

Bu bilimsel çalışmanın ilk 2 yıl kaydedilen kayıtlarda sadece gereksiz arka plan sesleri duyulmaktaydı. Ancak bu proje kapsamında dikkatler uzaydan gelen dalgalar olduğu için yeryüzünden gelen manyetik dalgalar göz ardı ediliyordu. 2 yıl boyunca kayıtlardan bir bulgu alınamamasından dolayı kayıtlar ayrıntılı bir şekilde tekrardan incelendi. Bu sefer gereksiz arka plan seslerinin arasındaki verilerde dünya tarafından gelen bir dizi sinyalle karşılaştılar. Yer altından gelen bu parçacık tabanlı sinyallerin zamanda geriye doğru aktığı tespit edildi.

Karşılaşılan bu bilimsel bulgunun tam sebebi hala açıklanabilmiş değil. Paralel evrenin gerçekliğini araştıran teori bazlı deneylerde ise bu paralel evrenin varlığını yine bu tarz sinyallerin zamanda geriye doğru aktığı kanıtlayabilirdi. Bu bulunan bulgu da paralel evrenin var olup olmadığı tartışmaları için ilk elle tutulur delil niteliği taşımakta.

Bu projede görev alan bilim insanları ise büyük patlamadan bu yana birçok evrenin oluşma ihtimalinin düşük olduğunu ancak bu tespit edilen sinyali açıklamak için bu tarz evrenlerin varlığının gerektiğini açıkladılar.

**

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.