Kategoriler
Günlük hayat Toplumsal Konular

Başörtüsü Geri Kalmışlığın Göstergesi mi?

Başörtüsü takma durumunu geri kalmışlık, takmama durumunu modernlik olarak tanımlayanlara cevap…

Birçok yerde “başörtüsü takmama” durumunun “modern giyinmek” olarak tanımlandığını duyuyoruz, görüyoruz… Eğer sokaklarda, caddelerde, meydanlarda başörtüsü takanların sayısı yükselirse, o ülke diğer ülkelerin vatandaşlarının gözünde “gerici ülke” ya da “geri kalmış ülke” damgasını yermiş!

Öncelikle “kültürsüzlük” sözcüğünü açıklığa kavuşturmak gerekiyor. “Kültürsüzlük” diye bir kavram yoktur! Her insanın, her ailenin, her milletin, her halkın bir kültürü mutlaka vardır! Ama birbirinden farklıdır! Birisinin kültüründe “çatal ve kaşık ile yemek yemek” vardır; Bir diğerinin kültüründe ise “çubuk ile yemek yemek” vardır! Çubuk ile yemek yiyen, kültürsüz ya da geri kalmış değildir, farklı kültürdendir!

Avrupada ve diğer batı ülkelerinde “başörtüsü” neredeyse hiç kullanılmıyor. Biz malesef, batı ülkelerini ve Avrupa ülkelerini “Modern Ülke” olarak gördüğümüz için, onların kültürünü “ilerici kültür!”; Diğer kültürleri ise “gerici kültür!” olarak tanımlıyoruz! Başörtüsü de Din Kültürünün bir parçasıdır! Başörtüsü geri kalmışlığın göstergesi değildir, “Gelişmiş” olarak gördüğümüz ülkelerin kültüründe olmadığı için, bazılarımıza geri kalmışlık gibi geliyor! Oysa herşey, kültür farklılığından kaynaklanıyor. Bu nedenle başörtüsünü “gericilik” olarak görenler büyük bir yanılgı içerisindedirler.

“Başörtüsü Geri Kalmışlığın Göstergesi mi?” için 20 yanıt

Nasıl ki mini şort/etek giyen kişilerin hepsi ileri görşlü değilse, örtünenler de geri kalmış değildir. Üzerimizdekilerin zekaya etkisi olduğu mevzusu bayattır, aşağılıktır.

Bu arada arkadaşım konuyu açıklamak isterken biraz başka yerlere sapmışsın, kültür olaylarına filan ama yine de fikri alabiliyoruz. Ayrıca nokta işaretini de yemişsin hep. Noktalama çalışsan iyi olur biraz. Büyük harfleri de çoğu yerde yanlış kullanmışsın. Mesela “Din Kültürü” demişsin. Burada bir ders isminden bahsetmiyoruz o sebeple özel isim değil ve “din kültürü” şeklinde yazılmalı. Başarılar diliyorum.

böyle miadi gecmis, toplumun üzerinde bile durmak istemedigi konulari, gecmis dönemlerde oldugu gibi simdi ki dönemlerde bile hala papagan gagali bizi yöneten beceriksiz siyasetciler oy toplarken aval aval bakan destekcilerine kirk yildir cürük ideolojilerini ilerici bir uslüp takinarak anlatma geregi duyarlar…

ya da bana ilericilik nasil anlatiniz?! … plagin diger yüzünü ceviriniz lütfen ! ! !

sevgiler ve basarilar dilerim

schair bizi yöneten beceriksiz siyasetçiler derken neyi kastetmek istediğini merak ettim açıkçası . Bundan rant sağlayan bizi yönetenler değil , pek tabiki muhalefettir. Aydın kesim olacağız diye hiç bir insan inanışlarından ve giyim tarzından vazgeçecek değildir . Eğer aydın kesim olmak böyle birşeyse biz şeriatla yönetilmeye razıyız -ki bu da ana muhalefetin ortaya attığı çıkarcı ve saçma düşüncelerden biridir – ..
Teşekkür ediyorum ve bu konuda bir daha yorum yapmamyı düşünüyorum .. Güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum !

seriata karsiyim acikcasi, benim bildigim seriata :) milyonlarda turk’un sehit olamsinin amaci turk halkinin artik ozgur ve iyi bir hayat surmesidir, seriatla yonetilmek turk halkina buyuk zulumdur bence.. herkes giyim ve kiyafet konusunda da ozgurdur.. Ancak hala bazi kesimler bu konuda neden insanlarin ustune gider anlamis egilim..

İşte o bazı kesimler , bizi o kadar bıktırmış durumdalar ki .. Özgürlükçü düşünce içerisinde olan gençleri şeriatçı düşünceye kadar itmişlerdir . Hatta bununla yetinmeyip iktidara inanılmaz şekilde baskı uygulamışlardır .. Rafa kalkmış olan bu olayı da tekrar gündeme getiren onlardır .

Haklısınız şeriat kelimesi biraz sert oldu ama artık bunları söylemekten başka birşey elimizden gelmiyor .

Ayrıca şeriat derken her suç işleyeni ibret-i alem olsun diye asmaktan bahsetmiyoruz .. Sadece Osmanlı döneminde ki islamcıl şeriattan bahsediyoruz . Ne de olsa nereden geldiğimizi unutmuyoruz !
Dünyanın dört bir yanına hükmetmiş bir millet böyle insanların çıkarcı düşüncelerine alet olmak zorunda değil ! Olmayacaktırda.

mert hic kimse geldigi yeri unutmuyor zaten :) unuttu zannedilenler unutmamistir onlar yabanci hegomanyasinin usaklari olmus kisilerdir ve geldikleri bu asil kanlarla hicbir alaklari yoktur.. Ben ATATURK’un kurdugu bu cumhuriyete sahip cikilmasini istiyorum, icinde her irktan, kulturden insaniyla ve giyim zevkine karisilmayan, ozgur bir toplumla beraber.. Dunya kimsenin degil, emin olun kimseyede kalmayacak. Ancak bazi kesim hic olmeyecek gibi yasiyorlar, isde bu kisilere gulerim ben.. Tabi suda var, Dunyada bir cok devlet adami sacma gerekcelerle halkina zulum etmis, milyonlarca insanini olume mahkum etmistir. Ancak bu osmanli zamaninda da cumhuriyet zamannda da Asla turklerin karsilasmadigi bir seydir. Bazilari cikar yok ermeni soykirimi diyebilir, bende onlara sunu derim senin komsun Ruslardan aldigi silahla kapina dayanacak sen ne yaparsin ?? Neyse konu ermenilere kaymasin bana bisey olacak :)

Osmanlı Devleti şeriatla yönetiliyordu demek ezberciliktir.

Ümmetçilik politikası Arapları ve diğer Müslümanları elde tutmak amacı iledir.

Bu bir denge politikasıdır. Aynısı, Fatih’in Papa’ya yazdığı mektupla ortaya çıkar;

” Osmanlı Devleti yeni Roma’dır. ”

Şeriat yada ümmetçilik ile bağlanan Müslüman kesim, bu mektup ile de Müslüman olmayan kesim ile birarada tutulmuştu.

Türbana gelince, bu bir Türk Elbilgisi değildir. Türkler’de türban, isyan eden eşkiyaların taktığı bir bez parçası olarak Suriye’de görülmüştür. Bugünkü amacıda isyandır. Kur’an türban tak demez, çarşaf giy der. Birşeyi İslam’a göre yapıyorsan düzgün yapacaksın!

Ne demek, saçını kapat yüzün görünsün!

Eee, sen kendine kısmet mi arıyorsun?

Edebiyat yapmadan önce sömürme duygularından vazgeçin.

Mu kıtasından beri Türk tarihini bilmeyen adam, Osmanlı’yı hiçbir şekilde anlayamaz.

Yusufhan bizim burda birincil amacımız tarih bilgimizi sınamak değil edebiyat bilgimizi paylaşmaktır . İkinci amacımız ise siyaseti belli kalıplara koyupta ” bunlar türbanı , dini alet ediyorlar” diyerek bir yerlere gelmeye çalışan kişileri mümkün olduğu kadar kınamaktır .
Ayrıca o pek bilmişliğini her yerde göstermeni tasvip etmedim .. Çünkü anlattığın şeylerin saçma olduğu kanaatindeyim .
Çarşaf tak diye bir şey Kur’an-ı Kerim’de yazmaz .. Sadece kadınların heryerlerini açmasının günah olduğunu söyler . Müslüman olupta inandığı kitabın içeriğini bilmeyen bir ”siz”ler varsınız herhalde ..
Yahudiler , hristiyanlar bile inandıkları şeyleri ne pahasına olursa olsun korumuşlardır ve geçmişlerini asla inkar etmezler . Peki biz müslümanlar neden bunu yapamıyoruz ?
Çok basit .. Ne de olsa bundan çıkar sağlayan insanlar ülkemizde bir hayli fazla !

(ALINTI)
Kur’an-ı Kerim’de örtünme ile ilgili âyetler iki sûrede yer almıştır. Bunlardan bir tanesi Nur sûresindeki:
“Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, namuslarını korusunlar. Kendiliğinden görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini açmasınlar. Başörtülerini, yakalarının üzerine vursunlar” âyet-i kerimesidir. Bir diğer âyet-i kerime ise, Ahzab sûresi 59 âyettir ki;
“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle: (Evden çıkarlarken) üstlerine vücutlarını iyice örten cilbablarını (dış elbiselerini) giysinler. Bu, onların tanınıp eziyet edilmemelerine en elverişli olandır” buyrulmaktadır.
(ALINTI)

UMARIM BUDA SİZE EN GÜZEL CEVAP OLMUŞTUR .!
Kur’an-ı Kerim’in içeriğini bilmeyen bir millet , 600 yıllık Osmanlı Devlet’inin temsilcisi nasıl olabiliyor hayret ediyorum !
Ha şimdi o güzel tarih bilginle diyeceksin ki , biz bilmem ne senesinde bilmem ne antlaşmasıyla Osmanlı’nın borçlarını ödememek için Osmanlı’nın devamı olmadığımızı ilan ettik . Peki şunu isteyeceğim senden . Bundan yaklaşık 130 sene önceki Osmanlı Devleti Siyasi Haritasıyla , şimdiki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Siyasi Haritasını karşılaştır ve aralarındaki farklara bak . Ondan sonra daha mantıklı bir zemin üzerinde tartışalım .!

Tartisma konusu hakaretlere varacaksa, birbirinize ustunlugunuzu gostermeye calisacaksaniz, yaziyi yoruma kapatirim arkadaslar. Bu yuzden lutfen daha sakin bir yazi tonlamasi ile bir birinizin bilmedikleri yerleri ogrenin.. Herkes bir sey bilir, onemki olan bildigi seyi guzel bir bicimde karsisindakine aktarmaktir. hic kimse kendisini karsidakinden yuksek gorup yorum yazmasin, Herkes esittir sanirim bu kuran-i kerimde gecen bisey…

Çok bilmiş sensin Mert. Yazdıklarımın hepsi kanıtlıdır. Saçmalık senin yazdıklarındadır. Bak bakalım Kur’an acaba Türbanı mı tarif ediyor? Yoksa sizin giymeye üşendiğiniz başka birşeyi mi?
İnan Kur’an-ı Kerim’in içeriğini senden daha iyi biliyorum. Yazdıklarım zoruna gitmesin.

Peki şunu isteyeceğim senden . Bundan yaklaşık 130 sene önceki Osmanlı Devleti Siyasi Haritasıyla , şimdiki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Siyasi Haritasını karşılaştır ve aralarındaki farklara bak . Ondan sonra daha mantıklı bir zemin üzerinde tartışalım .!

130 sene önceki sınırları değil Turan’ı istiyorum ben!

AKP’nin AB’sinden daha gerçektir!

Bizde 130 sene önceki sınırları istiyoruz diye bir şey yazdığımı hatırlamıyorum .. Benim değinmek istediğim konu Kur’an-ı Kerim’de çarşaf giy diye birşeyin yazmaması ve sizin bunu bilmeden üzerinde yorum yapmanız .

Benim için hayatta bazı değerler bulunur .. Bunların en başında Kur’an-ı Kerim gelir .. Onun hakkında yorum yapmakta ,en azından benim karşımda yorum yapmak biraz bilgi ve inanç gerektirir .

Şimdi burada da bizler inanmıyormuyuz diye birşey anlaşılacak o anlamda söylemediğimi belirtmek istiyorum .

” 130 sene önceki Osmanlı Devleti Siyasi Haritasıyla ”

Bu cümle size aittir. Cevabınızdan alıntı yaptım.

Eğer siz bana Türbanın serbest bırakılması halinde siyasi simge olarak kullanılmayacağını garanti ederseniz, türban takıp eski Türkler’deki gibi dağa çıkarım!

Bakın hala aynı şeyler üzerine tartışıyoruz ..
Ben 130 sene önceki Osmanlı Devleti Siyasi Haritası dedim .. O zaman ki haritadaki bölgeleri geri istiyoruz demedim !

Ayrıca türban zaten serbest bırakılıp bunun üzerinden rant sağlanacak olsa beş , altı sene önce bu çok rahat yapılabilirdi .. Ben herkes türban taksın diye birşey demiyorum .. Haddimde değil zaten . Hatta kimsenin haddi değil .

Ben dışarı çıktığımda , ip askılı , şortlu , her yeri açık on yedi , on sekiz yaşındaki kızlara nasıl karışmıyorsam .. Sizinde dışarı çıktığınızda Kur’an-ı Kerim’e uygun giyinenleri eleştirip onlara hakaret etmeye hakkınız yok diye düşünüyorum .

Güzel bir tartışmada birbirimizden öğreneceğimiz çok farklı şeyler varken neden aynı şeyler üzerine tartışıyoruz onu da anlamış değilim.

Bence guzel bir tartisma oldu, bende bir cok sey ogrendim diyebilirim.. Saygiyi bozmayarak tartistiginiz icin ikinizede cok tesekkur ediyorum.. Amac siyaset degil turk milletinin nasil ilerleyecegidir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.