Kategoriler
Günlük hayat Sağlık

Alkol Bağımlılığı, Alkole Başlama Nedenleri, Sonuçları

Alkol alan kişi kendini rahatlamış hisseder. O anda başka bir şey düşünmez günlük hayatta yapmadığı hareketler yapar ve tavırlar sergiler. Alkolün etkisi geçtiğinde sağlıklı kafa yapısı ile düşündüğünde işlerin yolunda gitmediğini anlayıp, tekrar alkole yönelir. Bu durum bağımlılık olarak ifade edilir.

Alkole başlamada ilk sıra arkadaş ve aile çevresidir. Alkol bağımlıları ailesinden büyüklerin ya da arkadaşlarından gördüğünde alkole heves duyar ve alışır. Özellikle gençler içki içmenin kendisine saygınlık kazandıracağını düşünür. Bazıları da sevinçli veya tam aksine üzüntülü olduğunda alkol tüketirler. Bu yanlıştır, gerek sevinçlerinizi gerek üzüntülerinizi alkole başvurmadan yaşamalısınız. Alkol kullanımında kişinin bünyesine göre sadece bir defa kullanım bile bağımlılık yapabilir.

Alkol kullanımı aile içi huzursuzluklar yaratır. Kişinin düşünme, yorumlama, değerlendirme gibi yeteneklerini köreltir. Boşanma, tartışmalar, cinayet, yaralama gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Çünkü alkol kullanan birisinin kafa yapısı sağlıklı değildir, Ne yaptığını sorgulamaz sadece o anda karar verdiği şeyi yapar. Alkol kullanan bir babanın veya annenin de çocuklarında psikolojik sorunlar, okul sorunları ortaya çıkabilir. Dolayısıyla alkol bir Toplumsal sorundur. Hz. Muhammed “İçki Kötülüklerin Anasıdır.” Diyerek en güzel vurguyu yapmıştır.

Alkollü araç kullanımları şüphesiz trafik kazalarını meydana getirecektir. Trafik kazalarında hayatını kaybeden bir bireyin geride bıraktığı ailesini de düşünerek bu yolla gerçekleşen kazaların ne kadar acı olduğunu görebiliriz.

Alkolün Karaciğere Etkileri

Alkolün vücutta işlenmesi karaciğerde gerçekleşir. Aşırı yüklenen karaciğerde yağlanma görülür. Yağ hücreleri zaman geçtikçe karaciğer hücrelerinin yerini alır. Karaciğer görev yapamaz hale gelir ve sert bir bağ dokusu ile doldurulur. Bu durum siroz hastalığıdır. Karaciğer görevini yapamadığından dolayı kişi hayatını kaybeder. Alkol Öldürür… !

Alkolün Gebeliğe Etkileri

Alkol kullanan annelerin karnındaki çocuklarının zeka ve bedensel gelişimleri risk altındadır.
Alkol kullanılan gebeliklerde kalp anormallikleri görülebilir. Düşük Doğum riskini arttırır.

Alkolün Ruhsal Duruma Etkileri

Alkol kullanan kişinin kendine çok yüksek bir güveni vardır. Alkol geçici güven duygusu verir. Aşırı hız yapmak gibi sorunlar kişinin kendine olan aşırı güvenidir. Alkol kullanan kişilerde hırçınlık, çok çabuk sinirlenme, kavgacılık sık görülür.
 

“Alkol Bağımlılığı, Alkole Başlama Nedenleri, Sonuçları” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.