Kategoriler
Toplumsal Konular

Aileyi korkutmak için intihar yolları

Başlık sizede değişik gelmiş olabilir ama bunu googlede arayan bir arkadaşımız var ve ben bu arkadaşımıza bu konuda yardımcı olmak istiyorum. Nasıl bir psikolojide olduğundan emin değilim ama bu yolu denediğine göre hala anne babasından umudunu kesmemiş. Öyleki sonrasında ailesinin onu daha çok umursayacağını düşünüyor. Ama bir baba olarak yazacaklarımı umursamasını isteyeceğim. Baba olmak, anne olmak bazen çok zor olabilir, bazen çekilmez derecede insanı bunaltabilir ve hatda bir çok anne, anneliğin yükü altında vücudunu, psikolojisini ailesi ile olan iletişimini bozabiliyor. Bunun içinde ciddi profesyonel destek almak zorunda kalıyorlar. Bunu bazılarımız anlamayabilir ancak herbiriniz anne baba olduğunuzda bu zor olmayacak.

Biz çocukların anne ve babalarımıza olan mecburi görevlerimiz vardır. Bunları sıralıyorum dikkatli okuyunuz:

  • Ne olursa olsun Anne babayı sevmek, size vursa, size kızsa yada sevdiğiniz bir şeyi almasa bile
  • Onlara anlayış gösterin. Bazen işin yada evin işleri onları yorabilir, bunu size yansıtmayabilirler siz üzülmeyin diye tabiki, yardımcı olabileceğiniz konularda onlara destek olmaya, yardım etmeye çalışın.
  • Çok fazla konuşabilirler, sabırla onları dinleyin, kırmamaya çalışın, anlamaya çalışın.
  • Bazen olumsuz anlar yaşayabilirsiniz, bunu düzeltmesi için onlara her defasında şans verin. Bir kere şans verin demiyorum dikkat edin, her defasında şans verin. Çünkü onlar sizi bu dünyada kendinizden çok seven tek kişiler..
  • Sizi sevdiklerini yansıtmayan anne babalarda olabilir. Bunu kötü şekilde yorumlamayın, insanı olduğu gibi kabul edin. O size yansıtmıyorsa, siz ona yansıtın, yukarıdaki maddede yazan şansı ona sağlayın.
  • Doğru ve dürüst bir evlat olun. Çevrenizdeki olumsuzlukların sizi onlara karşı doldurmasına izin vermeyin. Bunun için onları suçlamayın.
  • Hayat zordur, özellikle aile geçindirmek. Bazen bunun neticesinde size ayırdıkları zaman azalabilir. İyi bir evlat olup bunu anlayışla karşılamanız gerekiyor. Yapabilirseniz işlerinde anne babanıza yardımcı olabilirsiniz. Böylece onlarla zaman geçirmek içinde bir nedeniniz olur.

Unutmayın birgün sizde büyüyüp, birer anne baba olacaksınız. Evinizde yaşadığınız olumsuzlukları kendi evinizde yaşamak istemeyeceksiniz ki bu sizin en doğal hakkınız. Bu yüzden şimdiden kendinizi yetiştirin, anne babayı, aileyi iyi anlayın. Çünkü sizde birer ebeveyn olduğunuzda bu yükü kaldırabilecek yeterlilikte olmanız gerekecek.

Aile herseydir, bizi kendimizden bile koruyan, bizim için endişelenen, bizim için korkan, gelecek kaygısı duyan v.s her konuda bizimle olan tek topluluktur diyelim. Konuyu yazarken anne baba öğelerinde takılmışım, aynı şeyleri abi, kardeş abla içinde uygulamanızı sıca ediyorum.

Aile birbirine bağlı olmalı, intihar asla bu güzel topluluk içinde barındırılmamalı ve asla düşünülmemeli. Çünkü siz farketmesenizde, size değer veren ve sizi umursayan insanlar vardır.

Siz bir kere olursunuz ama onlar hergün…

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Aileyi korkutmak için intihar yolları” için bir yanıt

Bu şekilde demek kolay? Bir evlat olarak annemden şiddet görmekten yoruldum? Neden insan kızdığı an şiddet gösterir ki? Bunu kim doğru olduğunu söyleyebilir? Anne veya babanız size vursa bile sevin demissiniz? Tanrı aşkına seven sevdiğine vurabilir mi? Şimdi benim durumum da olan o kadar çok insan varki. Sırf bir sınav sonucu yüzünden sonuçlar açıklandığında şiddet görecek, kim bilir okumama izin verilmeyecek belki de ama kimse bunu haketmez…Kimse bu çaresizliği haketmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.