Zaman

Ne fark ederdi ki? Ben bende bu kadar yokken, hem de sende, hepte sana nasıl kalacağım? Bugün öyle uzun düşülü kaldım ki bir an düşüncelerim hiç bitmeyecek sandım. Kum saatinin gölgesinde ne de çabuk, hepte nasıl geçmiş yaşanmışlıklar. Anılar bütün bu hikayeleri fısıldıyor kulağıma. Nasıl unutacağımı da öğrenememişken hala, gözlerimin önüne terkedişin geliyor. Yine de güneş sensizde doğuyor.

Oysa nasıl da kardeştik bir çatı altında, bir örnek giyinirken tüm hayalperestler. Belki hiçbir komşunun çocuğundan yüksek puan yapamadık. Yine de tuvaletleri ve soyunma odaları sigara kokan bir okula sahiptik. O okulun son günü çok şey öğretti hayat adına. O günlerden bugüne dostlarımla aramdaki bağların çoğu koptu haklısın. Ama bak nasıl da taşıdılar onlar umutlarını; biz yok olurken. Delilik bu benimkisi aldırma, hep olmayacak işler bekliyorum hayattan. Ama dünün aynısı olsun istemiyorum bu bıraktığın boşluklarında. Hem hunili karikatürleri kim sevmez ki. Bir de sabah kahvesi var tabi. Göz tansiyonu yapıyormuş sanırım. Yine de sigaramın yanına yakışan daha güzel bir tad bulamadım. Senin ocakta her defasında demlemeyi unuttuğun çayının dışında. Ben bende bu kadar yokken, hem de sende, hepte sana nasıl kalacağım?

Şarkılar çalıyor kulağımda olmadık rollere büründürüyor hayat, adamı. Bir gün bir bakıyorsun elimde gitar ufak tefek şarkılar mırıldanıyorum. Öbür gün romanlarla yoğrulurken. Şu aralar sıkça şarap şişeleri biriktiriyorum kumsalımda. Sığmıyor ufaklık, anlatacaklarım kelimelere sığmıyor. Hem özgürlükler bu kadar sığ bir ülkede, hem eğitim sistemi bu kadar yanlış fakültelerimde okurken, yetmiyor dalgalar kıyıya ulaştırmayı şişeyi. Bu ıssız adada hergün ayrı bir vahşi hayat kopuyor, kimse dinlemiyor, kimse görmüyor ve binlerce masum çocuk kırmızı ışıkta bekleyen arabalara mendil satmaya çalışıyor. Kaldırımlarda kimi dilenciler çalışabilecek durumdayken, yolunu kesiyorlar adamın. Sonra bir gün inandığın insanlar öylece bırakıp gidiyorlar, sanki hiç olmamışlarcasına tüm bunlar. Filmler izliyorum sonra, ardı ardına, o filmlerde hep iyiler kazanıyor hayatın aksine. İyi bir insanın başarı ve mutluluğu hakkettiği örneği veriliyor. Oysa ne kadar saçma ufaklık. Ben hiç ölmeden hatırlanabilecek bir yazar duymadım; hiç bir kitapçı dükkanında. Şimdi sen söyle, ben bende bu kadar yokken, hem de sende, hepte sana nasıl kalacağım?

Gündüzlere artık gece diyorum. Böylesi daha anlamlı oluyor, geceleri yaşadığımı fark ederken. Bitmek bilmeyen rüzgarları oluyor bu şehrin ve biliyorsun ki havaları yine kapalı. Ben ki, çok uzaktım böyle iklimlere, büyümemiştim hiç böyle kıraç topraklarda, denizden bu kadar uzak dağların ardı arkasına saklanmamıştım. Büyüyoruz ama ufaklık kaybederken, kazanırkende, koşarken, sonra yorulurken, dinlenirken öyle büyüyoruz işte, tünelin çıkışındaki ışığı görmeden. Suçlamak anlamsız zaten herşey bir anın parçasıyken. Provakatörler var ufaklık, seninle benim kafamız ermez bu işlere. Yarım kalmış bir hikaye, daha sonrası da küllükte unuttuğum bir sigara, tüm bu sonralar biriktirmek. Öyle renksiz ki bazı saatler senin gidişin gibi. Bizim gibi bu sayfalar. Şimdi ben bende bu kadar yokken, hem de sende, hepte sana nasıl kalcağım?

Susuyorum, güneş tepemde izlerken adımlarımı. Susadıkça dipsizliğim derinleşiyor. Çöldeki bir tüccar kadar susuyorum. Susadıkça bitkinliğim artıyor, bir seraba tutunmaya çalışıyorum güneşler batarken. Gözlerim kanlanmaya başladıkça, uykularım daha da fazla kaçıyor. Kalplerinde duvarlarla gezen bunca insan hergün için ayrı hayaller kuruyor. Oysa benim bir hayalim vardı. Olmadı ya, olmasın ufaklık. Yaşam dediğin nedir ki zaten, plansız olaylar dizisi. Doğaçlayabildiğin kadar çırpınıyorsun sanırım. Herşeye rağmen yeşeren bir umut kalıyor derinlerde. Bir de şu maske meselesi var tabi. Hergüne ayrı oyunlar sahneleyen onlarca yalancı. Onlarla aynı havayı soluduğumu düşündükçe insanlığımdan da soğuyorum. Merak ediyorum herkes iyi olmaya, peki iyiliğe çabalarken bu sinsilikler, bu dolambaçlar neresinden geliyor düzenin. Geceleri çok soğuk oluyor bu çöller. Peki ben bende bu kadar yokken, hemde sende, hepte sana nasıl kalacağım?

Çıkmaz sokaklar sıkıştırıyor kavşaklarını yollarımın. Islak sokaklarda yansıyor sokak lambaları. Adını unuttuğum bir doğu avrupa ülkesinde mülteci kaldım ben bu ruhla. Kaçak yaşantımdan kalmış resmin bavulumda. Senli geçen günlerime de küfür ediyorum artık sensizkilerede. Aldırmıyorum kıyı sahillerinde geçen gecelere. Böyle işte ufaklık hepsi hepsi bir masal benimkisi, yine de anlatmaya çalıştığım bütün kahramanlarım gerçek. Güven ile insanların zamana göre değiştiğinin tasviri. Hiçbir zaman tam olarak tanıyamazsın karşındakini. Ufaklık küçüksün sen aklın ermez bu işlere. Sen güvendikçe yazmaya başlar masalını unutma kandırır o seni daha kirli bir kalbi vardır senden. Saflıkta masumluğa ait ufaklık. Güvenmekte bir an’a ait oysa ki. Onca şarkı da boşuna bestelenmedi ya. Bunca giden de geri dönmedi hiç. Öyleyse ben bende bu kadar yokken, hemde sende, hepte sana nasıl kalacağım?

Bu yazı Genel Konular, Günlük hayat, Kişisel makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Zaman için 2 cevap

Bir Cevap Yazın