Makale Nedir?

Makale, belirli bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazı türüne denir. Gazete dergi ve internette yayınlanır. Ayrıca herhangi gerçeği açıklığa kavuşturmak, bir konuda görüş ve tezler ortaya koymak ve bir hipotezi savunmak, desteklemek için yazılmış olan yazılara da makale denir.

Makale yazarken aşağıdaki kriterler önemlidir.

-Anlatımda sade ve belirli bir formata uygun olursa daha iyi olur.

-Somut özellikler ön plandadır.

-Öne sürülen düşünce ve tez kanıtlamak icap eder.

-Makele yazarken belirli bir konu yoktur. Yazar her konuda yazabilir.

-Gazetee dergi ve internette yayımlanır.

Ayrıca bilimsel standartlarda makale yazmak çok önemlidir. Örneğin çok önemli bir hipotezi ispatlasanız dahi eğer bu bilimsel makale formatına uygun değilse hiç bir bilimsel yayında itibar görmez hatta yayınlanmaz. Bu sebeple akademik kariyer sahibi insanlar makalelerini belirli bir formata uygun kalarak yazmak zorundadır. Bu okuyanların işini kolaylaştırır. Akademik bilgi düzeyi ve yazılan hipotezin doğruluğu ile ilgili makale arasında bilimsel bilgi düzeyi açısından direk bir bağlantı olmasa da, bilimsel makale yazma alışkanlığınız ve formata uygunluğunuz karşı tarafın sizi değerlendirmesinde rol oynayabilir. Akademik süreçde bilimsel Dünya ya sunulan  bir bilgi demetinin başarısı anlaşılır bir düzeydeki dille ve formatına uygun bir biçimde karşı tarafın yargı gücüne sunulmuş olma özellikleri ilr doğru orantılıdır.

Makale Nedir? için 68 cevap

 1. captagon der ki:

  çok kısa be dönem ödevim için bahtım başka yerlere de bahtım ama doğru düzgün olmuyo burası güzel ama çok kısa

 2. Kardeşimin ödevi için girdim sitenize, ama bu bilgileri kendi sitelerime yazı hazırlarken de kullanacağım.

 3. apo der ki:

  güzel fakat kısa:)

 4. Gülcee. der ki:

  Çok kısa ama .

 5. SOHBETTUBE der ki:

  makale yazmak hiç o kadar kolay bir şey değildir. baya emek isteyen birşey. bunun için önce bol bol okumak lazım. makalelerde zaten bildiğiniz gibi gerçeklik payı olmalıdır ve bu gerçeklikleri belirli şeylere dayandırmak zorundasınız. belki içinizden bazıları bu konuda iyi çalışmalar yapabilir. şahsen ben yapamıyorum.

 6. yunus der ki:

  kısa kısa dediniz iştahımı kaçırdınz:(

 7. Makale tanımı herkes için değişen bir tanım değildir. Az çok herkesin üzerinde mutabık olduğu bir kavramdır. Ancak zamanla birlikte makalenin tanımı ve kapsamı da değişmektedir. Makalenin tanımı konusunda sizlere birkaç ansiklopedik tanım verdiktensonra, günümüz makale anlayışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Makale, herhangi bir konuda bir düşünceyi, bir görüşü açıklamak, savunmak ya da bilgi vermek için yazılan yazı anlamına gelmektedir. Her alanda, her konuda makale yazılabilir. Denemenin tersine bir makalede kanıtlara, belgelere vb. dayanmak, bir sonuca varmak gerekir. Bir sınırlama olmamakla birlikte, makale denilince genellikle gazetelerde yayımlanan düşünce yazıları akla gelmektedir. Bunun nedeni makalenin gazeteyle birlikte doğup gelişmiş bir yazı türü olmasıdır. Nitekim Türkiye’de de ilk makaleler Tanzimat döneminde gazetelerle birlikte görülmüştür. Türün öncüsü Tercüman-ı Ahval’deki (1860) makaleleriyle Şinasi’dir (Yeni Kültür Ansiklopedisi).

  Makale, “delil ve ispat yolu ile anlatım”a dayanan fikir yazısıdır. Diğer fikir yazılarından (fıkra, sohbet, deneme), belli bir saha ile ilgili ihtisasa veya araştırma-incelemeye dayanması ile ayrılır. Hemen her konuda makale mevzuu olabilir. Klasik kompozisyon planına göre, makalenin “giriş” kısmında konu ortaya koyulur ve bununla ilgili iddialar sıralanır; “gelişme” bölümünde, muhtelif delillerle iddianın isbatına gidilir ve “sonuç” bölümünde okuyucuya öğretilmek veya telkin edilmek istenen görüş ve düşünceler tekrar edilir. Makaleler çoğunlukla günlük gazetelerde, mecmualarda neşredilir; çeşitli uzunluklarda olabilirse de, daha çok 400-600 kelime civarındadır. Gazetelerde, daha çok aktüel hadiselere ait makaleler yayımlanır (Yeni Türk Ansiklopedisi).

  Makale, her konuda bir görüşü savunmak, bir fikri ispatlamak veya bilgi vermek maksadıyla yazılan yazılara denir.

  Makale bir gazete yazısıdır. Bir gazetenin görüş açısını temsil eden yazılara başmakale adı verilir. Başyazı tabiri de kullanılmaktadır. Ancak bazı dergi ve kitaplarda da belli bir konuyu derinlemesine inceleyen uzun makalelere rastlanabilir. Konu tahdidi olmayan makalede aranan şeyler; güzel bir üslup, ciddi ve hüküm bildiren kesin ifadeler, iyi seçilmiş seviyeli kelime ve deyimler, hükmü ispat etmeye yarayan doğru bilgi ve deliller olarak sıralanabilir.

  Bir makale, giriş, gelişme ve sonuç bölümü olmak üzere üç bölümden meydana gelir. Umumiyetle bunlardan giriş bölümünde ele alınan konu ortaya konur, gelişme kısmında konu açılır, çeşitli delil ve misallerle beslenir ve sonuç kısmında önceki anlatılanların üstüne oturacak bir hüküm verilir. Bazı makalelerde önce hükmün verilip sonra açıklama ve ispatlar yapıldığı da olur.

  Türk edebiyatına bu tür Tanzimattan sonra girmiştir. Meşhur makale yazarları arasında Namık Kemal, Ziya Paşa, Osman Turan, Nihad Sami Banarlı, Ali Fuat Başgil, Samed Ağaoğlu, Yalçın Özer isimleri hatırlanabilir (Yeni Rehber Ansiklopedisi).

  Bu tanımlara ve günümüz şartlarına bakıldığında makalenin bir tanımı vardır demek yanlış olur. Çeşit olarakta birkaç çeşit makale olduğu düşüncesindeyim. Bunlardan bazılarını açıklamam gerekirse;

  Gazete makaleleri: Gazetelerdeki köşe yazılarıdır. Sadece bir konuda yazarın görüşlerini, hatta yorumlarını içerir. En kısa makalelerdir. İspat ve bilimsellikten çoğu zaman uzaktır.

  Kitap-Dergi makaleleri: Belli bir konuyu delilleriyle birlikte ortaya koyan, karşısındakine bilgi vermeyi amaçlayan. Uzun ya da kısa olabilen makalelerdir ancak bu makaleler genellikle daha derinlemesine bilgi içerirler ve daha uzundurlar.

  Sanal Makale: İnternet ortamında bulunan her türlü bilginin değerlendirilmesini amaçlayan, uzun ya da kısa olarak yazılabilen, ele alınan konu ile ilgili derinlemesine bilgi verilen, makalenin sadece yazıdan oluşmadığını, bir makalede resim, video, müzik vb. teknolojik imkanlarında kullanılabileceğini kanıtlayan yeni bir yazım türüdür makale.

 8. Facebook’tan beni ekleyebilirsiniz Batuhan Berke Öksüz yazsanır direk ben çıkarım :)

 9. fadime der ki:

  çk kısa yaa

 10. Makale her kes için aynı olmakla beraber ihtiyaç sahibine fayda sağlar…..

 11. selena gomez der ki:

  kısa ama ?

 12. edıuet der ki:

  çok iyi tam elle yazmalık teşekkürler çok işime yaradı.

 13. dilan der ki:

  evet çok güzelmiş abi yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 14. sanane der ki:

  üff çok güzel işte daha salak gibi kısa diyip durmayın yaaa

 15. salak sen sus der ki:

  hepiniz diyonuz ama oooooo gerçekten kısa abi :( öğretmen ………………………..cak

 16. Susun hepiniz cok guzel ulan

 17. ulansusun der ki:

  Susun ulan anca konuşuyoruz

 18. taylor swift der ki:

  Cok guzel olmus odevime cok yardimci oldunuz tskk

 19. tolga der ki:

  çok kısa bir yazı

 20. tolga der ki:

  çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııısssssssssssssssssssssssssssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 21. sponge bob der ki:

  bence güzell ve yeterli :) teşekkürlerr

 22. burak sever der ki:

  teşekkürler site

 23. fffgvcv der ki:

  Güzel ama kısa

 24. jkmgndghjgj der ki:

  güzel vallahi yarın türkçe dersi vardı az öncede yeni geldim.
  ve şuan ödevimi yapıyorum allah sizden razı olsun

 25. Masal der ki:

  kısa olması benim için en yaralısı oldu kısa ve öz dedikleri bu olsa ggerek

 26. arda aslantaş der ki:

  KISA AMA COKK GÜZ
  EL

 27. alper der ki:

  çok güzel

 28. sibel der ki:

  benim sosyal bilgiler projem için makale yazmam çok önemli en az 20 sayfalık bir makale yazmalıyım ama bana yardım gerekli hiçbir şey anlamadım yardım eder misiniz?

 29. kısa diye diye içimi kabartıp, bunalttınız çok da kısa değil saçmalamayın!!!

 30. ateş der ki:

  çok güzel kısa ama öz sizi çok seviyorum allah razı olsun walla çok beğendim ne muradınız varsa görün

 31. gülfidan der ki:

  SAĞ OL ARKİDEŞLERR

 32. Koray der ki:

  İyi ama 1 ve 3. cümle neredeyse aynı

 33. cimbom der ki:

  Güzel olmuş teşekkür ederim

 34. Avril Lavigne der ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler :)

 35. aysee der ki:

  ckk gzl

 36. sila der ki:

  kısa olması gayet iyi bnce

 37. sila der ki:

  eh iştelik kısa olması iyi tek

 38. sila der ki:

  lan kısa mısa ama yazması uzun sürüyo

 39. tuğçe nur der ki:

  çok kısa diyosunuz ama yazıyosunuz
  o zaman yazdıysan konuşmıcaksın
  çok teşekkürler

 40. sİnem der ki:

  zaten kısa arıyordum tam istediğim gibi ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

 41. eastır der ki:

  çok kısa be

 42. PONÇİK der ki:

  Çok teşekkür ederim çok güzel oldu ödevim öğretmenim çok beğendi…

 43. seçil der ki:

  çok güel sağolun

 44. berna der ki:

  bence çok güzel

 45. Özgür Makale der ki:

  Açıklaycı bir yazı teşekkürler

 46. BOGALY Bongongo aslan Aç der ki:

  çök sağol

 47. pösteki der ki:

  bir ödev için bence normal.

Bir Cevap Yazın