Hürce

Belkilerimi saklamıyorum ve göz yummadım meziyetlerine. Yumruğunu sıkabildiğin kadar değil, kalbine güvenebildiğin kadar yollarında güçlüsündür. Terbiyeler üzerine büyürken, küfretmek yakmıyor ruhumu. Çünkü hiçbir oyunu yarıda bırakıp, eve koşmadım ben, akşam ezanında. Sessizliği de bilirim, sıradanlığıda. Alışmayı istemedim hiç. Çünkü gidince özletir eskileri. Özlemeyi de sevmedim, bugünün kıymetinden çalıyor. Oysa hür olmak bağlanmamaksa hiçbir şeye, sigaraya veya rüyalarına bağlanırken mesela. Fakat sistemi oluşturan çarkın içindeki bir dişliyken özgürüm diyemezsin o halde. Yine de özgür olmak hesap vermemekse gidince, niye sorulur her hesap gidenin ardından.

Kaybettiklerimi kazanmak için çıkmıyorum yollarıma. İnanıyorum. Bir gün öyle bir şey kazanacağım ki, bir dilimindense zamanın çok, sonsuzluğuna ait. Kaybettiklerim gelecekler kazandıklarım için. Fakat kazandıklarım, kaybettiklerimden daha çok yer dolduracak özümde. Öyleyse değiştirmeyeceğim yarınımı, dünlerin uğruna. Eskideki hatalarım gibi. Avutmayacağım ve zorlamayacağım da artık, iyi biri olmaya kendimi, bu saatten sonra. İyiler düşüyor birer birer ve zamansız ölüyorlar yaz akşamı böcekleri gibi. Bundandır belki hergüne farklı yollar izlemek ve sürekli farklı markalı sigaralar içmek. Oysa hür olmak bağlanmamaksa hiçbir şeye. Dünlere yahut gecelere , nereye gideceğini bilmeden binmek bir şehir içi otobüsüne mesela. Sorumlulukları göz ardı etmeden ama. Yine de, belki bir hesap vererek çıkmak bütün yollara. Yoksa sevdiklerimiz merak ederdi bizi. Bizsizliğin de gerisinde kalmak, yakışmaz bizim gibisine.

Evden uzaklaklaşmaya başladıkça bozuluyor yollar. Mesafeler uzadıkça da çekimez oluyor,bu yolculuklar. Alışmak istemediğimden midir, bilmem. Bu şehire alışamıyorum ben. Nereye gittiği bilinmeyen, dik yokuşları var mesela. İçerilerinde tuhaf tüccarların olduğu yer altı çarşıları. Galiba hiç bir yaşanmışlık sığdıramadımdan sokaklarına. Ne yaparsam, yapıyım çekici gelmiyor hiç bir caddesi. İklimi de biraz soğuk bana. Fazla değil insanları kadar. Hem biliyorsun artık. O şehirde yarım kalmış bir hikayem var ve bu şehirde yarısını bile özlemediğim bir hayat.

Gürültülü bir komşuyum bugün, duvarlara derdini anlatan. İnsanlar içerilerinde ve dışarılarında duvarlarla korurken kendilerini. Dinliyorlar mı? Bilmiyorum. Hani şöyle içten, hani kendi kalplerine söz geçirmeye çalışırlar gibi. Güvenemiyorduk çünkü vardı bir tecrübemiz. İsmi de hayat. Kötü insanlar mı çıkarmıştı hep karşımıza ve tek suçlusu oymuş gibi suçluyorduk. Gerçekten bu kadar da kör olamazdık. Öz eleştiri yapmadan suçlarken kaderi. Gürültülü bir komşuyum bugün, hissetiklerimi duvarlara anlatan. Nedense beni anlasın istedim, içinde insan olan duvarlar ve içinde duvar olan insanlar. Sınırlarımızdan öteye kimseyi almıyorduk, en büyük dert bizimkiydi hep ve tartıyorduk çoğu zaman. Ne kadar? Oysa bilmiyorlardı. Duvarlar inşa ettikleri için yalnızdı bu insanlar. Mecazından sıyrıldığımda bu tabiatın, anlamaya başlıyordum. Kızılderililerin neden geceleri ateş yakılan çemberde yahut, büyük çadırda toplandıklarını. Onların hiç duvarları yoktu ve bizi kendi yargılarımız yıpratıyordu.

Uzun yokuşları var kışların, yazlarınsa sıcak düzlükleri. Balkon sefaları, demli çayları, kimi zaman yalnızlıkları da var yazların, dolmuş kül tablaları da. Kışların olduğu gibi. Bazen öyle sıcakları oluyor ki yapıştırıyor adamı asfalta, yine de dert değil böyle açık havalarda. Ayrı bir enerjisi oluyor yazın, sanki biraz samimiyet getiriyor güneş, havalarından belki, belki de kışın solgunluğundan bu kaçış. Ben hiç özlemiyorum o mevsimi. Ne aradığımı bilmiyorum çoğu yaz gecesi. Fakat vazgeçmeden çıkıyorum sokaklara, hesap vererek hemde. Yinede özgür olmak hesap vermemekse gidince, niye sorulur her hesap gidenin ardından. Ben sordum diye kalmasada, ne duymak istiyorsam öyle soruyorum bende. Her gidenin ardından. Nereye?

Bu yazı Genel Konular, Günlük hayat, Kişisel makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Hürce için 2 cevap

  1. ICIK Yakup der ki:

    orcun meltemler estikce ruhunu sam yeli yaliyor? cöllerde esen rüzgarlar gibisin adamim ;)

    • orcunn der ki:

      Aynı dili konuşmak yetmez, bir de aynı yerden anlamak lazım’derler :) fakat ben anlayamadım ne demek istediğinizi… :) beğendiysen teşekkürler abi.

Bir Cevap Yazın