Türkiyede ki başörtü yasağında etkisi olanlar!

Türkiyede başörtüsü yasağını devamlı olarak ATATÜRK’e yıkıp onu suçlamaya çalışanlara kapak olması niyetiyle paylaşıyorum. Kaynak sayfadaki vikipedi maddesini güzelcene okusunlar. Artık bıktık çünkü. Sıfırdan demokratik bir anayasa için yaptığı herşeyin kenarında, köşesinde kalan şeyleri alıp ona karşı art niyetli olarak kullanmak cahilcedir. Tarih heryerde, içine girip araştırın ama objektif olun. Çünkü objektif olmaz, önyargı ile tarihi araştırmaya kalkarsanız, kendinizi haklı çıkartmak için herşeyi yapar ve yine ordan haksızda olsanız, haklı olarak çıkarsınız..

Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulduğunda laik bir cumhuriyet tanımı yoktur, hatta dönemin anayasasında devletin dini İslamdır ibaresi mevcuttur. 1928 yılında devletin dininin İslam olduğu ibaresi kaldırıldı fakat laiklik ibaresi bu anayasada da yer almadı. Laikliğin anayasaya girişi 1937 yılında Altı ok prensipleri için yapılan değişiklikle olmuştur. Her ne kadar bu yıllarda resmi olarak bir başörtüsü yasağı olmasa da bu tarihten itibaren resmi kurumlarda başörtüsü ile çalışan kişilere de izin verilmemiştir.[kaynak belirtilmeli]
Ancak bu yasağın sorun haline gelmesi ve tartışılmaya başlanması 1960′ ların sonu ve 1970′ lerin başında, türban giyen üniversite öğrenci sayısının önemli ölçüde artması ile olmuştur. 1984 yılında, üniversitelerde başörtüsü yasağı yürürlüğe girmiştir, ama 1980′ ler ve 1990′ lar boyunca, yasağın uygulanması yaygın değildi ve mezun olan çok sayıda öğrenci olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.