Bir Zamanların Modası: Venice Sahili Patencileri 1

Orijinal olarak 1905 yılında bağımsız bir sahil kasabası olarak kurulan Venice, 1926 yılında California eyaletinin Los Angeles şehrine bağlandı ve Venice Sahili’yle ünlendi fakat giderek, kademeli olarak bakıma muhtaç ve ihmal edilen bir yer hâline geldi.

Kanalları, sahili, plajı ve Ocean Front Walk benzeri sirkiyle tanınan şehir, zamanla bir gecekondu sahiline dönüştü ve tek katlı, ucuz evler sanatçıları, müzisyenleri de buraya çekti. Bohem atmosferiyle tanınan Venice, oldukça uzun bir sahile sahip ve bu yüzden patenciler için de bir uğrak mekanı. Hatta biz de bu galeride, 1979-1980 yılları arasında Venice Sahili’nde paten kayan insanların görülmemiş fotoğraflarını paylaşıyoruz.

 

LOS ANGELES - DECEMBER 28: A woman roller skating on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

NEW YORK - JUNE 1: Roller skaters on June 1, 1980 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbot/Getty Images)

LOS ANGELES - DECEMBER 28: People roller skating on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

LOS ANGELES - DECEMBER 28: A woman and two men taking a break from roller skating on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

LOS ANGELES - DECEMBER 28: A woman roller skating by the beach on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

LOS ANGELES - DECEMBER 28: Girls getting ready to roller skate on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

LOS ANGELES - DECEMBER 28: People roller skating on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

LOS ANGELES - DECEMBER 28: People roller skating near the beach on December 28, 1979 in Venice Beach, CA. (Photo by Waring Abbott/Getty Images)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.