Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi iletişim İnternet Dünyası Türkiye üzerine

Yiğit Bulut yaziyor: Edirne’de dün yaşananlar çok önemli!

Bu yazı Yiğit Bulut‘un HaberTürk sitesindeki köşe yazısından aynı şekilde buraya aktarılmıştır. Beğendiğim ve yazılarını herzaman takıp ettiğim bir yazar hocamızdır. Bu ülkede ne oluyor ne bitiyor sansürsüz, gerçek ve makyajsız bu kişiden öğrenebilirsiniz. Sizede tavsiyem Yiğit Bulut’un yazılarını takip etmeniz, çünkü her yazdığı ülkedeki gerçek konulardan ibaret, diğerleri gibi abartı ve taraflı değil..

Edirne’de dün yaşananlar çok önemli!

Yiğit Bulut
Yiğit Bulut

DÜN, tatil günü olması nedeniyle gündemi kaçırmış olabilirsiniz. Bana göre çok önemli toplumsal bir olay yaşandı ve detayları “insanı huzursuz” eden cinsten…
İlk etapta ne olduğunu aktarayım… Edirne’de tutuklanan 5 sol örgüt üyesinin arkadaşları, şehir içinde tutuklamayı protesto etmek için gösteri düzenlediler. Küçük çaplı bu gösteri şehir halkı tarafından “PKK’ya destek olarak algılanınca” şehirde binlerce kişi merkezde toplandı. Bu arada tutuklamayı protesto etmek için “üç otobüsün TEM’den Edirne’ye girdiği” haberi yayıldı. Kalabalık, TEM’e yöneldi ve TEM otoyolunu trafiğe kapatarak şehri ablukaya aldı… Bu arada şehre dışarıdan gelenler de TEM’de gösteri yapmak isteyince, ortalık karıştı, sivillerden ve polisten yaralananlar oldu.
Sevgili dostlar, yukarıdaki olay “toplumun nasıl kamplaştığını” göstermekle birlikte, yetkililerden aldığım bilgiye göre; “normal olmayan” detaylar içermekte. Şehrin içinde “o bölgede halkın konuya ne kadar hassas olduğu bilinmesine rağmen, birileri herkesin göreceği şekilde” gösteri yapıyor. Gösteri sırasında yine Edirne’nin şehir merkezine yakın mahallelerinde “PKK gösteri yapıyor” diye bağıranlar sokaklara çıkıyor. Bu da yetmiyor, kalabalık öfkeli bir şekilde tam toplanmış beklerken; biri yüksek bir yere çıkıyor ve “sade kızgın bir vatandaş” rolünde; “PKK’lılar TEM’den üç otobüsle Edirne’ye geliyorlar” diye bağırıyor. Şaka gibi ama gerçek! Daha “normal” olmayan ve “olayın” şehre sızanlar tarafından “bir oyunun sahneye konması gibi” tezgâhlandığını gösteren birçok detay var.
Sevgili dostlar, yaşanan süreçte “birileri kaybetti”. Şimdi onların “tek çıkışı” var; provokasyonlar ile Türkiye’yi birbirine düşürmek. Türk-Kürt, Alevi-Sünni kavgası çıkarmak. Bu çatışmaya çok yakın olduklarını “yapabileceklerini” düşünüyorlar. Yol almaları için “tek bir olaya, tek bir büyük çatışmaya” ihtiyaçları var. Zincirleme reaksiyonu “kışkırtacak” tek bir vuruşa!
Sonuç: Türkiye’de bugüne kadar her şeyi yapabildiler ama “iç savaşın mayasını asla tutturamadılar”. Hatta o kadar yol aldılar ki; “iç savaş başladı” şeklinde gazete manşetleri attırmayı bile denediler, başardılar. Şimdi tek bir adım ile bunu yapabileceklerini düşünüyorlar. Bu noktada bize düşen çok önemli bir görev var: “Hangi etnik kökenden olursak olalım”, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma” kavramına daha sıkı sarılmak ve “asla ama asla bu ülkede bizim gibi vatandaş olan kimseyi” düşman olarak bize “pazarlamalarına” izin vermemek! Gün “birlik” olma günüdür! Uyanık olalım ve tuzağa düşmeyelim. Unutmayalım; bu ülkeyi bize babalarımız-dedelerimiz bırakmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık!

Bu dünyada “ilahi adalet” gerçekten var !

TÜRK basınında son bir haftada tasfiye olanlara bakıyorum, bu arkadaşların neler yaptığını geçiriyorum ve en önemlisi onların yerine geçen “gerçekten iyi diyebileceğim insanları” düşünüyorum… Aklıma tek bir cümle geliyor; “ilahi adalet” gerçekten varmış… İnanılmaz bir olay! Türk basınına on yıllarca uğraşarak yerleşen “organizasyon” bir haftada çöktü! Türk basını adına inanılmaz umutluyum, Türkiye adına çok mutluyum… Kalan “safralar da” kısa sürede dışarı atılınca; haber alma özgürlüğünün “siyaset-para-güç” üçgeninden kurtulduğu bir basınımız olacak…

Çete uzantılarının “Enis Berberoğlu gidecek” yaygarası…

BAZI gazetelerde ve internet sitelerinde hatta Hürriyet’in yazarları arasında “tasfiye edilen çetenin” son kalanları, “Enis, geçici” söylemini yayma çabasındalar… Çok iyi biliyorlar ki; Berberoğlu, “kurdukları rant düzenlerini” yıkacak… Çabaları boşuna… Tasfiye çoktan başladı, “çete başları yani sahip muhtar ve sanço pançosu çoktan gitti” şimdi sıra onlarda…

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Yiğit Bulut yaziyor: Edirne’de dün yaşananlar çok önemli!” için 8 yanıt

Bu güzelim ÜLKEMIZDE ayrimcilik kavgasini cikartmak isteyen ciger pes para etmez ser güclerin piyaonlari serefsizler, farkli amaclarla da olsa bizi birbirimizden koparmak isteyen böylesi fitne odaklarina ” Türk-Kürt, Alevi-Sünni ” birliktelik göstererek ve de cikartilmak istenilen kargasalara duyarlilikla gögüs gererek birbirlerine karsi sagduyulu davranip ser gücleri bertaraf edecegini düsünüyorum…
Bu ülkenin mayasi Türk, Kürt, Alevi ve Sünnileridir.

Cahiliyet’in verdigi bu anlamsiz gruplasma hak ariyorum iddasinda olanlar icin iyi bir sey degildir. Turkiyede alevi- sunni farketmez hanki din olursa olsun kardestir. Islam dininin geregidir hosgoru. Sen karsindakine iyi gozle bak, dinine, zevklerine, secimlerine saygi duy ki oda sana duysun. Ancak cahil olan bazi gruplar ki suanda Turkiyeyi bolmek isteyen bir grubun uyelerini tutukladigimizda onlari savunmaya gelen kùrtler de bunlarin icindedir, bazi gercekleri bilmeden, slogan olarak kullandiklari soylemlerin agir ithamlar icerdigini bilmeden ordan oraya gidiyorlar. Ancak bu ulkede bir karisiklik olursa bizden cok kendilerinin kaybedecegini de bilmiyorlar. Kurulu bu duzeni daha iyiye getirmek varken neden bu kavgalar ? siz soyleyin artik..

Malesefki bu yazı türk toplumunun haleti ruhiyesini aksettiriyor.bizler okuyup araştırmadan,kulaktan dolma bilgilerle,eyleme geçeriz.sormayız neden niçin? niye diye?1980 lerde sağ sol olaylarında,tek soruyla:sağcımısın solcumu?diyerek alınan cevaba göre işkence,hapis ve ölümdü sonu.sen ve ben bu ülke için neler yapabiliriz?deyildi.biz ne yapabilirizdi.ve bu zihniyet ülkemizi çok gerilerde bıraktı.halada benzer olayları yaşamaktayız.güneş tekrenkmiş gibi görünsede,gökkuşağında anlarız birçok renk bileşeninden oluştuğunu,işte tüm parti ve idolojilerde ülke yararına güneş olsa.insan hakları genel beyannamesinde ifade edildiği gibi,insanlar dini,dili,rengi,ırkından,hayat felsefesinden dolayı yargılanmasa.saygı görse.birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etse.

Elif hanim bu konuda size katiliyorum ancak Turk toplumunun son donemde geldigi noktayida unutmamak lazim. Ulkemiz gercekten buyume gostermekten ancak hala ulkeyi bolmeye calisan zihniyetler sebebiyle bazi toplumlarda ayaklanabiliyorlar. Ben burada edirnelilerin arkadasindayim. Cunku onlarda sehirlerinin bozulmasini istemiyorlar, en dogal haklari. Suanda Turkiyede olanlari goruyorsunuz. pkk, dhkpc yardakcilari ve destekciler yasadiklari sehirleri birbirine katip, hergun propanda yapiyor, gencecik kizlarimiz bunlarin attiklari molotof ile hayatlarini kaybediyor. Bende olsam sehrimde bu tarz goserilere izin vermem, insan gibi yasamak bizimde hakkimiz, bunu elimizden almak isteyenlerede bos olmadigimizi gostermemiz bence bazi kisiler tarafindan biraz abartiliyor.

Trabzonda yasanan pkk propagandasi sirasinda ve zamaninda oradaydim, isde bir sehir boyle olmali ve haklina, kültürüne sahip çikmali. Bizim ne kürtlerle nede baska halklardan kisilerle sorunumuz olmadi hic birzaman. Bilirsinizki kendini koruma icgudusu sadece hayvanlarda yok, insanlarda da var..

Evet haklısınız ben genel konuştum zaten edirneliler doğru yaptı elbet.zira bu ülkenin birlik beraberliğini bozacak mahiyette eylemler yapıp binbir borçla dükkan açan esnafın camlarını indirip malını talan edip,arabalarını eylem bahanesiyle yakanlar,kamu malına zarar verenler millet düşmanlığı yaparlarda farkında deyiller.kamu binaları bu halkın cebinden çıkan vergilerle inşa edilir.sokaktaki bankta halkın yararınadır,bankada sorarım bunu tahrip eden kime düşmanlık göstermektedir?edirneliler haklı olarak almadılar niye talan ettirsinler ki şehri keşke her ilin insanı bu derece duyarlı olup,bunlara izin verilmese,kaldırımdan sökülen her taş adeta kalbimden kopan parça gibi izliyorum o olayları,dur demek istiyorum.! dur ve düşün kime zarar veriyorsun bu hareketi yapmakla.kim memnun olur bundan tabiki ülkem insanının gelişmesini istemeyen dost yüzlü bu topraklarda gözü olan osmanlıyı yıkıp cumhuriyetin kurulmasına karşı koyan.hak vurup kırarak aranmaz.! hukuk bunun için vardır sabırda gereklidir.gandiyi düşünün kırmadan,yıkmadan koskaca ingiliz imparotorluğuna diz çöktürüp ülkesinin bağamsızlığını kazandırdı.yapacaksanız gandi gibi yapın su herzaman ateşi söndürür.

guzel yorum ancak bu ulkede bagimsizligini kazanacak bir topluluk yok, bu ulke sinirlari icin yuzbinlerce can verdik biz, simdi kimse cikipta ulkeyi bolerek bagimsizlik kazanamaz. Ulkenin heryerinde Turk ve sehit kani var. Dunyada kafa yoracak baska seyler varken bu tarz vur, yik, kir mantigi iki tarafada zarar verir, ancak en cok bize bulasan zarar gorur.. Tarih bunun icin bir cok ornekle dolurudur :)

Mevlana derki:Ne söylersen söyle senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.Anlatamadım galiba,ben bu ülkedeki birlik beraberlik kardeşlik duygularını pekiştirecek mahiyette,hak arama çabası olmalı,haksızlığa uğradığı düşüncesi taşıyan insanların.Gandi örneyini verirken siz ingiliz sömürgesindeki halk gibisiniz iması dahi yapmadım.Bunu idda etmek saçmalık olur zira Gandi nin ülkesini binlerce km.uzaktaki başka bir devlet millet işgal etmiş,ordunun çoğunluğu ingilizlerden oluşmaktaydı.Kast ettiyim,sorun olduğu iddasındaysanız:sorunlarınızı yumuşaklıkla ifade edin.Buz ateşin karşısında erir,güzel söz yılanı deliyinden bile çıkartırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.