Yaz aylarında yaşanan yüksek hava sıcaklıkları çoğu zaman bunalmaya ve aşırı su kaybetmeye neden olur. Böyle durumlarda serinletici içecekleri tüketerek sıcak hissini bastırabilirsiniz.

Türkiye konumu itibari ile yaz aylarında oldukça iyi güneş alan bir bölgededir. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde hissedilen sıcaklıklar genellikle 40 dereceyi bulmaktadır. Denize yakın bölgelerde ise sıcaklık ile birlikte nem faktörünün de olması bunaltıcı bir havaya neden olmaktadır. Günlük hayatımızda sıkça dışarıda kalırız. Bu nedenle direk olarak güneşe maruz kalırız. Evde klima kullanmıyorsanız evde zaman geçirdiğinizde de sıcaklık bunaltır. Fazla ter fazla su kaybını ortaya çıkarır. Fazla su kaybı birçok hastalığa da neden olabilmektedir. Yaz aylarında hem vücudun su dengesini düzenleyecek hem de serinlemeye yardımcı olacak içecekleri tüketebilirsiniz.

Yaz Aylarında Serinletici İçecek Tarifleri

Naneli Ayran

Milli içeceğimiz olan ayran aynı zamanda serinletici içecek denilince akla ilk gelendir. Yaz aylarında hemen hemen her öğünde tüketilen ayranın detoks etkisi ile de bilinmektedir. Sıcak havalarda, tansiyonunuz düştüğünde, bunaldığınızda hemen bir bardak ayran için. Hem lezzetli hem de faydalı olan ayranın içerisine nane koyarak tadını daha güzel yapabilirsiniz. Naneyi kullanmak için öneri vermek gerekirse buz kabının bölmelerine nane ekleyin ve üzerine su koyun. Daha sonra naneli buz küpünü direk olarak ayranın içerisine atıp içebilirsiniz.

Naneli Ayran

Limonata

Tam bir yaz içeceği olan ve C vitamini deposu olan limonata serinleten en güzel içeceklerden biridir. Limonatayı evde kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Limon kabuklarını rendeleyin ve üzerine şeker dökün. Daha sonra iyice elinizle yoğurun. Rendelediğiniz limonların artta kalan kısmının suyunu sıkıp ekleyin ve üzerine su koyun. Buzdolabında bırakın ve limonatanız hazır.

Limonata

Reyhan Şerbeti

Osmanlı döneminden kalan ve tadı oldukça lezzetli olan reyhan şerbetinin görüntüsü de iştah açıcıdır. Reyhan şerbeti hem hafif bir şerbettir hem de yapımı oldukça kolaydır. Reyhan, limon, şeker ve kaynamış suyu bir kapta karıştırıp soğumaya bırakın. İyice soğuduktan sonra içerisine buz küpleri ve reyhan yaprağı koyup tüketebilirsiniz. Bu şerbeti misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Hem tadı hem de görüntüsü herkesin beğenisini kazanacaktır.

Reyhan Şerbeti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.