Kurban kestikten hemen sonra yapılan yemeklerin daha lezzetli olması için kurban eti nasıl pişirilmeli sorusunun cevabını derledik.

Kurban bayramına sayılı günler kaldı ve çoğu kişi bayram için hazırlıklarını yapmaya devam ediyor. Kurban alımları, ev temizlikleri, bayramda gelecek olan misafirler için yemek ve tatlı hazırlıkları yapılmaya devam ediliyor. Kurban bayramında kesilen kurbanın etinin daha lezzetli olması için pişirme sırasında bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. aksi takdirde et suyunu bırakan, sert ve lezzetsiz olabiliyor. Bayramda evinize gelen misafirlere yapacağınız et yemeklerinin daha lezzetli olması için yapmanız gereken pişirme yöntemlerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Kısık Ateşte Kavurun

Etin suyunu bırakması için yüksek ateşte pişirmek yerine kısık ateşte yavaş yavaş pişirmenizi öneririz.Et suyunu bıraktığında ekstradan içerisine yağ koymanıza da gereke kalmaz. Böylelikle et kendi yağıyla pişer ve daha sağlıklı bir yemek olur. Eğer kavurma yapacaksınız çok az su ilave edebilirsiniz. Bu sayede etiniz daha lezzetli olacaktır. Eti kavurmadan önce mutlaka temiz bir şekilde yıkayın. Üzerinde eğer yağ varsa bir kısmını temizlemeye çalışın. Geri kalan kısmı ise kısık ateşte pişirildiğinde etin iyi pişmesini sağlayacaktır.

Kısık Ateşte Kavurun

Yüksek Ateşte Izgarada Pişirin

Bayram için en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olan ızgarada yöntemi özellikle etlerin daha yumuşak olmasını sağlıyor. Ayrıca et içerisindeki parazitlerin de vücudunuza girmesini engelleyen ızgara yöntemi çoğu uzman tarafından öneriliyor. Izgarada kurban eti pişirirken etinizin yüzeyinin yanmaması için sürekli olarak başında durup çevirmeniz gerekiyor. Ayrıca etin daha yumuşak olması için ızgarada pişirmeden önce mutlaka terbiye edilip bir süre beklenmesi gerekiyor. Eğer çok vaktiniz yok ise etin daha yumuşak olması için eti dövebilirsiniz.

Yüksek Ateşte Izgarada Pişirin

Sebzelerle Haşlama Yapın

Diğer bir sağlıklı pişirme yöntemi olan haşlama yöntemi etin iyi pişmesi için en güzel pişirme yöntemidir. Etinizi küçük parçalara ayırdıktan sonra sebzeler ile birlikte düdüklü tencere içerisine atıp orta ateşte pişirin. Haşlanan et daha yumuşak olur ve içerisinde ki parazitlerde temizlenir. Ayrıca haşlamada etin daha iyi pişmesi için etin suyunun içerisine bir iki damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Sebzelerle Haşlama Yapın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.