Her yaşta zeka gelişimini sağlayan ve daha bilinçli bir birey olmayı sağlayan belli başlı hobiler ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Dünden bugüne tarihte iz bırakanlar genellikle hobisi yeteneğe dönüştüren kişilerdir. Bir hobi edindiğinizde yaşamdan daha fazla zevk alır, daha kaliteli zaman geçirir ve en önemlisi de zekanızı sürekli geliştirmiş olursunuz. Hobi edinmek sonradan yapıldığında zorlu bir süreç olabiliyor fakat çocuklukta aşılandığında daha kalıcı ve kolay olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar ailelere çocuklarına hobi edinmeleri için sevebileceği seçenekler sunmasını öneriyor. Deneme yanılma yöntemiyle çocuklarınıza tüm yaşamı boyunca katkısını görebileceği bir hobi edinmesini sağlayabilirsiniz.

Zeka Gelişimine Katkıda Bulunan Hobiler

Müzik

Ruhun gıdası olan ve güzel zamanlar geçirmeyi sağlayan müzikle uğraşan kişiler oldukça yetenekli, zeki bireyler oluyor. Herhangi bir müzik aletini çalan kişilerde yapılan araştırmalar zeka oranlarının oldukça iyi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Müzik özellikle duygusal zekanın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Müzik yapan kişiler daha yaratıcı, zekasını daha iyi kullanan, ekstra dil öğrenmeyi daha kolay kılmaktadır. Çocuklarınıza küçük yaştan bir müzik aletini çalmayı öğretebilirsiniz.

müzik

Okumak

Sürekli okuyan kişilerde hayal dünyası daha çok gelişir, zeka ve yetenekler daha fazla olur. Okumak kaliteli zaman geçirmek için edinecek en güzel hobiler arasında yer almaktadır. Sürekli okuyan kişilerde stresin daha az olduğu, etraftakileri kavrama ve anlama gücünün daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Okumak en fazla da dikkat gelişimini katkıda bulunmaktadır. Roman, hikaye, bilimsel yazılar, komposizyonlar aklınıza gelebilecek herhangi bir yazıyı okuyun ve size verebilecek katkıları unutmayın.

Okumak

Dil Öğrenmek

Baştan söylemeliyiz ki dil öğrenmek için en uygun ve kolay zaman çocukluk yaşlarıdır. Uzmanlar ailelere çocuklarına mutlaka okul öncesinde ve sonrasında dil öğrenmeleri için çaba göstermelerini öneriyor. Ekstra dil öğrenmek en kolay çocukluk zamanlarında kalıcı oluyor. Hepimizin İngilizce ile olan sınavını ele alırsak yetişken bir birey olduktan sonra yabancı bir dil öğrenmek daha zorlaşıyor. Ekstra yabancı dil öğrenen kişilerin zekası sürekli gelişiyor, beynin her iki lobuda çalışıyor. Birden fazla dil konuşan kişilerde ayrıca çevreye karşı olan algı da yüksek oluyor.

Dil Öğrenmek

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.