Yoğun bir şekilde akan hayatımızda kendimize de zaman ayırmak ve zamanımızı iyi yönetmek adını bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. 

Günün koşuşturması, iş hayatı, evlilik, kişisel aktiviteler derken çoğu zaman tam anlamıyla kendimize zaman ayıramadığımızı düşünürüz. Zamanımızı iyi yönetemediğimiz sürece kendimize ayıracağımız zaman da gittikçe azalır. Daha fazla zamanımız olması için planlı ve programlı olup ne yapacağımızı bilmemiz gerekir. Hayatımızı bir düzene oturtup buna göre hareket edersek her daim fazladan zamanımız olabilir.

Zamanınızı Daha İyi Yönetmeniz İçin Öneriler

Yapacaklarınızı Öncelik Sırasına Göre Listeleyin

Yapmanız gerekenleri, yapmak istediklerinizi sıralayıp notu tutun. Bunları beli bir düzen ve rutinde en az zaman harcayarak yapmanın tek yolu daha önceden planlı hareket etmektir. Çevrimiçi takvim veya hatırlatıcıları kullanıp önemli günlere, gideceğiniz yerlere tarih atın. Listeniz düzenli ve önem sırasına göre sıralanmış olduğu sürece istediğiniz an bakıp ona göre zaman kontrolünü sağlayabilir bu sayede kendinize ekstra zaman yaratabilirsiniz.

Yapacaklarınızı Öncelik Sırasına Göre Listeleyin

Kendi Limitini Belirle ve Ona Göre Hareket Et

Yapabileceklerinizin limitini belirleyin. Bir uğraş yada konu sizin çok fazla zamanınızı alacak ve sizi zorlayacak ise bunu yapmamak sizin için daha sağlıklı olacaktır. Yapılacaklar listeni her geçen gün artıyorsa bir durup düzenleyin. Listenizde yer alan yapılacakları yapmadan üzerine yenilerini eklemeyin. Bu sizi çok fazla yorar ve zaman yaratmanızı da zora sokar. Çalıştığınız işin kesinlikle sevdiğiniz, zevk aldığınız bir iş olmasına dikkat edin. Bu şekilde hem işinizi yapabilir hem de ilgi alanınıza yönelik yapmak istediklerinizi aynı anda yapabilirsiniz. Yani ekstradan vakit yaratmanıza gerek kalmaz.

Kendi Limitini Belirle ve Ona Göre Hareket Et

Etrafınızdakileri İyi Belirleyin

Etrafınızda yer alan kişilere dikkat edin. Çoğu kişinin boş vakti çoktur ve sürekli sizi de bu vakte dahil etmek ister. Bu tür insanlar sizin zamanınızdan çalar. Etrafınızda onlara zaman ayırdığınızda o anları değerleri kılacak, güzel aktiviteler yapabileceğiniz insanlar bulundurun. Zar zor yarattığınız bir saatlik boşluğu size pek bir şey katmayacak insanlarla geçirmek o zamanın boşa gitmesi demektir. Fakat aynı ilgi alanlarınızın olduğu insanlar ile o vakti eğlenerek daha anlamlı geçirebilirsiniz.

Etrafınızdakileri İyi Belirleyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.